romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: První pozitivně testovaný v romských osadách na Slovensku. Vše probíhá v klidu a bez problémů, uvedla Bučková

5.4.2020 22:06
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Testování v romských osadách na Slovensku pokračovalo i v neděli. Europoslanec a člen krizového štábu Peter Pollák oznámil bez dalších podrobností, že byl zjištěn první pozitivní nález onemocnění COVID-19. I v neděli však testování probíhalo v naprostém klidu a například v Žehre na něj dohlížela i zplnomocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková.

"První pozitivní," napsal odpoledne na sociální síť Peter Pollák. Ještě před tím s ním ROMEA TV natočila exkluzivní rozhovor, ve kterém vysvětloval proč a jakým způsobem testování v osadách probíhá.

"Pokud virus bude v romských osadách, bude zabíjet stejně jako v Itálii. Naše akce má ochránit životy," uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV Peter Pollák. "V pátek se otestovalo na Slovensku 2000 lidí, pouze 49 z nich byli Romové," vysvětlil Pollák všem, kteří se na sociálních sítí ptali, proč se testují "pouze" Romové. "V sobotu pak bylo otestováno 196 lidí a dnes to odhadem bylo dalších 220," dodal Peter Pollák

Po sobotním testování v Trebišove, Smižanoch, Kecerovciach, Zborove, Doľanoch, Hrabušiciach a Markušovciach se testovalo v neděli v Křížové Vsi, Batizovci, Vechci, Ondavská Matiašovce, Bořka, Dobšiné a Žehre.

Právě v Žehre byla i zplnomocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková. "I testování v Žehre probíhá bez jakýchkoliv komplikací - profesionálně, uctivě a klidně. Mnozí obyvatelé a obyvatelky měli obavy, zda testování na COVID-19 nebude bolestivé. Sami však konstatovali, že se jejich obavy nepotvrdily a testování proběhlo citlivě a bezbolestně. Zároveň pochválili i spolupráci s policií a vojenskými odborníky civilní spolupráce," uvedla Andrea Bučková.

VIDEO

Přečteno: 1940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Peter Pollák, COVID-19, Andrea Bučková, NemocniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo