romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Věra Jourová a Helena Dalli: Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí

9.4.2020 15:55
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost a Helena Dalli, komisařka pro rovné příležitosti, se připojily k oslavám Mezinárodního dne Romů. V prohlášení se zmínily nejen o hrozbě koronaviru, ale také o solidaritě a pomoci, která se nyní Evropou šíří. "Vidíme příklady krásné solidarity, kde se lidé scházejí, aby si navzájem pomáhali, ale také vidíme ty, kdo využívají situaci k šíření strachu, hněvu a nenávisti," píše se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Věry Jourové a Heleny Dalli k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Jsme v době mimořádné globální krize. Vidíme příklady krásné solidarity, kde se lidé scházejí, aby si navzájem pomáhali, ale také vidíme ty, kdo využívají situaci k šíření strachu, hněvu a nenávisti. Často se zaměřují na ty nejzranitelnější a již tak silně diskriminované skupiny, jako jsou Romové.

Tento den by měl připomenout, že Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí. 

Online nenávistné projevy a vymyšlené příběhy proti Romům jsou opět na vzestupu. Mnoho Romů v Evropě stále čelí v každodenním životě diskriminaci a sociálně - ekonomickému vyloučení, navzdory pravidlům EU a členských států proti diskriminaci. Negativní stereotypy a předsudky jsou v naší společnosti stále velmi aktuální. 

Tohle se musí zlepšit. Proto Komise předloží posílenou strategii pro rovnost a začleňování Romů do evropské společnosti.

V těchto dobách je třeba vyvinout větší úsilí k zajištění toho, aby byli Romové začleněni do společnosti a aby měli rovný přístup k základním potřebám, čímž se zajistí jejich ochrana před nákazou koronavirem. Musíme se sjednootit. Jediným způsobem, jak překonat krizi, je spolupráce. Pokud by mělo být něco nakažlivějšího než virus, je to solidarita. Evropané musí stát při sobě. To je to, kdo jsme. 

Přečteno: 1835x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Evropská komise, Věra JourováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo