romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

USA: Z formulářů pro sčítání obyvatel v roce 2020 konečně zmizí označení negr

USA, 26.2.2013 18:52, (ROMEA)
Ilustrační foto (Census USA 2010, wikimedia commons)
Ilustrační foto (Census USA 2010, wikimedia commons)

Statistický úřad Spojených států konečně po více jak sto letech odstraní z formulářů pro sčítání obyvatel termín „negr“ pro vyjádření etnicity. Při příštím sčítání v roce 2020 budou formuláře obsahovat označení černý a Afroameričan.

Pejorativní pojmenování se při sčítání začalo používat v roce 1900. Nicméně také statistiky potvrdily, že jeho užití jako označení příslušnosti k etnické skupině klesá. V roce 2010 jej pro sebeidentifikaci užilo jen 36 tisíc obyvatel. Sociolog Standfordské Univerzity Matthew Snipp uvedl, že pro mladé Afroameričany je termín jakýmsi neblahým návratem do doby, kdy byli Afroameričané druhořadými občany Spojených států. 
hla, TMP
Přečteno: 872x
 

Kam dál:

Štítky:  

USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo