romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Většina homosexuálů v Evropské unii je vystavena slovním útokům

Brusel, Belgie, 17.5.2013 16:05, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Více než 80 procent homosexuálů v Evropské unii se setkalo s verbálními útoky kvůli své orientaci nebo se šikanováním ve škole. Téměř pětina homosexuálů je vystavena diskriminaci při hledání zaměstnání a více než čtvrtina se v posledních pěti letech stala terčem násilného napadení nebo pohrůžek. Vyplývá to z průzkumu situace homosexuálů, bisexuálů a transgenderů (transsexuálové a transvestité) v evropských zemích. Česká republika z většiny ukazatelů vyšla jako nadprůměrně tolerantní země vůči těmto menšinám, Slovensko naopak.

První rozsáhlou studii svého druhu v EU dnes na závěr evropské konference o rovném postavení homosexuálů v nizozemském Haagu a při příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii zveřejnila Agentura EU pro základní práva (FRA). Ta se dotazovala téměř 100 000 lidí ve všech členských zemích EU a v Chorvatsku.

Mluvčí FRA Friso Roscam Abbing označil některé výsledky studie za "šokující". Třiapadesát procent leseb, gayů, bisexuálů a transgenderů (LGBT) například uvedlo, že se bojí na veřejnosti držet se s partnerem za ruku. V ČR to bylo 42 procent, na Slovensku 66 procent.

Studie se zaměřila hlavně na otázky diskriminace ve všedním životě, v zaměstnání a při vzdělávání. S nějakým druhem diskriminace se v posledním roce setkalo 47 procent dotázaných, 90 procent z nich to však úřadům neoznámilo. Nejhůř dopadlo Maďarsko, kde se s diskriminací setkaly dvě třetiny respondentů, zatímco v tradičně liberálním Nizozemsku to byla jedna třetina a v Česku 36 procent. Na Slovensku se v posledních 12 měsících s diskriminací kvůli sexuální orientaci setkalo 54 procent LGBT.

Na pracovišti nebo při hledání zaměstnání se navzdory protidiskriminační unijní legislativě cítí být diskriminována zhruba pětina evropských LGBT. V Česku diskriminaci při hledání práce cítí deset procent LGTB a na pracovišti 14 procent.

V České republice se v posledních pěti letech stalo terčem násilného útoku 26 procent příslušníků sexuálních menšin, což přesně odpovídá evropskému průměru. Slovensko je s 31 procenty opět nadprůměrné.

S násilným napadáním a vyhrožováním se setkávají hlavně lidé patřící do skupiny označované jako transgender. Více než třetina z nich uvedla, že se někdy stala terčem násilného útoku, další třetina prodělala takovou zkušenost nejméně třikrát.

Devět z deseti dotázaných uvedlo, že ve škole byli svědky pohrdlivých poznámek vůči homosexuálním, bisexuálním nebo transgenderovým spolužákům.

Zhruba dvě třetiny dotázaných homosexuálů však tvrdí, že ve škole svou sexuální orientaci tajily. "Pro mnoho z nich bylo období školní docházky peklem," komentoval to Abbing.

Podle FRA musí jednotlivé státy EU činit kroky proti diskriminaci LGBT v několika rovinách. Agentura například doporučuje vysvětlující kampaně, které by vykořenily předsudky vůči homosexuálům u učitelů, rodičů a žáků.

Přečteno: 733x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

homofobie, Průzkum, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo