romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žena bijící neonacistu kabelkou: Ikonická fotografie vznikla před 35 lety, legendární moment je zachycen i na videu

18.4.2020 11:43

Žena bijící neonacistu kabelkou je legendární moment, který byl vyfocen Hansem Runessonem ve švédském městě Växjö 13. dubna 1985. Fotografie zachycuje 38letou ženu, jak svojí kabelkou bije neonacistu právě pochodujícího během demonstrace příznivců Severské národní strany (NRP – Nordic Reich Party). Před nedávnem se na sociálních sítích objevil i videozáznam této události.

Žena, které svou kabelkou praštila neonacistu po hlavě se jmenovala Danuta Danielsson a narodila se v roce 1947. Byla původem z Polska a do Švédska se provdala. Její matka byla během 2. světové války uvězněna v německém koncentračním táboře Majdanek. Danuta spáchala sebevraždu v roce 1987.

V roce 2015 byla ve švédském městě Växjö odhalena socha zachycující tento historický moment. Odhalení sochy bylo však poměrně kontroverzním tématem, protože kritici tvrdili, že podporuje násilí. Proti byla ale i rodina Danuty, která si nepřála, aby její památka byla zvěčněna v takovémto duchu.

Čin Danuty Danielsson se stal ikonickým obrazem nesouhlasu s neonacistickou ideologií. Fotografie Hanse Runessona získala ocenění Švédské fotografie roku.

Přečteno: 1391x
 

Kam dál:

Štítky:  

fotografie, Švédsko, Neonacismus, Extremismus, ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo