romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zuzana Kumanová se stala státní tajemnicí na Ministerstvu kultury SR. Poprvé v historii je Romka v takto vysoké funkci

21.10.2020 12:10
Zuzana Kumanová
Zuzana Kumanová

Novou státní tajemnicí Ministerstva kultury Slovenské republiky (MKSR) se stala Zuzana Kumanová. Nahradit má Vladimíra Dolinaya, který nedávno zemřel během dopravní nehody. Návrh na její jmenování schválili ministři na dnešní 45. schůzi vlády SR. Do této funkce ji navrhla ministryně kultury Natália Milanová (OĽaNO).

Kumanová se ve svém vědeckém činnosti věnovala kultuře a dějinám Romů. Zvláštní pozornost zaměřila na historii romského holocaustu, angažovala se i v aktivitách na zlepšení postavení romských žen.

"Korona krize změnila naše představy o veřejných politikách. Umělci, lidé pracující v kultuře a tvůrčím průmyslu jsou ve velmi špatné situaci. Přicházím do týmu, který se snaží hledat řešení a doufám, že se nám podaří zmírnit dopady koronakrize na tento sektor. Bez kultury není kulturnost," nastínila pro zpravodajský server Romea.cz čemu se chce ve funkci věnovat Zuzana Kumanová.

"V mém resortním portfoliu bude téma kultury národnostních menšin. Věřím, že se mi podaří zlepšovat podmínky pro uchování a rozvoj menšinové kultury. Zároveň věřím, že to bude ve prospěch celé společnosti a vzájemnému obohacení," dodala Kumanová.

Na Slovensku státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda SR na návrh příslušného ministra. Státní tajemník zastupuje ministra v době jejich nepřítomnosti a má při zastupování na jednání vlády poradní hlas.

"Je to vysoká státní funkce a já to beru s pokorou. Více než 20 let se věnuji problematice národnostních menšin, především postavení Romů a veřejným politikám. Věřím, že mám co nabídnout a moje působení na ministerstvu kultury přinese pozitivní změny do života a kultury národnostních menšin," uvedla Kumanová s tím, že děkuje straně Za ludí, která jí dala příležitost. "Jsem týmový hráč a věřím, že spolupráce s paní ministryní Natálií Milanova bude vzájemně obohacující," dodala.

"V současnosti, co se týče politické participace Romů na Slovensku, je situace velmi příznivá. V europarlamentu nás reprezentuje Peter Pollák, zmocněnkyně pro romské komunity je Andrea Bučková, máme tří poslanců v Národní radě Slovenské republiky a více než 40 starostů a starostek."

Kumanovou podpořila předsedkyně strany Za ludí Veronika Remišová. "Velmi mě těší, že dnes byla do funkce státní tajemnice ministerstva kultury jmenována Zuzka Kumanová ze strany Za ludí. Jsem přesvědčena, že její bohaté zkušenosti přímo z terénu, ale i schopnost připravovat a řídit náročné projekty, budou pro resort kultury v této nelehké době přínosem. Zuzka, držíme ti v tvé náročné misi palce!" podpořila Kumanovou Remišová.

V historii Slovenska je to vůbec poprvé, co takto vysokou státní funkci zastává Rom nebo Romka.

"V současnosti, co se týče politické participace Romů na Slovensku, je situace velmi příznivá. V europarlamentu nás reprezentuje Peter Pollák, zmocněnkyně pro romské komunity je Andrea Bučková, máme tří poslanců v Národní radě Slovenské republiky a více než 40 starostů a starostek," okomentovala politickou participaci Romů na Slovensku pro server Romea.cz Zuzana Kumanová.

Kumanová dosud externě spolupracovala s Ministerstvem investic, regionálního rozvoje a informatizace SR a s implementační agenturou Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny SR. V minulosti také působila na Úřadu zmocněnce vlády SR pro romské komunity, Úřadu zmocněnce vlády SR pro podporu nejméně rozvinutých okresů a také na Úřadu zmocněnce vlády SR pro národnostní menšiny. Za mimořádné zásluhy o sociální rozvoj Slovenské republiky v oblasti etnografie a historie ji prezident Andrej Kiska v roce 2019 udělil státní vyznamenání Pribinův kříž I. třídy.

Zuzana Kumanová dlouhodobě působí v neziskovém sektoru. Známá je mezi jiným svou prací v občanském sdružení In Minorita, ve kterém vedla několik programů na zlepšení postavení romských žen a projekt Ma bisteren! věnovaný obětem romského holocaustu. Za přínos při odkrývání tragických událostí romského holokaustu získala v roce 2018 cenu Lúč z tmy udělovanou občanským sdružením eduRoma a Ústavem romologických studií Fakulty sociálních věd a zdravotnictví Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře. Je autorkou několika studií a publikací o romské menšině. Vystudovala obor historie - etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.

Přečteno: 1560x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vláda, Ministerstvo kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo