romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výzkum: Až 80 procent lidí v osadách je odkázaných na půjčování si peněz

30.6.2020 11:34
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.

Průměrná domácnost v romské osadě má čtyři členy. Je poměrně mladá, průměrný věk lidí ve slovenských osadách je zhruba 25 let a jen vzácně v nich najdeme seniory nad 65 let. I toto ukázal výzkum národního projektu Zdravé komunity. Probíhal tři roky, realizovali ho odborníci z Lékařské fakulty Univerzity PJ Šafárika v Košicích a pokryl přibližně tři čtvrtiny všech vyloučených romských lokalit na Slovensku. Informují o tom Aktuality.sk.

V podrobnějších číslech: data výzkumníci získávali ve 450 vyloučených lokalitách, ve více než 250 obcích, a to převážně v Banskobystrickém, Košickém a Prešovském kraji. Na životní podmínky se s pomocí zdravotních asistentů ptali téměř 15 tisíc lidí.

"Nejdůležitější z toho, co tento výzkum ukazuje detailně, jsou nesmyslné představy o tom, že existují plošná, zázračná řešení, co udělat v komunitách, o kterých se často uvažuje jako o celku. I v rámci velmi malých území totiž existují velké rozdíly v kombinacích problémů, které mají jednotlivé osady, "shrnul na prezentaci výsledků vedoucí výzkumu, antropolog Andrej Belák.

Výzkum se zaměřil na několik aspektů života Romů v osadě.

Data například ukázala, že

  • ve zkoumaných 450 lokalitách žije přes 180 tisíc lidí, a to ve zhruba v 32-tisíc domácnostech.
  • Romské rodiny nejsou většinově mnohočetné, jedna rodina má v průměru čtyři (4,6) členy.
  • Na jednu obec připadají v průměru dvě vyloučené lokality.
  • Do tisíce obyvatel mají tři čtvrtiny osad.
  • Průměrný věk v osadách je 25 let. Senioři tvoří jen pět procent populace zkoumaných osad.
  • Zhruba polovinu obyvatel tvoří děti. Téměř 60 procent z nich navštěvuje speciální školy.

Výzkumníci se v osadách zaměřovaly i na otázky životního stylu:

po výplatě nebo dávkách si nedopřeje syrovou zeleninu nebo ovoce kolem 14 procent domácností, před výplatou skoro 27 procent. Polovina dotázaných přitom uvedla, že by rádi jedli více ovoce a zeleniny.  Do obrovské míry je to pravděpodobně ovlivněno finanční situací.

Průměrný legální příjem domácnosti je měsíčně 511 eur, v případě jednotlivce je to 81 eur v průměru na měsíc.

„Potvrdila se nám i skrytá epidemie, skoro v každé desáté domácnosti někdo pravidelně užívá léky na psychiku. Lidé mají vypracované strategie, jak se dostat i k lékům na předpis a ve velkém to berou. I kvůli psychické zátěži, zejména ženy,“ upozornil Belák.

Přiznán status hmotné nouze má polovina domácností, třetina lidí je dlouhodobě nezaměstnaná. Invalidní důchod se pobírá v 15 procentech domácností, 20 procent domácností si nedokáže tvořit úspory. Až 80 procent domácností si peníze musí půjčovat nelegálními způsoby.

fk, Aktuality.sk
Přečteno: 815x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Osada, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo