romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud se členy neonacistického Zlatého úsvitu odročili na květen

20.4.2015 9:26, (AKTUALIZOVÁNO 15:40)
Demonstrace příznivců Zlatého úsvitu (Ilustrační FOTO: Ggia, Wikimedia Commons)
Demonstrace příznivců Zlatého úsvitu (Ilustrační FOTO: Ggia, Wikimedia Commons)

Proces s 69 členy řecké neonacistické strany Zlatý úsvit byl dnes dvě hodiny po svém zahájení odročen na 7. května. Došlo k tomu z procedurálních důvodů - jeden z obžalovaných údajně neměl právníka. Informovala o tom agentura AFP. Proces začal ve speciálně vytvořené soudní místnosti v přísně střežené věznici na předměstí Atén. Většina obžalovaných včetně vůdce strany Nikolaose Michaloliakose se zahájení nezúčastnila. Za zločinné spolčení jim hrozí až 20 let vězení.

Očekává se, že soudní proces potrvá několik měsíců. Strana jakoukoli vinu odmítá a považuje obvinění za politicky motivovaná, protože získala mezi částí voličů na popularitě.

V okolí věznice Korydallos dnes panovala velmi přísná bezpečnostní opatření. Uzavřeny byly například i školy nacházející se v bezprostřední blízkosti. "Město je nyní jako pevnost... Proces by se tady neměl konat," citovala agentura AP místního starostu Stavrose Kasimatise.

Řecké justiční orgány soudem uzavírají dosud nevídané tažení proti parlamentní politické straně, které zahájila v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fyssase v září 2013.

Tou vyvrcholily několik let trvající násilné aktivity namířené mimo jiné proti přistěhovalcům, stoupencům levice, stejně jako proti homosexuálům. Řecké úřady také znepokojila rostoucí podpora, jaké se Zlatý úsvit začal těšit v řadách policie a armády. V bezpečnostních složkách proto také došlo na drobné čistky.

Mezi obviněnými je i řada bývalých a současných poslanců strany, která skončila třetí v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu. Třetí nejsilnější politickou silou se stala i při trojích posledních volbách do řeckého parlamentu. Obvinění dojíždějí na závažná hlasování z vazby do sněmovny v želízkách.

Souzeni v domácím vězení jsou ale už někteří předáci, včetně vůdce neonacistů Nikolaose Michaloliakose, protože jim vypršela 18měsíční lhůta pro držení ve vazbě.

Zlatý úsvit, který se těšil i podpoře části konzervativního ortodoxního duchovenstva, se poprvé dostal do řeckého parlamentu v roce 2012 a udržel se v prakticky stejné síle i v posledních volbách v lednu. Strana stále těží ne tolik z odporu Řeků proti úsporným opatřením, jako proti přistěhovalcům, a z touhy některých voličů po vládě silné ruky. A to navzdory obžalobě členů a obdivovatelů hnutí z trestných činů.

Na soud čeká ve vazbě i vrah zpěváka Fyssase. K deseti letům vězení odsoudil řecký soud loni v dubnu 23letého obdivovatele místních neonacistů za loňské pobodání středoškoláka, s nímž se pohádal kvůli politice.

Naopak zproštěn viny byl poslanec Zlatého úsvitu, který v roce 2012 v přímém televizním přenosu fyzicky napadl dvě levicové političky. Soudce rozhodl, že Ilias Kasidiaris, který působil i jako mluvčí strany, ženám nezpůsobil těžkou újmu na zdraví, jak stálo v žalobě.

Po vraždě zpěváka řecký parlament odhlasoval odebrání imunity poslancům Zlatého úsvitu, aby mohli být trestně stíháni. Policie přinesla důkazy, že strana aktivně podněcovala k násilí a že vrah Zlatému úsvitu pomáhal jako dobrovolník.

Přečteno: 414x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Neonacismus, Extremismus, Zlatý úsvit, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo