romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Řecku demonstrovali nacisté ze Zlatého úsvitu i zastánci demokracie

Řecko, 2.12.2013 11:51, (ROMEA)
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz

Zhruba tisíc stoupenců řecké parlamentní neonacistické strany Zlatý úsvit se sešlo v centru Atén na demonstraci proti zadržení šéfa strany, který je obviněn z příslušnosti ke zločinecké organizaci. Několik hodin předtím začaly v centru řecké metropole demonstrovat stovky lidí v protestu svolaném antifašisty.

"Ruce pryč od Zlatého úsvitu, nevězněte vlastence", skandovali účastníci demonstrace Zlatého úsvitu. Mnoho ze stoupenců krajně pravicové strany mělo černé oblečení, nesli pochodně a za zvuku řeckých lidových písní a pochodů mávali řeckými vlajkami.

Na protest dohlíželi pořádkoví policisté, kteří demonstrující drželi stranou od nedalekého shromáždění zastánců dmeokracie. Policie už dřív demonstrujícím zakázala pochodovat městem, aby zamezila střetům, a akce podle Reuters probíhaly pokojně. 

Demonstrace je nejvýznačnější veřejnou akcí Zlatého úsvitu od zářijového vládního zákroku proti straně poté, co jeden z jejích sympatizantů zabil levicového aktivistu a populárního zpěváka Pavlose Fisase. Slabá účast v podobě několika stovek lidí podle Reuters ukázala, že strana bojuje s tím získat po zásahu úřadů zpět svou sílu.

Zlatý úsvit se do parlamentu dostal v loňských volbách, když těžil z odporu Řeků proti úsporným protikrizovým opatřením a z protiimigrantských nálad. Vyšetřovatelé tvrdí, že vedení strany mělo podíl na útocích proti politickým oponentům a přistěhovalcům. Ve vyšetřovací vazbě je 13 z 18 poslanců Zlatého úsvitu, kteří čelí obvinění, nebo přišli o poslaneckou imunitu.

Strana, které bezprostředně po Fisasově vraždě klesla popularita o třetinu, obvinění odmítá. V říjnu se jí ale podařilo částečně tuto ztrátu popularity nahnat, když dva z jejích stoupenců zabili členové dosud neznámé radikální skupiny. Podle průzkumu, který zveřejnila řecká média, se podpora Zlatého úsvitu pohybuje na 8,8 procentech oproti devíti procentům v říjnu.

Přečteno: 437x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, Nacismus, Neonacismus, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár schvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo