romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žena bijící neonacistu kabelkou: Ikonická fotografie vznikla před 35 lety, legendární moment je zachycen i na videu

18.4.2020 11:43

Žena bijící neonacistu kabelkou je legendární moment, který byl vyfocen Hansem Runessonem ve švédském městě Växjö 13. dubna 1985. Fotografie zachycuje 38letou ženu, jak svojí kabelkou bije neonacistu právě pochodujícího během demonstrace příznivců Severské národní strany (NRP – Nordic Reich Party). Před nedávnem se na sociálních sítích objevil i videozáznam této události.

Žena, které svou kabelkou praštila neonacistu po hlavě se jmenovala Danuta Danielsson a narodila se v roce 1947. Byla původem z Polska a do Švédska se provdala. Její matka byla během 2. světové války uvězněna v německém koncentračním táboře Majdanek. Danuta spáchala sebevraždu v roce 1987.

V roce 2015 byla ve švédském městě Växjö odhalena socha zachycující tento historický moment. Odhalení sochy bylo však poměrně kontroverzním tématem, protože kritici tvrdili, že podporuje násilí. Proti byla ale i rodina Danuty, která si nepřála, aby její památka byla zvěčněna v takovémto duchu.

Čin Danuty Danielsson se stal ikonickým obrazem nesouhlasu s neonacistickou ideologií. Fotografie Hanse Runessona získala ocenění Švédské fotografie roku.

Přečteno: 1896x
 

Kam dál:

Štítky:  

fotografie, Švédsko, Neonacismus, Extremismus, ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo