romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zlepšuje se život Romů v Rumunsku?

Rumunsko, 14.9.2012 15:31, (ROMEA)
Rumunský Rom ve své chatrči na předměstí Saint-Denis v Paříži (foto: Lukáš Houdek)
Rumunský Rom ve své chatrči na předměstí Saint-Denis v Paříži (foto: Lukáš Houdek)

Situace Romů v Rumunsku se krok za krokem zlepšuje díky projektům nevládních organizací a romské elitě, která se tu objevuje. Ale bude ještě dlouho trvat, než se prolomí začarovaný kruh chudoby, píše agentura AFP, která se odvolává na analýzy odborníků.

V Rumunsku, které je jednou z nejchudších zemí Evropské unie, žije podle oficiálních dat 620.000 Romů. Nevládní organizace ale soudí, že jich jsou dva miliony.

"Téměř 500 let otroctví se výrazně podepsalo na tom, že tady chybí rovnost šancí; Romové se osvobodili až v roce 1856," uvádí jedna z představitelek angažovaných Romů Magda Matacheová.

Bývalá ředitelka Romani Criss, hlavní organizace na ochranu práv Romů, získala stipendium na Harvardově univerzitě.

"Nechovej se jako cikán (v rumunštině pejorativní výraz)", "Když budeš zlobit, dám tě cikánům", to jsou běžné výrazy, stěžuje si Alina Serbanová, romská herečka, která končí magisterské studium na královské akademii dramatických umění v Londýně.

Ale změny se už začínají projevovat, uvádí ředitel nevládní organizace Active Watch Mircea Toma, který se opírá o průzkum z roku 2011, podle něhož 43 procent dotázaných projevilo ochotu přijmout do rodiny Roma, zatímco v roce 2002 to bylo jen 23 procent.

"Kampaně proti diskriminaci a školení novinářů začínají přinášet ovoce," řekl. Ale zbývá ještě ujít dlouhou cestu.

Situace Romů ve městech a na venkově se liší. Ale na všech úrovních jsou postihováni chudobou a téměř padesátiprocentní nezaměstnaností.

Část z nich, stejně jako statisíce neromských Rumunů, emigrují z ekonomických důvodů, hlavně do Španělska a Itálie. Francie je až daleko za nimi.

Klíčovým problémem v boji proti začarovanému kruhu chudoby je vzdělání. Stát nyní vyhradil pro Romy na univerzitách tisíc míst. Počet romských dětí zapsaných do škol se v letech 1990 a 2008 zdvojnásobil. Zásluhu na tom má především 852 romských školních zprostředkovatelů.

Tyto iniciativy by měly inspirovat politiky působící v oblasti školství, bytů a práce, soudí Lacramioara Tautuová z organizace Romani Criss.

"Rumunsko je chudá země, státní rozpočet je omezený," podotýká Daniela Tarnovschiová, koordinátorka rozsáhlého průzkumu zaměřeného na integraci Romů z nadace George Sorose.

"Politikové skoro ani nemají zájem investovat do Romů, protože takto s nimi mohou během volebních kampaní snadněji manipulovat," řekla.

"Byla by k tomu třeba politická dohoda a nejméně desetileté programy se zapojením dobrovolníků," řekl Toma. A hlavně peníze.

ČTK/AFP
Přečteno: 1285x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Sociální vyloučení, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo