Žena, která se v Saudské Arábii procházela v minisukni, byla po zadržení propuštěna. Podle některých jde o předzvěst reformy

Žena ze Saudské Arábie, která se na veřejnosti procházela v minisukni a záznam se následně objevil na internetu, byla dočasně zadržena kvůli porušování přísných pravidel oblékání. Nakonec však byla propuštěna bez obvinění. Informoval o tom slovenský deník SME. Žena na internetu vystupuje pod přezdívkou Khulood.
Podle pozorovatelů je to nečekané rozhodnutí, neboť v Saudské Arábii až dosud zavíraly do vězení ženy za jakýkoli přečin proti místním striktním zákonům - například i v případech, kdy ženy utekly od manžela, který je bil.
Proti pravidlům slušnosti
Nejmenovaná žena byla zatčena v metropoli Rijád za nošení "neslušného oděvu", které je v rozporu s platnými islámskými zákony konzervativní země. Mladá žena natočila video v obci Ušajkír v provincii Nadžd, vzdálené asi 155 kilometrů severovýchodně od Rijádu. Prochází se na něm sama v minisukni a krátkém tričku po místní starobylé pevnosti.
Saudská Arabka měla být údajně několik hodin vyslýchána a kromě jiného měly vyšetřovatelům sdělit, že video nezavěsila na internet ona, ale někdo jiný a bez jejího vědomí. Několikavteřinové video se objevilo během víkendu na Snapchatu a vyvolalo protichůdné reakce a bouřlivou diskusi na sociálních sítích.
Zatímco někteří žádali o potrestání ženy, jiní oceňovali její odvahu postavit se proti přísným pravidlům pouštního království. Kritické hlasy připomínaly, že cizinky se v zemi obvykle smějí oblékat podle svého. V této souvislosti zmiňovaly též nedávnou návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, během které byly jeho manželka Melanie i dcera Ivanka oblečeny po evropsku.
Odpor k dogmatům
Čím dál tím víc žen se staví na odpor ultrakonzervativním dogmatům v Saudské Arábii, kde musí ženy chodit zahalené, nesmějí řídit auto, cestovat bez dovolení či vyjít na ulici bez doprovodu mužského příbuzného. Podle agentury Associated Press je možné, že středeční, do značné míry překvapivé rozhodnutí ženu propustit signalizuje celkové změny v Saudské Arábii.
Agentura krom jiného připomíná, že veřejné soudnictví nedávno přešlo z gesce ministerstva vnitra přímo pod krále, a též fakt, že královská rodina zveřejnila program Vize 2030, který předpokládá větší otevřenost a modernizaci společnosti a méně represe.
VIDEO
Nepřehlédněte:
- "Plavkovou" reportáž TV Prima řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
- "Slušné Čechy" pobouřily ženy v burkinách v bazénu. Podle aquaparku však muslimky nic neporušily
Kam dál:
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- Britský premiér nařídil vyšetření obvinění z diskriminace muslimů ve straně
- Česko si připomíná vznik Československa. Romové však za tzv. první republiky čelili diskriminaci a vyloučení
- Senát posvětil zvýšení příspěvků na péči o lidi se zdravotním postižením
- Polský parlament schválil zákon, který ztíží restituční nároky přeživších holokaustu!
- Naděje slovenské atletiky je těhotná! Další vítězství běžkyně v balerinkách, Annymárie Horváthové, se odkládají
- Výbor pro sociální politiku doporučil zamítnout návrh, aby lidé kvůli neplacení pokut přišly o část dávek!
- Poslanci zrušili kojenecké ústavy, vzrostou odměny pěstounů a budou se odvíjet od minimální mzdy
- Oběti nezákonných sterilizací na Slovensku žádají stát o odškodnění a omluvu
- Senát schválil odškodnění obětí nelegálních sterilizací. Zákon musí ještě podepsat prezident
- Rada Evropy vyzvala Senát, aby schválil odškodnění obětí nelegálních sterilizací. Hlasování proběhne zítra
- Největší změna v exekucích za posledních 20 let. Zastavování dlouhodobých bezvýsledných exekucí bude moci začít v roce 2023. Exekutoři se zlobí
Štítky:
Zahraniční, muslimové, zákon, Islám, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53