romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valaská Belá: Nacisti zavraždili třináct Romů, včetně dětí, kteří pomáhali partyzánům a utečencům. Pavel Traubner vypráví svůj příběh

14.11.2019 11:10
Pavel Traubner. Foto z videa serveru Pravda.sk
Pavel Traubner. Foto z videa serveru Pravda.sk

Třináct Romů, mezi nimi čtyři ženy a čtyři děti, zavraždili nacisté 6. listopadu 1944 v obci Valaská Belá. Rudko Tanáč měl jen devět měsíců. V té době se nedaleko ukrývali i Traubnerovi. Dnes uznávaný lékař 78-letý Pavel Traubner u památníku v místní části Škrípovo vyprávěl svůj příběh. Na tento příběh upozornil server Pravda.sk.

Ve Valaské Belé žila nevelká komunita Romů, tři rodiny, které měly dohromady dvacet členů. Obyvatelé této obce v době povstání pomáhali partyzánům. Nosili jim jídlo, dělali spojky a informovali, co se ve vesnici děje a zda se neobjevili Němci. "Tyto informace pro partyzány zajišťovali právě belanští Romové. Němci věděli, že obyvatelé podporují partyzány a často dělali přepadovky zejména na lazech, kde se ukrývali Traubnerovci," řekl starosta obce Miloš Cúcik. Přestože za takovou pomoc hrozila smrt, obyvatelé Belé od svých dveří nevyhnali nikoho. Některé z nich nacisté odvlekli do koncentračních táborů. 

Hrobníka tehdy dělal Jozef Trepáč a podle dobového zápisu vypověděl, že do vesnice přišli esesáci. V osadě zajistili třináct Romů - muže, ženy i děti. "Tyto osoby pak odvedli na samotu zvanou Nad Studienkami, kde je ranou do týla povraždili," uvedl Trepáč do zápisu. Němci je nechali tam, pouze je trochu zasypali zeminou. "Tyto osoby, v počtu třináct, byly tam určitou dobu ponechány na místě činu a pak jsem dostal od starosty obce pokyn, abych je pohřbil, což jsem i udělal. Vzpomínám si, že tam byl zavražděn i jeden malý chlapec, který však nebyl usmrcen střelnou ranou, ale byl propíchnutý bodákem - a tak jsem ho tam i skrčeného našel, " Dodal Trepák.

Podle Zuzany Kumanové z občanského sdružení In minorita byly hlavami tří romských rodin ženy. "Ty držely pohromadě své syny, staraly se o své vnuky. To jsou ty oběti. Ženy a děti, které padly a byli zabité pouze proto, že měli jinou barvu pleti," řekla Kumanová. Obyvatelé Valaské Belé se léta starali o masový hrob. Sdružení In Minority nechalo nainstalovat tabuli se jmény obětí. 

Příběh chlapce, který přežil

Do Valaské Belé přišel svůj příběh vyprávět i profesor Pavel Traubner. "Narodil jsem se v Ilavě v roce 1941. Po vypuknutí SNP dostal můj tatínek informaci, že nás budou jako židovskou rodinu transportovat do Osvětimi," začal. Otec rodinu naložil na vůz a vydali se směrem do Valaské Belé na Kršákův laz.

"Přivítali nás rodiny Sýkorů, Kršáků a Turzovů," pokračoval Traubner. Po vyzrazení museli Traubnerovi odejít do hor a devět měsíců žili v mělké jámě. "Moji prarodiče, rodiče, strýc a já. V strašných podmínkách a tuhé zimě jsme přežili právě díky lidem, kteří nás zásobovali potravinami," vzpomínal. Po osvobození vážil jako čtyřleté dítě jen deset kilogramů. Aby ještě více přiblížil podmínky, v nichž museli žít, zmínil i, jak spali: "Vespod jámy spal můj dědeček, na něm já a na mně maminka, abych byl v teple."

Po válce, když už opět žili v Ilavě, se nejen těšil ze svobody. "Na jedné straně jsem byl šťastný, ale na straně druhé jsem měl deprese, že jsem přežil," řekl Traubner. Zavzpomínal i na to, jak po návratu z hor celý rok pouze šeptal, protože měl stále na paměti slova rodiče, aby nemluvil nahlas, protože je mohou odhalit.

"Chci vyzvat všechny, abychom se postavili na odpor hnědému nebezpečí, neonacistickým a neofašistické myšlenkám, které se valí na Slovenskem i Evropou. Abychom už nikdy nedovolili, aby nikdo nikdy ani židovské, romské, katolické, evangelické děti nenakládal do dobytčích vagónů s doporučením návrat nežádoucí," uzavřel Traubner.

fk, Pravda.sk
Přečteno: 1581x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Romové, Slovensko, Slovenské národní povstání, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo