romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšetřování krádeže nápisu z Dachau nebude lehké, uvedla policie

5.12.2016 10:17
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.

Norská policie nejspíš objevila nechvalně proslulý nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) ukradený v roce 2014 z brány bývalého německého koncentračního tábora Dachau. S odvoláním na bavorskou policii o tom dnes informovala agentura AFP.

"Po anonymním upozornění policie z Bergenu nalezla a zabavila kované železné dveře s tímto známým nápisem," uvedli bavorští strážci zákona bez zmínky o možných podezřelých. Policie obou zemí budou nyní záležitost prošetřovat.

Neznámí zloději asi metr široké a dva metry vysoké mřížové dveře, které byly součástí vstupní brány, ukradli v noci na 2. listopadu 2014. Po několika měsících místo nich úřady nainstalovaly repliku.

"Domníváme se, že krádež měla krajně pravicové pozadí. Ale nejsou pro to žádné důkazy," řekl tehdy Karl Freller, ředitel nadace pečující o někdejší nacistické koncentrační tábory v Bavorsku Dachau a Flossenbürg. Vyšetřování případu krádeže bude nejspíš komplikované. Zatím nebyly objeveny "žádné použitelné důkazy", uvedla agentura AP s odvoláním na norskou policii.

Policejní mluvčí Kari Bjørkhaugová Tronesová uvedla, že nápis byl nalezen 28. listopadu přikrytý plachtou na parkovišti v Ytre Arna severně od druhého největšího norského města Bergenu. "Byl nejspíš již nějakou dobu pod plachtou spolu s nějakým haraburdím. Naše forenzní týmy tam neobjevily žádný použitelný důkaz, jako například DNA," dodala. Nápis má nyní u sebe policie, zatím nezadržela žádné podezřelé.

Dachau byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle dostupných údajů táborem prošlo více než 200.000 lidí, z nichž nejméně 30.000 věznění nepřežilo. Pokusy o krádeže předmětů nejsou v někdejších koncentračních táborech výjimečné.

Týká se to i areálu někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde velké pozdvižení v roce 2009 vyvolala krádež kovového nápisu Arbeit macht frei z brány tábora. Za zorganizování krádeže odsoudil polský soud někdejšího vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma k více než dvěma a půl roku vězení.

Přečteno: 1041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

koncentrační tábor, zpráva, Norsko, Německo, Válka, Zahraniční, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo