romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zyad Yassin: Krajní pravice a její vývoj v naší zemi

Praha, 9.7.2013 12:37, (ROMEA)
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Krajní pravice začala své "působení" v ČSSR kolem roku 1985. Tehdy její tvrdé jádro tvořilo jen pár desítek lidí a "dohled" nad ní měla Státní bezpečnost(StB). Po roce 89 však, s pádem komunistického režimu a uvolněním poměrů ve společnosti, nastal značný problém.

Hnutí se začalo výrazně rozrůstat. A čím dál více se hovořilo o sympatiích členů represivních složek státu k ultrapravici. To potvrdila i "tajná zpráva" ministerstva vnitra z roku 1995, která hovoří o tom, že zhruba 60% policistů sympatizuje s krajní pravicí. Ministerstvo vnitra to však pouze konstatovalo a nijak neřešilo. K tomu navíc nad ultrapravicí začala ztrácet dohled i polistopadová civilní kontrarozvědka - zprvu Federální bezpečnostní informační služba (FBIS) a posléze Bezpečnostní informační služba(BIS).

To vše vedlo k obrovskému nárůstu rasově motivovaných činů, přičemž v řadě případů nekončili před soudem jejich viníci, ale oběti. Dokonce i v případech končících smrtí bylo více než patrné, že policie nemá zájem o řádné vyšetřování. V této souvislosti nelze nepodrobit kritice ani práci státních zastupitelství a soudů.

Situace začala být kritická, počet rasově motivovaných útoků a bohužel i vražd velmi prudce stoupal.Nakonec alespoň BIS začala hnutí monitorovat, i když podle mého názoru velmi pozdě. Na základě podkladů od BIS provedla policie na začátku roku 1999 proti ultrapravici zásah, který hnutí alespoň částečně, spolu se stárnutím jeho členů, oslabil. Bohužel však vedení státu nedokázalo zabránit tomu, aby neonacisté i nadále vstupovali do řad policie a profesionalizující se armády.

Ultrapravicově smýšlející lidi obecně láká práce v oboru bezpečnosti, včetně soukromého sektoru: u různých bezpečnostních a  podobných agentur či alespoň jako vyhazovači v barech apod. Bohužel však, jak již řečeno, i v sektoru státním. Navíc v roce 1999 vznikla neonacistická militantní organizace Národní odpor. Postupně nastoupila nová generace neonacistů, kteří se začali pohybovat právě okolo Národního odporu a posléze i kolem Dělnické strany.

Kvůli opětnému nezájmu policie se situace stala kritickou a přerostla v pokus o pogrom na bezbranné Romy v litvínovském Janově, na podzim roku 2008. Po pokusu o tento pogrom nebyl žádný z extremistů, neonacistů a dalších rasistů potrestán, což naznačuje opět velmi špatnou a troufnu si říct i úmyslně špatnou práci policie a státního zastupitelství.

Na druhou stranu pak nelze upřít určitou snahu Útvaru pro odhalování organizované zločinu (ÚOOZ) proti ultrapravici zasáhnout, bohužel se tak stalo až poté, kdy se extremisté pokusili upálit dvouleté dítě a jeho rodinu. A navíc, extremisté věděli o těchto raziích dopředu, to přiznala například i jedna z předních neonacistek Michaela Rod Dupová.

Nyní se situace znova prudce zhoršuje a po pokusech o pogrom v Duchcově a v Českých Budějovicích je víc než zarážející, že bylo zadrženo tak málo lidí a obviněn zatím žádný.

Závěrem bych rád poznamenal, že práci policie kritizuji trvale, a to za více věcí (viz.mé předchozí články). Nemohu házet všechny policisty do jednoho pytle, ale bohužel obrovská část z nich šla k této složce z naprosto opačného důvodu, než bojovat za dodržování ústavy a toho, co je v ní kodifikováno: lidská práva, práva menšin a hodnoty humanismu. Následky toho jsou katastrofální a ultrapravice z nich značně těží. O kritické situaci s českou policií i o některých konkrétních případech, které se jí týkají, se snažím informovat i lidskoprávní aktivisty v zahraničí, neboť stále vidím snahu naší vlády nechat některé věci "vyšumět".

Přečteno: 1635x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Policie, ArmádaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo