romea - logo
30. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Ondřej

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Věra Jourová a Helena Dalli: Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí

9.4.2020 15:55
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost a Helena Dalli, komisařka pro rovné příležitosti, se připojily k oslavám Mezinárodního dne Romů. V prohlášení se zmínily nejen o hrozbě koronaviru, ale také o solidaritě a pomoci, která se nyní Evropou šíří. "Vidíme příklady krásné solidarity, kde se lidé scházejí, aby si navzájem pomáhali, ale také vidíme ty, kdo využívají situaci k šíření strachu, hněvu a nenávisti," píše se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Věry Jourové a Heleny Dalli k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Jsme v době mimořádné globální krize. Vidíme příklady krásné solidarity, kde se lidé scházejí, aby si navzájem pomáhali, ale také vidíme ty, kdo využívají situaci k šíření strachu, hněvu a nenávisti. Často se zaměřují na ty nejzranitelnější a již tak silně diskriminované skupiny, jako jsou Romové.

Tento den by měl připomenout, že Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí. 

Online nenávistné projevy a vymyšlené příběhy proti Romům jsou opět na vzestupu. Mnoho Romů v Evropě stále čelí v každodenním životě diskriminaci a sociálně - ekonomickému vyloučení, navzdory pravidlům EU a členských států proti diskriminaci. Negativní stereotypy a předsudky jsou v naší společnosti stále velmi aktuální. 

Tohle se musí zlepšit. Proto Komise předloží posílenou strategii pro rovnost a začleňování Romů do evropské společnosti.

V těchto dobách je třeba vyvinout větší úsilí k zajištění toho, aby byli Romové začleněni do společnosti a aby měli rovný přístup k základním potřebám, čímž se zajistí jejich ochrana před nákazou koronavirem. Musíme se sjednootit. Jediným způsobem, jak překonat krizi, je spolupráce. Pokud by mělo být něco nakažlivějšího než virus, je to solidarita. Evropané musí stát při sobě. To je to, kdo jsme. 

Přečteno: 2000x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Evropská komise, Věra JourováHLAVNÍ ZPRÁVY

Galakoncert festivalu Khamoro 2020

videoPŘÍMÝ PŘENOS od 19 hodin: Na galakoncertě světového romského festivalu Khamoro vystoupí i Gitana se skupinou Kale

29.11.2020 17:09
Letošní specifický ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholí dnes živě vysílaným Galakoncertem z pražského kulturního centra La Fabrika v pražských Holešovicích. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice se letošní ročník festivalu koná poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září a druhá část začíná právě dnes. Galakoncert lze sledovat zcela zdarma i na zpravodajském serveru Romea.cz.
 celý článek

Záběr z vánoční reklamní kampaně firma Vodafone (FOTO: Vodafone)

Napůl indonéské děti vadí rasistům ve vánoční kampani firmy Vodafone. Ta se proti nenávistným komentářům ohradila

29.11.2020 12:33
Vodafone důrazně odmítl nenávistné a rasistické komentáře, které se objevily na sociálních sítích po spuštění letošní vánoční kampaně. Vodafone do spotů totiž obsadil bratry Sama a Maxe Budimanovi, kteří mají po otci indonéské kořeny a to byl pro některé diskutující velký problém.
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

29.11.2020 11:48
Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo