romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zuzana Kumanová se stala státní tajemnicí na Ministerstvu kultury SR. Poprvé v historii je Romka v takto vysoké funkci

21.10.2020 12:10
Zuzana Kumanová
Zuzana Kumanová

Novou státní tajemnicí Ministerstva kultury Slovenské republiky (MKSR) se stala Zuzana Kumanová. Nahradit má Vladimíra Dolinaya, který nedávno zemřel během dopravní nehody. Návrh na její jmenování schválili ministři na dnešní 45. schůzi vlády SR. Do této funkce ji navrhla ministryně kultury Natália Milanová (OĽaNO).

Kumanová se ve svém vědeckém činnosti věnovala kultuře a dějinám Romů. Zvláštní pozornost zaměřila na historii romského holocaustu, angažovala se i v aktivitách na zlepšení postavení romských žen.

"Korona krize změnila naše představy o veřejných politikách. Umělci, lidé pracující v kultuře a tvůrčím průmyslu jsou ve velmi špatné situaci. Přicházím do týmu, který se snaží hledat řešení a doufám, že se nám podaří zmírnit dopady koronakrize na tento sektor. Bez kultury není kulturnost," nastínila pro zpravodajský server Romea.cz čemu se chce ve funkci věnovat Zuzana Kumanová.

"V mém resortním portfoliu bude téma kultury národnostních menšin. Věřím, že se mi podaří zlepšovat podmínky pro uchování a rozvoj menšinové kultury. Zároveň věřím, že to bude ve prospěch celé společnosti a vzájemnému obohacení," dodala Kumanová.

Na Slovensku státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda SR na návrh příslušného ministra. Státní tajemník zastupuje ministra v době jejich nepřítomnosti a má při zastupování na jednání vlády poradní hlas.

"Je to vysoká státní funkce a já to beru s pokorou. Více než 20 let se věnuji problematice národnostních menšin, především postavení Romů a veřejným politikám. Věřím, že mám co nabídnout a moje působení na ministerstvu kultury přinese pozitivní změny do života a kultury národnostních menšin," uvedla Kumanová s tím, že děkuje straně Za ludí, která jí dala příležitost. "Jsem týmový hráč a věřím, že spolupráce s paní ministryní Natálií Milanova bude vzájemně obohacující," dodala.

"V současnosti, co se týče politické participace Romů na Slovensku, je situace velmi příznivá. V europarlamentu nás reprezentuje Peter Pollák, zmocněnkyně pro romské komunity je Andrea Bučková, máme tří poslanců v Národní radě Slovenské republiky a více než 40 starostů a starostek."

Kumanovou podpořila předsedkyně strany Za ludí Veronika Remišová. "Velmi mě těší, že dnes byla do funkce státní tajemnice ministerstva kultury jmenována Zuzka Kumanová ze strany Za ludí. Jsem přesvědčena, že její bohaté zkušenosti přímo z terénu, ale i schopnost připravovat a řídit náročné projekty, budou pro resort kultury v této nelehké době přínosem. Zuzka, držíme ti v tvé náročné misi palce!" podpořila Kumanovou Remišová.

V historii Slovenska je to vůbec poprvé, co takto vysokou státní funkci zastává Rom nebo Romka.

"V současnosti, co se týče politické participace Romů na Slovensku, je situace velmi příznivá. V europarlamentu nás reprezentuje Peter Pollák, zmocněnkyně pro romské komunity je Andrea Bučková, máme tří poslanců v Národní radě Slovenské republiky a více než 40 starostů a starostek," okomentovala politickou participaci Romů na Slovensku pro server Romea.cz Zuzana Kumanová.

Kumanová dosud externě spolupracovala s Ministerstvem investic, regionálního rozvoje a informatizace SR a s implementační agenturou Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny SR. V minulosti také působila na Úřadu zmocněnce vlády SR pro romské komunity, Úřadu zmocněnce vlády SR pro podporu nejméně rozvinutých okresů a také na Úřadu zmocněnce vlády SR pro národnostní menšiny. Za mimořádné zásluhy o sociální rozvoj Slovenské republiky v oblasti etnografie a historie ji prezident Andrej Kiska v roce 2019 udělil státní vyznamenání Pribinův kříž I. třídy.

Zuzana Kumanová dlouhodobě působí v neziskovém sektoru. Známá je mezi jiným svou prací v občanském sdružení In Minorita, ve kterém vedla několik programů na zlepšení postavení romských žen a projekt Ma bisteren! věnovaný obětem romského holocaustu. Za přínos při odkrývání tragických událostí romského holokaustu získala v roce 2018 cenu Lúč z tmy udělovanou občanským sdružením eduRoma a Ústavem romologických studií Fakulty sociálních věd a zdravotnictví Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře. Je autorkou několika studií a publikací o romské menšině. Vystudovala obor historie - etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.

Přečteno: 1341x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vláda, Ministerstvo kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo