romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Řecku demonstrovali nacisté ze Zlatého úsvitu i zastánci demokracie

Řecko, 2.12.2013 11:51, (ROMEA)
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz

Zhruba tisíc stoupenců řecké parlamentní neonacistické strany Zlatý úsvit se sešlo v centru Atén na demonstraci proti zadržení šéfa strany, který je obviněn z příslušnosti ke zločinecké organizaci. Několik hodin předtím začaly v centru řecké metropole demonstrovat stovky lidí v protestu svolaném antifašisty.

"Ruce pryč od Zlatého úsvitu, nevězněte vlastence", skandovali účastníci demonstrace Zlatého úsvitu. Mnoho ze stoupenců krajně pravicové strany mělo černé oblečení, nesli pochodně a za zvuku řeckých lidových písní a pochodů mávali řeckými vlajkami.

Na protest dohlíželi pořádkoví policisté, kteří demonstrující drželi stranou od nedalekého shromáždění zastánců dmeokracie. Policie už dřív demonstrujícím zakázala pochodovat městem, aby zamezila střetům, a akce podle Reuters probíhaly pokojně. 

Demonstrace je nejvýznačnější veřejnou akcí Zlatého úsvitu od zářijového vládního zákroku proti straně poté, co jeden z jejích sympatizantů zabil levicového aktivistu a populárního zpěváka Pavlose Fisase. Slabá účast v podobě několika stovek lidí podle Reuters ukázala, že strana bojuje s tím získat po zásahu úřadů zpět svou sílu.

Zlatý úsvit se do parlamentu dostal v loňských volbách, když těžil z odporu Řeků proti úsporným protikrizovým opatřením a z protiimigrantských nálad. Vyšetřovatelé tvrdí, že vedení strany mělo podíl na útocích proti politickým oponentům a přistěhovalcům. Ve vyšetřovací vazbě je 13 z 18 poslanců Zlatého úsvitu, kteří čelí obvinění, nebo přišli o poslaneckou imunitu.

Strana, které bezprostředně po Fisasově vraždě klesla popularita o třetinu, obvinění odmítá. V říjnu se jí ale podařilo částečně tuto ztrátu popularity nahnat, když dva z jejích stoupenců zabili členové dosud neznámé radikální skupiny. Podle průzkumu, který zveřejnila řecká média, se podpora Zlatého úsvitu pohybuje na 8,8 procentech oproti devíti procentům v říjnu.

Přečteno: 435x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, Nacismus, Neonacismus, Občanská společnost



HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo