romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli proběhla již 5. demonstrace proti rasismu v Bulharsku

11.2.2019 15:27
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)

V neděli odpoledne protestovali i navzdory nepříznivému počasí Romové v belgickém Gentu proti rasismu v Bulharsku. Webový portál vrt.be informoval, že účastníků bylo kolem 50 a měli s sebou transparenty s nápisy jako „Romové proti apartheidu v Bulharsku“, „Stop rasismus v Bulharsku“ nebo „Bulharská vláda je mafie“.

Je to již pátý romský protest v Evropě po protestech v Sofii, Bruselu, Koblenzi a Plzni, které následovaly poté, co bulharský ministr obrany Krasimír Karakačanov použil v souvislosti s Romy nacistickou terminologii,“ uvedl Výbor bulharské migrantské iniciativy.

Demonstrace vyvolal projev Krasimira Karakačanova z 8. ledna, ve kterém použil národní socialistickou terminologii, když řekl, že je na čase „konečné řešení cikánské otázky“, protože Romové jsou stále více „dotěrní“. Projevu předcházel incident, kdy měli dva Romové údajně zbít vojáka v centru Vojvodinova. Karakačanov na to reagoval nejen ostrými slovy, ale zasadil se i o demolici romské čtvrti.

Bulharský ministr obrany je členem pravicové extremistické strany (VMRO-BND), která je ve zprávě Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI) označována jako „fašistická“.

"Požadujeme jeho rezignaci,“ řekl Martin Milev z Akčního výboru.

Přečteno: 776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo