romea - logo
8. dubna 2020 (středa)
svátek má Ema
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valaská Belá: Nacisti zavraždili třináct Romů, včetně dětí, kteří pomáhali partyzánům a utečencům. Pavel Traubner vypráví svůj příběh

14.11.2019 11:10
Pavel Traubner. Foto z videa serveru Pravda.sk
Pavel Traubner. Foto z videa serveru Pravda.sk

Třináct Romů, mezi nimi čtyři ženy a čtyři děti, zavraždili nacisté 6. listopadu 1944 v obci Valaská Belá. Rudko Tanáč měl jen devět měsíců. V té době se nedaleko ukrývali i Traubnerovi. Dnes uznávaný lékař 78-letý Pavel Traubner u památníku v místní části Škrípovo vyprávěl svůj příběh. Na tento příběh upozornil server Pravda.sk.

Ve Valaské Belé žila nevelká komunita Romů, tři rodiny, které měly dohromady dvacet členů. Obyvatelé této obce v době povstání pomáhali partyzánům. Nosili jim jídlo, dělali spojky a informovali, co se ve vesnici děje a zda se neobjevili Němci. "Tyto informace pro partyzány zajišťovali právě belanští Romové. Němci věděli, že obyvatelé podporují partyzány a často dělali přepadovky zejména na lazech, kde se ukrývali Traubnerovci," řekl starosta obce Miloš Cúcik. Přestože za takovou pomoc hrozila smrt, obyvatelé Belé od svých dveří nevyhnali nikoho. Některé z nich nacisté odvlekli do koncentračních táborů. 

Hrobníka tehdy dělal Jozef Trepáč a podle dobového zápisu vypověděl, že do vesnice přišli esesáci. V osadě zajistili třináct Romů - muže, ženy i děti. "Tyto osoby pak odvedli na samotu zvanou Nad Studienkami, kde je ranou do týla povraždili," uvedl Trepáč do zápisu. Němci je nechali tam, pouze je trochu zasypali zeminou. "Tyto osoby, v počtu třináct, byly tam určitou dobu ponechány na místě činu a pak jsem dostal od starosty obce pokyn, abych je pohřbil, což jsem i udělal. Vzpomínám si, že tam byl zavražděn i jeden malý chlapec, který však nebyl usmrcen střelnou ranou, ale byl propíchnutý bodákem - a tak jsem ho tam i skrčeného našel, " Dodal Trepák.

Podle Zuzany Kumanové z občanského sdružení In minorita byly hlavami tří romských rodin ženy. "Ty držely pohromadě své syny, staraly se o své vnuky. To jsou ty oběti. Ženy a děti, které padly a byli zabité pouze proto, že měli jinou barvu pleti," řekla Kumanová. Obyvatelé Valaské Belé se léta starali o masový hrob. Sdružení In Minority nechalo nainstalovat tabuli se jmény obětí. 

Příběh chlapce, který přežil

Do Valaské Belé přišel svůj příběh vyprávět i profesor Pavel Traubner. "Narodil jsem se v Ilavě v roce 1941. Po vypuknutí SNP dostal můj tatínek informaci, že nás budou jako židovskou rodinu transportovat do Osvětimi," začal. Otec rodinu naložil na vůz a vydali se směrem do Valaské Belé na Kršákův laz.

"Přivítali nás rodiny Sýkorů, Kršáků a Turzovů," pokračoval Traubner. Po vyzrazení museli Traubnerovi odejít do hor a devět měsíců žili v mělké jámě. "Moji prarodiče, rodiče, strýc a já. V strašných podmínkách a tuhé zimě jsme přežili právě díky lidem, kteří nás zásobovali potravinami," vzpomínal. Po osvobození vážil jako čtyřleté dítě jen deset kilogramů. Aby ještě více přiblížil podmínky, v nichž museli žít, zmínil i, jak spali: "Vespod jámy spal můj dědeček, na něm já a na mně maminka, abych byl v teple."

Po válce, když už opět žili v Ilavě, se nejen těšil ze svobody. "Na jedné straně jsem byl šťastný, ale na straně druhé jsem měl deprese, že jsem přežil," řekl Traubner. Zavzpomínal i na to, jak po návratu z hor celý rok pouze šeptal, protože měl stále na paměti slova rodiče, aby nemluvil nahlas, protože je mohou odhalit.

"Chci vyzvat všechny, abychom se postavili na odpor hnědému nebezpečí, neonacistickým a neofašistické myšlenkám, které se valí na Slovenskem i Evropou. Abychom už nikdy nedovolili, aby nikdo nikdy ani židovské, romské, katolické, evangelické děti nenakládal do dobytčích vagónů s doporučením návrat nežádoucí," uzavřel Traubner.

fk, Pravda.sk
Přečteno: 1470x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Romové, Slovensko, Slovenské národní povstání, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vladimír Leško v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoVladimír Leško: Z Velké Británie se vracejí na Ostravsko desítky Romů, budou testováni na COVID-19, ale nejen oni

6.4.2020 20:34
Přinášíme vám rozhovor s Vladimírem Leškem, který je aktuálně v kontaktu se zástupci Moravskoslezského kraje a snaží se jim pomoci se zmapováním situace týkající se rodin vracejících se z Anglie.
 celý článek

Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě

6.4.2020 16:29
Nakažený novým koronavirem je i muž z obce Richnava, který má trvalé bydliště v Žehře. Onemocnění Covid 19 se potvrdilo v rámci pilotního testování obyvatel v romských komunitách. TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) se sídlem ve Spišské Nové Vsi.
 celý článek

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, 6. 4. 20020 při rozhovoru pro ROMEA TV (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

videoJana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51
Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Novinářům to dnes při představení kurzarbeitového programu Antivirus řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pro ROMEA TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo