romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Ultrapravice protestovala proti vládním opatřením v Bratislavě. Zazněly i rasistická a xenofobní hesla

17.10.2020 19:22
Ultrapravicoví radikálové protestovali 17. 10. 2020 v Bratislavě proti vládním opatření proti šíření onemocnění COVID-19 (FOTO: Repro ČT24)
Ultrapravicoví radikálové protestovali 17. 10. 2020 v Bratislavě proti vládním opatření proti šíření onemocnění COVID-19 (FOTO: Repro ČT24)

Do bratislavských ulic dnes na protest proti opatřením proti onemocnění COVID-19 vyrazili agresivní fotbaloví fanoušci a příznivci ultrapravice. Nelíbí se jim zpřísněná vládní opatření a před sídlem vlády slovně napadali premiéra Igora Matoviča. Během demonstrace zazněly i rasistická a xenofobní hesla. Policie proti extremistům zasáhla vodním dělem a slzným plynem. Podobné shromáždění se má v neděli konat i v Praze.

Před sídlem vlády se extremisté zdravili fašistickým pozdravem "Na stráž" a směrem ke slovenské vládě skandovali "cikánská parta."

VIDEO

"Je opravdu ubohé, že v době, kdy u nás znepokojivě narůstá počet nakažených koronavirus, je vyhlášen nouzový stav a zákaz shromažďování, se najdou lidé, kteří nic z toho nerespektují. Demonstrace, která nemá skutečný obsah a její jedinou úlohou je primitivní provokace, je zoufalým pokusem ultras a radikální pravice upoutat na sebe pozornost," komentoval počínání demonstrantů slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Během shromáždění protestující házeli za bránu úřadu vlády zapálené světlice, odpalovali dělobuchy a snažili se bránu vyvrátit. Policejní těžkooděnci následně vytvořili kordon před bránou a vůči agresivním demonstrantům použila slzný plyn a vodní dělo. Příznivci ultrapravice po policistech házeli lahve a dlažební kostky.

Policie během protestu zadržela několik osob. "Účastníci shromáždění i přes opakované výzvy použili zápalnou pyrotechniku, kterou se navzájem zranili, když jeden z přítomných ji vhodil mezi shromážděné," uvedla policie.

"Několik protiprávních jednání zúčastněných osob přerušila pořádková jednotka, která vytvořila kordon na přehrazení prostoru. Jelikož útočníci od tohoto jednání opakovaně neupustili, pořádková jednotka použila donucovací prostředky, a to slzný plyn a speciální vodní stříkačku na obnovení veřejného pořádku," doplnila policie. Dodala, že na místě bylo zraněno několik osob, mezi nimi i příslušníci policejního sboru.

Neohlášené shromáždění se konalo v době nouzového stavu, kdy je platný zákaz shromažďování osob ve skupinách více než šest lidí.

"Z místa shromáždění ultrapravicových radikálů se stalo bezpečnostní riziko," uzavřela policie.

Podobné shromáždění na neděli svolali i radikální fanoušci a konspirátoři na pražské Staroměstkém náměstí. Konspirátorsko-dezinformační Hnutí občanské nespokojenosti chtějí také protestovat proti vládním koronavirovým opatřením. Podle policie na akci dorazí chuligáni klubů Baník Ostrava, Sparta Praha, Bohemians Praha, 1. FC Slovácko, SFC Opava, Zbrojovka Brno, Kometa Brno, Viktorie Plzeň, FC Zlín, Sigma Olomouc, či FK Pardubice.

Přečteno: 1033x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, COVID-19, BratislavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo