romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

V neděli proběhla již 5. demonstrace proti rasismu v Bulharsku

11.2.2019 15:27
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)

V neděli odpoledne protestovali i navzdory nepříznivému počasí Romové v belgickém Gentu proti rasismu v Bulharsku. Webový portál vrt.be informoval, že účastníků bylo kolem 50 a měli s sebou transparenty s nápisy jako „Romové proti apartheidu v Bulharsku“, „Stop rasismus v Bulharsku“ nebo „Bulharská vláda je mafie“.

Je to již pátý romský protest v Evropě po protestech v Sofii, Bruselu, Koblenzi a Plzni, které následovaly poté, co bulharský ministr obrany Krasimír Karakačanov použil v souvislosti s Romy nacistickou terminologii,“ uvedl Výbor bulharské migrantské iniciativy.

Demonstrace vyvolal projev Krasimira Karakačanova z 8. ledna, ve kterém použil národní socialistickou terminologii, když řekl, že je na čase „konečné řešení cikánské otázky“, protože Romové jsou stále více „dotěrní“. Projevu předcházel incident, kdy měli dva Romové údajně zbít vojáka v centru Vojvodinova. Karakačanov na to reagoval nejen ostrými slovy, ale zasadil se i o demolici romské čtvrti.

Bulharský ministr obrany je členem pravicové extremistické strany (VMRO-BND), která je ve zprávě Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI) označována jako „fašistická“.

"Požadujeme jeho rezignaci,“ řekl Martin Milev z Akčního výboru.

Přečteno: 513x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo