romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA: Z formulářů pro sčítání obyvatel v roce 2020 konečně zmizí označení negr

USA, 26.2.2013 18:52, (ROMEA)
Ilustrační foto (Census USA 2010, wikimedia commons)
Ilustrační foto (Census USA 2010, wikimedia commons)

Statistický úřad Spojených států konečně po více jak sto letech odstraní z formulářů pro sčítání obyvatel termín „negr“ pro vyjádření etnicity. Při příštím sčítání v roce 2020 budou formuláře obsahovat označení černý a Afroameričan.

Pejorativní pojmenování se při sčítání začalo používat v roce 1900. Nicméně také statistiky potvrdily, že jeho užití jako označení příslušnosti k etnické skupině klesá. V roce 2010 jej pro sebeidentifikaci užilo jen 36 tisíc obyvatel. Sociolog Standfordské Univerzity Matthew Snipp uvedl, že pro mladé Afroameričany je termín jakýmsi neblahým návratem do doby, kdy byli Afroameričané druhořadými občany Spojených států. 
hla, TMP
Přečteno: 872x
 

Kam dál:

Štítky:  

USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo