romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Většina homosexuálů v Evropské unii je vystavena slovním útokům

Brusel, Belgie, 17.5.2013 16:05, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Více než 80 procent homosexuálů v Evropské unii se setkalo s verbálními útoky kvůli své orientaci nebo se šikanováním ve škole. Téměř pětina homosexuálů je vystavena diskriminaci při hledání zaměstnání a více než čtvrtina se v posledních pěti letech stala terčem násilného napadení nebo pohrůžek. Vyplývá to z průzkumu situace homosexuálů, bisexuálů a transgenderů (transsexuálové a transvestité) v evropských zemích. Česká republika z většiny ukazatelů vyšla jako nadprůměrně tolerantní země vůči těmto menšinám, Slovensko naopak.

První rozsáhlou studii svého druhu v EU dnes na závěr evropské konference o rovném postavení homosexuálů v nizozemském Haagu a při příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii zveřejnila Agentura EU pro základní práva (FRA). Ta se dotazovala téměř 100 000 lidí ve všech členských zemích EU a v Chorvatsku.

Mluvčí FRA Friso Roscam Abbing označil některé výsledky studie za "šokující". Třiapadesát procent leseb, gayů, bisexuálů a transgenderů (LGBT) například uvedlo, že se bojí na veřejnosti držet se s partnerem za ruku. V ČR to bylo 42 procent, na Slovensku 66 procent.

Studie se zaměřila hlavně na otázky diskriminace ve všedním životě, v zaměstnání a při vzdělávání. S nějakým druhem diskriminace se v posledním roce setkalo 47 procent dotázaných, 90 procent z nich to však úřadům neoznámilo. Nejhůř dopadlo Maďarsko, kde se s diskriminací setkaly dvě třetiny respondentů, zatímco v tradičně liberálním Nizozemsku to byla jedna třetina a v Česku 36 procent. Na Slovensku se v posledních 12 měsících s diskriminací kvůli sexuální orientaci setkalo 54 procent LGBT.

Na pracovišti nebo při hledání zaměstnání se navzdory protidiskriminační unijní legislativě cítí být diskriminována zhruba pětina evropských LGBT. V Česku diskriminaci při hledání práce cítí deset procent LGTB a na pracovišti 14 procent.

V České republice se v posledních pěti letech stalo terčem násilného útoku 26 procent příslušníků sexuálních menšin, což přesně odpovídá evropskému průměru. Slovensko je s 31 procenty opět nadprůměrné.

S násilným napadáním a vyhrožováním se setkávají hlavně lidé patřící do skupiny označované jako transgender. Více než třetina z nich uvedla, že se někdy stala terčem násilného útoku, další třetina prodělala takovou zkušenost nejméně třikrát.

Devět z deseti dotázaných uvedlo, že ve škole byli svědky pohrdlivých poznámek vůči homosexuálním, bisexuálním nebo transgenderovým spolužákům.

Zhruba dvě třetiny dotázaných homosexuálů však tvrdí, že ve škole svou sexuální orientaci tajily. "Pro mnoho z nich bylo období školní docházky peklem," komentoval to Abbing.

Podle FRA musí jednotlivé státy EU činit kroky proti diskriminaci LGBT v několika rovinách. Agentura například doporučuje vysvětlující kampaně, které by vykořenily předsudky vůči homosexuálům u učitelů, rodičů a žáků.

Přečteno: 739x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

homofobie, Průzkum, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo