romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Situace v osadách na Slovensku je deprimující, všímá si Al Jazeera

24.5.2018 15:44
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera
Slovenská vesnice Jarovnice, foto: Al Jazeera

Situace Romů, kteří jsou druhou největší minoritou na na Slovensku, je čím dál horší.Drtivá většina slovenských Romů žije v segregaci, a zdá se, že to tak zůstane i nadále. O bezútěšnosti zdejšího života v obci Jarovnice přináší opakovaně zprávy a reportáže server Al Jazeera

"Ve slovenské vesnici Jarovnice, kde žijí z větší části Romové, můžeme vidět spoustu zničených obývaných chatrčí. Řidiči v autech projíždějí vesnicí a vyhýbají se dětem, které si hrají na ulici," píše Al Jazeera a přináší příběh zdejšího pedagogického asistenta Martina Kaleji. Ten je jedním z mála obyvatel Jarovnicí, kteří mají práci. Ve vesnici totiž míra nezaměstnanosti činí až na 97%. V osadě žije odhadem 6 548 obyvatel, z toho více než 5 600 Romů žijících ve slumech na ploše menší než 1 km2.

„Nejhorší je nedostatek soukromí,“ říká Matrin, který žije se svou ženou, tchánem a třemi dětmi v malém dvoupatrovém domě hned vedle dalších domů a chatrčí. „Kdybych si to mohl dovolit, žil bych někde jinde, nejen já, ale i má rodina,“ uvedl Martin Kaleja Januv pro  Al Jazeeru.

„Snažíme se ušetřit peníze, abychom mohli koupit něco mimo sídliště, ale pokaždé, když se nám to podaří, stane se něco neočekávaného a my musíme problém vyřešit, “ pokračoval Matin. Jeho plat činí 300 eur měsíčně. V Jarovicích vyrůstal a už jako malý chlapec se potýkal se systémovou diskriminací a rasistickými urážkami. „Když jsem jel autobusem do školy, ostatní mi nadávali, že smrdím. Když jdu dnes do obchodu, sledují nás, jako bychom kradli,“ říká Martin Kaleja Januv a dodává, že život u nich se stále zhoršuje a lidé nemají šanci se rozvíjet.

Al Jazeera cituje též Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), podle něhož se Romové potýkají s diskriminací a jejich etnicita jim ztěžuje přístup k práci nebo ke vzdělání. Často jsou také terčem policejní brutality a dalších forem rasové diskriminace.

„Romové jsou oblíbeným obětním beránkem politiků v Bratislavě. Právě romské téma narávající hloboko zakořeněným stereotypům ve slovenské společnosti jim přináší potřebné politické body,“ řekl pro Aljazeeru Jonathana Lee z ERRC, podle něj žádná vláda po pádu komunismu v roce 1989 nebrala problémy Romů na Slovensku vážně.

Přečteno: 6868x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Osada, Chudoba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo