romea - logo
5. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Jitka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valaská Belá: Nacisti zavraždili třináct Romů, včetně dětí, kteří pomáhali partyzánům a utečencům. Pavel Traubner vypráví svůj příběh

14.11.2019 11:10
Pavel Traubner. Foto z videa serveru Pravda.sk
Pavel Traubner. Foto z videa serveru Pravda.sk

Třináct Romů, mezi nimi čtyři ženy a čtyři děti, zavraždili nacisté 6. listopadu 1944 v obci Valaská Belá. Rudko Tanáč měl jen devět měsíců. V té době se nedaleko ukrývali i Traubnerovi. Dnes uznávaný lékař 78-letý Pavel Traubner u památníku v místní části Škrípovo vyprávěl svůj příběh. Na tento příběh upozornil server Pravda.sk.

Ve Valaské Belé žila nevelká komunita Romů, tři rodiny, které měly dohromady dvacet členů. Obyvatelé této obce v době povstání pomáhali partyzánům. Nosili jim jídlo, dělali spojky a informovali, co se ve vesnici děje a zda se neobjevili Němci. "Tyto informace pro partyzány zajišťovali právě belanští Romové. Němci věděli, že obyvatelé podporují partyzány a často dělali přepadovky zejména na lazech, kde se ukrývali Traubnerovci," řekl starosta obce Miloš Cúcik. Přestože za takovou pomoc hrozila smrt, obyvatelé Belé od svých dveří nevyhnali nikoho. Některé z nich nacisté odvlekli do koncentračních táborů. 

Hrobníka tehdy dělal Jozef Trepáč a podle dobového zápisu vypověděl, že do vesnice přišli esesáci. V osadě zajistili třináct Romů - muže, ženy i děti. "Tyto osoby pak odvedli na samotu zvanou Nad Studienkami, kde je ranou do týla povraždili," uvedl Trepáč do zápisu. Němci je nechali tam, pouze je trochu zasypali zeminou. "Tyto osoby, v počtu třináct, byly tam určitou dobu ponechány na místě činu a pak jsem dostal od starosty obce pokyn, abych je pohřbil, což jsem i udělal. Vzpomínám si, že tam byl zavražděn i jeden malý chlapec, který však nebyl usmrcen střelnou ranou, ale byl propíchnutý bodákem - a tak jsem ho tam i skrčeného našel, " Dodal Trepák.

Podle Zuzany Kumanové z občanského sdružení In minorita byly hlavami tří romských rodin ženy. "Ty držely pohromadě své syny, staraly se o své vnuky. To jsou ty oběti. Ženy a děti, které padly a byli zabité pouze proto, že měli jinou barvu pleti," řekla Kumanová. Obyvatelé Valaské Belé se léta starali o masový hrob. Sdružení In Minority nechalo nainstalovat tabuli se jmény obětí. 

Příběh chlapce, který přežil

Do Valaské Belé přišel svůj příběh vyprávět i profesor Pavel Traubner. "Narodil jsem se v Ilavě v roce 1941. Po vypuknutí SNP dostal můj tatínek informaci, že nás budou jako židovskou rodinu transportovat do Osvětimi," začal. Otec rodinu naložil na vůz a vydali se směrem do Valaské Belé na Kršákův laz.

"Přivítali nás rodiny Sýkorů, Kršáků a Turzovů," pokračoval Traubner. Po vyzrazení museli Traubnerovi odejít do hor a devět měsíců žili v mělké jámě. "Moji prarodiče, rodiče, strýc a já. V strašných podmínkách a tuhé zimě jsme přežili právě díky lidem, kteří nás zásobovali potravinami," vzpomínal. Po osvobození vážil jako čtyřleté dítě jen deset kilogramů. Aby ještě více přiblížil podmínky, v nichž museli žít, zmínil i, jak spali: "Vespod jámy spal můj dědeček, na něm já a na mně maminka, abych byl v teple."

Po válce, když už opět žili v Ilavě, se nejen těšil ze svobody. "Na jedné straně jsem byl šťastný, ale na straně druhé jsem měl deprese, že jsem přežil," řekl Traubner. Zavzpomínal i na to, jak po návratu z hor celý rok pouze šeptal, protože měl stále na paměti slova rodiče, aby nemluvil nahlas, protože je mohou odhalit.

"Chci vyzvat všechny, abychom se postavili na odpor hnědému nebezpečí, neonacistickým a neofašistické myšlenkám, které se valí na Slovenskem i Evropou. Abychom už nikdy nedovolili, aby nikdo nikdy ani židovské, romské, katolické, evangelické děti nenakládal do dobytčích vagónů s doporučením návrat nežádoucí," uzavřel Traubner.

fk, Pravda.sk
Přečteno: 1029x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Romové, Slovensko, Slovenské národní povstání, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo