romea - logo
23. února 2019 (sobota)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

V neděli proběhla již 5. demonstrace proti rasismu v Bulharsku

11.2.2019 15:27
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)
Demonstrace v Gentu (FOTO: www.vrt.be)

V neděli odpoledne protestovali i navzdory nepříznivému počasí Romové v belgickém Gentu proti rasismu v Bulharsku. Webový portál vrt.be informoval, že účastníků bylo kolem 50 a měli s sebou transparenty s nápisy jako „Romové proti apartheidu v Bulharsku“, „Stop rasismus v Bulharsku“ nebo „Bulharská vláda je mafie“.

Je to již pátý romský protest v Evropě po protestech v Sofii, Bruselu, Koblenzi a Plzni, které následovaly poté, co bulharský ministr obrany Krasimír Karakačanov použil v souvislosti s Romy nacistickou terminologii,“ uvedl Výbor bulharské migrantské iniciativy.

Demonstrace vyvolal projev Krasimira Karakačanova z 8. ledna, ve kterém použil národní socialistickou terminologii, když řekl, že je na čase „konečné řešení cikánské otázky“, protože Romové jsou stále více „dotěrní“. Projevu předcházel incident, kdy měli dva Romové údajně zbít vojáka v centru Vojvodinova. Karakačanov na to reagoval nejen ostrými slovy, ale zasadil se i o demolici romské čtvrti.

Bulharský ministr obrany je členem pravicové extremistické strany (VMRO-BND), která je ve zprávě Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI) označována jako „fašistická“.

"Požadujeme jeho rezignaci,“ řekl Martin Milev z Akčního výboru.

Přečteno: 423x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Sofija Kordič o ČR: Ostří nenávisti míří na Romy - vztah, který ničí společnost

19.2.2019 13:20
Chorvatský server Lupiga nedávno zveřejnil obsáhlý článek novinářky Sofije Kordič o postavení Romů v České republice. Přinášíme jej v plném znění.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: https://www.ucn.sk, koláž: Romea.cz)

Pamatujete na Annamárii, závodnici v balerínkách? Její příběh pokračuje!

18.2.2019 13:15
Výkon žákyně Annamárie Horváthové původem z chudé romské rodiny vyvolal pozornost a projevy sympatií už minulý rok. Vyhrála běžecký závod, byť na rozdíl od svých soupeřek měla na nohou pouze balerínky. Annamárie už své balerínky odložila a od září 2018 trénuje a účastní se závodů.
 celý článek

Monika Bagárová ft. Natalii - SESTRA

videoVIDEO: Monika Bagárová má společně se svou sestrou nový videoklip. Je krásné mít pevné rodinné vztahy, říká.

18.2.2019 12:18
Na svatého Valetýna měl premiéru nový singl a videoklip Sestra od sester Bagárových. Píseň složila Natálie Bagárová a na textu se sestry podílely společně. O sedm let mladší Natálie ukázala podle celé řady komentářů nejen svou krásu, ale především velký talent.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo