romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v osadách na Slovensku je deprimující, všímá si Al Jazeera

24.5.2018 15:44
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera

Situace Romů, kteří jsou druhou největší minoritou na na Slovensku, je čím dál horší.Drtivá většina slovenských Romů žije v segregaci, a zdá se, že to tak zůstane i nadále. O bezútěšnosti zdejšího života v obci Jarovnice přináší opakovaně zprávy a reportáže server Al Jazeera

"Ve slovenské vesnici Jarovnice, kde žijí z větší části Romové, můžeme vidět spoustu zničených obývaných chatrčí. Řidiči v autech projíždějí vesnicí a vyhýbají se dětem, které si hrají na ulici," píše Al Jazeera a přináší příběh zdejšího pedagogického asistenta Martina Kaleji. Ten je jedním z mála obyvatel Jarovnicí, kteří mají práci. Ve vesnici totiž míra nezaměstnanosti činí až na 97%. V osadě žije odhadem 6 548 obyvatel, z toho více než 5 600 Romů žijících ve slumech na ploše menší než 1 km2.

„Nejhorší je nedostatek soukromí,“ říká Matrin, který žije se svou ženou, tchánem a třemi dětmi v malém dvoupatrovém domě hned vedle dalších domů a chatrčí. „Kdybych si to mohl dovolit, žil bych někde jinde, nejen já, ale i má rodina,“ uvedl Martin Kaleja Januv pro  Al Jazeeru.

„Snažíme se ušetřit peníze, abychom mohli koupit něco mimo sídliště, ale pokaždé, když se nám to podaří, stane se něco neočekávaného a my musíme problém vyřešit, “ pokračoval Matin. Jeho plat činí 300 eur měsíčně. V Jarovicích vyrůstal a už jako malý chlapec se potýkal se systémovou diskriminací a rasistickými urážkami. „Když jsem jel autobusem do školy, ostatní mi nadávali, že smrdím. Když jdu dnes do obchodu, sledují nás, jako bychom kradli,“ říká Martin Kaleja Januv a dodává, že život u nich se stále zhoršuje a lidé nemají šanci se rozvíjet.

Al Jazeera cituje též Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), podle něhož se Romové potýkají s diskriminací a jejich etnicita jim ztěžuje přístup k práci nebo ke vzdělání. Často jsou také terčem policejní brutality a dalších forem rasové diskriminace.

„Romové jsou oblíbeným obětním beránkem politiků v Bratislavě. Právě romské téma narávající hloboko zakořeněným stereotypům ve slovenské společnosti jim přináší potřebné politické body,“ řekl pro Aljazeeru Jonathana Lee z ERRC, podle něj žádná vláda po pádu komunismu v roce 1989 nebrala problémy Romů na Slovensku vážně.

Přečteno: 6562x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Osada, Chudoba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo