romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v osadách na Slovensku je deprimující, všímá si Al Jazeera

24.5.2018 15:44
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera

Situace Romů, kteří jsou druhou největší minoritou na na Slovensku, je čím dál horší.Drtivá většina slovenských Romů žije v segregaci, a zdá se, že to tak zůstane i nadále. O bezútěšnosti zdejšího života v obci Jarovnice přináší opakovaně zprávy a reportáže server Al Jazeera

"Ve slovenské vesnici Jarovnice, kde žijí z větší části Romové, můžeme vidět spoustu zničených obývaných chatrčí. Řidiči v autech projíždějí vesnicí a vyhýbají se dětem, které si hrají na ulici," píše Al Jazeera a přináší příběh zdejšího pedagogického asistenta Martina Kaleji. Ten je jedním z mála obyvatel Jarovnicí, kteří mají práci. Ve vesnici totiž míra nezaměstnanosti činí až na 97%. V osadě žije odhadem 6 548 obyvatel, z toho více než 5 600 Romů žijících ve slumech na ploše menší než 1 km2.

„Nejhorší je nedostatek soukromí,“ říká Matrin, který žije se svou ženou, tchánem a třemi dětmi v malém dvoupatrovém domě hned vedle dalších domů a chatrčí. „Kdybych si to mohl dovolit, žil bych někde jinde, nejen já, ale i má rodina,“ uvedl Martin Kaleja Januv pro  Al Jazeeru.

„Snažíme se ušetřit peníze, abychom mohli koupit něco mimo sídliště, ale pokaždé, když se nám to podaří, stane se něco neočekávaného a my musíme problém vyřešit, “ pokračoval Matin. Jeho plat činí 300 eur měsíčně. V Jarovicích vyrůstal a už jako malý chlapec se potýkal se systémovou diskriminací a rasistickými urážkami. „Když jsem jel autobusem do školy, ostatní mi nadávali, že smrdím. Když jdu dnes do obchodu, sledují nás, jako bychom kradli,“ říká Martin Kaleja Januv a dodává, že život u nich se stále zhoršuje a lidé nemají šanci se rozvíjet.

Al Jazeera cituje též Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), podle něhož se Romové potýkají s diskriminací a jejich etnicita jim ztěžuje přístup k práci nebo ke vzdělání. Často jsou také terčem policejní brutality a dalších forem rasové diskriminace.

„Romové jsou oblíbeným obětním beránkem politiků v Bratislavě. Právě romské téma narávající hloboko zakořeněným stereotypům ve slovenské společnosti jim přináší potřebné politické body,“ řekl pro Aljazeeru Jonathana Lee z ERRC, podle něj žádná vláda po pádu komunismu v roce 1989 nebrala problémy Romů na Slovensku vážně.

Přečteno: 6326x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Osada, Chudoba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo