romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v osadách na Slovensku je deprimující, všímá si Al Jazeera

24.5.2018 15:44
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera

Situace Romů, kteří jsou druhou největší minoritou na na Slovensku, je čím dál horší.Drtivá většina slovenských Romů žije v segregaci, a zdá se, že to tak zůstane i nadále. O bezútěšnosti zdejšího života v obci Jarovnice přináší opakovaně zprávy a reportáže server Al Jazeera

"Ve slovenské vesnici Jarovnice, kde žijí z větší části Romové, můžeme vidět spoustu zničených obývaných chatrčí. Řidiči v autech projíždějí vesnicí a vyhýbají se dětem, které si hrají na ulici," píše Al Jazeera a přináší příběh zdejšího pedagogického asistenta Martina Kaleji. Ten je jedním z mála obyvatel Jarovnicí, kteří mají práci. Ve vesnici totiž míra nezaměstnanosti činí až na 97%. V osadě žije odhadem 6 548 obyvatel, z toho více než 5 600 Romů žijících ve slumech na ploše menší než 1 km2.

„Nejhorší je nedostatek soukromí,“ říká Matrin, který žije se svou ženou, tchánem a třemi dětmi v malém dvoupatrovém domě hned vedle dalších domů a chatrčí. „Kdybych si to mohl dovolit, žil bych někde jinde, nejen já, ale i má rodina,“ uvedl Martin Kaleja Januv pro  Al Jazeeru.

„Snažíme se ušetřit peníze, abychom mohli koupit něco mimo sídliště, ale pokaždé, když se nám to podaří, stane se něco neočekávaného a my musíme problém vyřešit, “ pokračoval Matin. Jeho plat činí 300 eur měsíčně. V Jarovicích vyrůstal a už jako malý chlapec se potýkal se systémovou diskriminací a rasistickými urážkami. „Když jsem jel autobusem do školy, ostatní mi nadávali, že smrdím. Když jdu dnes do obchodu, sledují nás, jako bychom kradli,“ říká Martin Kaleja Januv a dodává, že život u nich se stále zhoršuje a lidé nemají šanci se rozvíjet.

Al Jazeera cituje též Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), podle něhož se Romové potýkají s diskriminací a jejich etnicita jim ztěžuje přístup k práci nebo ke vzdělání. Často jsou také terčem policejní brutality a dalších forem rasové diskriminace.

„Romové jsou oblíbeným obětním beránkem politiků v Bratislavě. Právě romské téma narávající hloboko zakořeněným stereotypům ve slovenské společnosti jim přináší potřebné politické body,“ řekl pro Aljazeeru Jonathana Lee z ERRC, podle něj žádná vláda po pádu komunismu v roce 1989 nebrala problémy Romů na Slovensku vážně.

Přečteno: 5739x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Osada, Chudoba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo