romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v osadách na Slovensku je deprimující, všímá si Al Jazeera

24.5.2018 15:44
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera

Situace Romů, kteří jsou druhou největší minoritou na na Slovensku, je čím dál horší.Drtivá většina slovenských Romů žije v segregaci, a zdá se, že to tak zůstane i nadále. O bezútěšnosti zdejšího života v obci Jarovnice přináší opakovaně zprávy a reportáže server Al Jazeera

"Ve slovenské vesnici Jarovnice, kde žijí z větší části Romové, můžeme vidět spoustu zničených obývaných chatrčí. Řidiči v autech projíždějí vesnicí a vyhýbají se dětem, které si hrají na ulici," píše Al Jazeera a přináší příběh zdejšího pedagogického asistenta Martina Kaleji. Ten je jedním z mála obyvatel Jarovnicí, kteří mají práci. Ve vesnici totiž míra nezaměstnanosti činí až na 97%. V osadě žije odhadem 6 548 obyvatel, z toho více než 5 600 Romů žijících ve slumech na ploše menší než 1 km2.

„Nejhorší je nedostatek soukromí,“ říká Matrin, který žije se svou ženou, tchánem a třemi dětmi v malém dvoupatrovém domě hned vedle dalších domů a chatrčí. „Kdybych si to mohl dovolit, žil bych někde jinde, nejen já, ale i má rodina,“ uvedl Martin Kaleja Januv pro  Al Jazeeru.

„Snažíme se ušetřit peníze, abychom mohli koupit něco mimo sídliště, ale pokaždé, když se nám to podaří, stane se něco neočekávaného a my musíme problém vyřešit, “ pokračoval Matin. Jeho plat činí 300 eur měsíčně. V Jarovicích vyrůstal a už jako malý chlapec se potýkal se systémovou diskriminací a rasistickými urážkami. „Když jsem jel autobusem do školy, ostatní mi nadávali, že smrdím. Když jdu dnes do obchodu, sledují nás, jako bychom kradli,“ říká Martin Kaleja Januv a dodává, že život u nich se stále zhoršuje a lidé nemají šanci se rozvíjet.

Al Jazeera cituje též Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), podle něhož se Romové potýkají s diskriminací a jejich etnicita jim ztěžuje přístup k práci nebo ke vzdělání. Často jsou také terčem policejní brutality a dalších forem rasové diskriminace.

„Romové jsou oblíbeným obětním beránkem politiků v Bratislavě. Právě romské téma narávající hloboko zakořeněným stereotypům ve slovenské společnosti jim přináší potřebné politické body,“ řekl pro Aljazeeru Jonathana Lee z ERRC, podle něj žádná vláda po pádu komunismu v roce 1989 nebrala problémy Romů na Slovensku vážně.

Přečteno: 6041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Osada, Chudoba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo