romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnec pro romské komunity Ján Hero: Čísla ze sčítání neukazují reálný počet Romů a Romek žijící na Slovensku

21.1.2022 11:45
Ján Hero, zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity
Ján Hero, zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity

Podle zmocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity Jána Hera počet Romů, kteří během loňského sčítání uvedli romskou národnost neodráží reálný počet Romů a Romek žijící na Slovensku. Podle Hera žije na Slovensku okolo 450 tisíc Romů.

Podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Slovenský statistický úřad se pouze k romské národnosti během sčítání přihlásilo 67 179. Dalších 88 985 obyvatel uvedlo romskou národnost společně s další jinou národností. Celkem tedy uvedlo romskou národnost 156 164 obyvatel.

"Tato zjištění neodrážejí reálný počet Romů a Romek na Slovensku. Údaje ze sčítání hovoří o počtu občanů SR, kteří se přihlásili dobrovolně k romské národnostní menšině," okomentoval výsledky na sociální síti zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity Ján Hero.

"Ze zjištění Atlasu romských komunit 2019 vyplývá, že v 825 obcích zařazených do atlasu žije cca 417 tisíc Romů a Romek. Atlas romských komunit v žádném případě nepředstavuje nějakou formu cenzu nebo sčítání romského obyvatelstva, zakládá se na odhadech samospráv. V rámci Atlasu se primárně zjišťovaly údaje o infrastruktuře obcí a romských osídlení, dostupnosti sociálních a zdravotních služeb, politické a občanské participaci romských obyvatel, o ekonomických a kulturních aktivitách či školní infrastruktuře. Podle našich odhadů tak v Slovenské republice žije větší počet Romů, než se jich přihlásilo v rámci sčítání. Odhad je, že Romek a Romů je na Slovensku více než 450 tisíc," vysvětlil Ján Hero.

Podle něj jedním z důvodů proč se více Romů a Romek nepřihlásilo ke své národnosti je diskriminace a negativní stereotypy o Romech.

"Nemůžeme zavírat oči před tím, že na Slovensku nadále přetrvávají rasismus a předsudky vůči Romům. Obyvatelé Slovenska vykazují jednu z nejvyšších měr protiromských postojů ze všech států EU. Různé průzkumy veřejného mínění zkoumající obecné postoje a individuální zkušenosti naznačují, že diskriminace menšin je bohužel stále ve vysoké míře tolerována napříč naší společností," dodal na závěr zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity Ján Hero.

Číslo 156 164 je však nejvyšší počet Romů a Romek, kteří se po roce 1989 ke své národnosti přihlásili. Je to ovlivněno i faktem, že se minulý rok poprvé do formulářů mohla uvádět i další národnost, ne jenom jedna.

V roce 1991 se k romské národnosti na Slovensku přihlásilo 75 802 obyvatel, v roce 2001 to bylo 89 920 a v roce 2011 se k romské národnosti přihlásilo 105 738 lidí.

Přečteno: 815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání 2021, Zmocněnec, Slovensko, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo