romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Věra Jourová a Helena Dalli: Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí

9.4.2020 15:55
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost a Helena Dalli, komisařka pro rovné příležitosti, se připojily k oslavám Mezinárodního dne Romů. V prohlášení se zmínily nejen o hrozbě koronaviru, ale také o solidaritě a pomoci, která se nyní Evropou šíří. "Vidíme příklady krásné solidarity, kde se lidé scházejí, aby si navzájem pomáhali, ale také vidíme ty, kdo využívají situaci k šíření strachu, hněvu a nenávisti," píše se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Věry Jourové a Heleny Dalli k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Jsme v době mimořádné globální krize. Vidíme příklady krásné solidarity, kde se lidé scházejí, aby si navzájem pomáhali, ale také vidíme ty, kdo využívají situaci k šíření strachu, hněvu a nenávisti. Často se zaměřují na ty nejzranitelnější a již tak silně diskriminované skupiny, jako jsou Romové.

Tento den by měl připomenout, že Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí. 

Online nenávistné projevy a vymyšlené příběhy proti Romům jsou opět na vzestupu. Mnoho Romů v Evropě stále čelí v každodenním životě diskriminaci a sociálně - ekonomickému vyloučení, navzdory pravidlům EU a členských států proti diskriminaci. Negativní stereotypy a předsudky jsou v naší společnosti stále velmi aktuální. 

Tohle se musí zlepšit. Proto Komise předloží posílenou strategii pro rovnost a začleňování Romů do evropské společnosti.

V těchto dobách je třeba vyvinout větší úsilí k zajištění toho, aby byli Romové začleněni do společnosti a aby měli rovný přístup k základním potřebám, čímž se zajistí jejich ochrana před nákazou koronavirem. Musíme se sjednootit. Jediným způsobem, jak překonat krizi, je spolupráce. Pokud by mělo být něco nakažlivějšího než virus, je to solidarita. Evropané musí stát při sobě. To je to, kdo jsme. 

Přečteno: 2225x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Evropská komise, Věra JourováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo