romea - logo
23. dubna 2019 (úterý)
svátek má Vojtěch
Loading
rozšířené vyhledávaní

V neděli proběhla již 5. demonstrace proti rasismu v Bulharsku

11.2.2019 15:27
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)

V neděli odpoledne protestovali i navzdory nepříznivému počasí Romové v belgickém Gentu proti rasismu v Bulharsku. Webový portál vrt.be informoval, že účastníků bylo kolem 50 a měli s sebou transparenty s nápisy jako „Romové proti apartheidu v Bulharsku“, „Stop rasismus v Bulharsku“ nebo „Bulharská vláda je mafie“.

Je to již pátý romský protest v Evropě po protestech v Sofii, Bruselu, Koblenzi a Plzni, které následovaly poté, co bulharský ministr obrany Krasimír Karakačanov použil v souvislosti s Romy nacistickou terminologii,“ uvedl Výbor bulharské migrantské iniciativy.

Demonstrace vyvolal projev Krasimira Karakačanova z 8. ledna, ve kterém použil národní socialistickou terminologii, když řekl, že je na čase „konečné řešení cikánské otázky“, protože Romové jsou stále více „dotěrní“. Projevu předcházel incident, kdy měli dva Romové údajně zbít vojáka v centru Vojvodinova. Karakačanov na to reagoval nejen ostrými slovy, ale zasadil se i o demolici romské čtvrti.

Bulharský ministr obrany je členem pravicové extremistické strany (VMRO-BND), která je ve zprávě Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI) označována jako „fašistická“.

"Požadujeme jeho rezignaci,“ řekl Martin Milev z Akčního výboru.

Přečteno: 491x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo