romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zyad Yassin: Policie 25 let po listopadu 1989

Praha, 1.12.2014 15:45, (ROMEA)
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Již let 25 uběhlo od brutálního zásahu komunistické policie proti pokojně demonstrujícím studentům v Praze na Národní třídě. Totalitní režimy se hroutily po celé Evropě a ČSSR nebyla výjimkou. Lidové milice, armáda a policie (tehdy SNB) patřily od roku 1948 k hlavním "úderným pěstím" nesvobodného režimu a posilovaly v lidech strach.

Policie požívala dokonce svého času jako poradce "opravdové odborníky", a to členy nechvalně známé sovětské tajné policie (KGB). Právě brutální zásah policie proti demonstrantům vedl po statisícových demonstracích a sérií jednání, spolu s celou řadou dalších věcí, k definitivnímu pádu totalitního režimu v ČSSR. Komunistický režim zajišťoval příslušníkům bezpečnosti v podstatě úplnou beztrestnost. Brutalita příslušníků bezpečnosti a to jak uniformované, tak tajné, byla na denním pořádku a v řadě případů to končilo smrtí člověka (i toto zůstávalo většinou bez trestu).

 

25 let od zhroucení totalitního režimu se v této zemi mnohé povedlo a mnohé nepovedlo. Zaměřím se nyní právě na problematiku policie, neboť jak asi nejeden člověk ví, tak té věnuji značnou část svého času. Značným problémem zůstává i nadále závažná trestná činnost policistů. Protizákonné jednání policistů vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů - ta už sice nepodléhá přímo ministerstvu vnitra, jako podléhala Inspekce ministra vnitra a Inspekce policie ČR, ale podstata problému zůstává stále stejná. Detektivové a vyšetřovatelé inspekce jsou bývalí policisté.

GIBS často šikanuje policisty kvůli naprostým banalitám a používá k tomu metody z dob před rokem 1989 (klasicky například provokace), ale opravdu závažná trestná činnost policistů je vyšetřována mírně řečeno nestandardním způsobem. Zdá se, že řada pracovníku GIBS zastává stejné názory jako nemalá část řadových policistů. Mezi tyto názory patří i ten, že zdraví a život některých lidí má malou nebo žádnou hodnotu. Policisté se dopouštějí závažné trestné činnosti někdy sami, někdy například ve spojení s vymahači dluhů, členy různých ochranek nebo s neonacisty (i podle vnitřní zprávy vnitra sympatizuje zhruba 60% policistů s krajní pravicí - vnitro to však bohužel nijak neřeší).

Nijak neobvyklou věcí je například to, že policisté někoho zbijí a vzápětí jej obviní z útoku na úřední osobu. Policistům to projde, neboť jim stačí vymluvit se na to, že zranění u zadrženého vzniklo při kladení aktivního odporu, v sebeobraně nebo nevzniklo v době zákroku. Tak se stává, že napadený je sám potrestán za vymyšlený útok na úřední osobu, neboť řadě státních zástupců a soudců stačí jako důkaz pouhé tvrzení policistů.

Nyní probíhá například vyšetřování případu, v němž byl policisty autem sražen z motorky mladý motorkář, potom velmi brutálně zbit, byl mu málem zlomem policistou vaz a nebyla mu poskytnuta pomoc. Podle informací z minulého měsíce GIBS stále nenechala zhotovit důležitý znalecký posudek o průběhu nehody a stále nevyslechla svědky. U tohoto případu je na rozdíl od jiných nepřerušený a kvalitní záznam z kamery (ne však díky policii), tak se nechme překvapit výsledkem vyšetřování.

Bohužel i v případech končících smrtí je postupováno zvláštně. Případů je poměrně dost, vyjmenuji jen některé. O některých už jsem psal, ale v souvislosti s výročím pádu totality mně to nedá, abych se nezmínil znovu, neboť část lidí může snadno podlehnout iluzi, že policie již funguje jinak než před rokem 89.

  1. Zastřelení muže policisty před zhruba rokem - případ byl odložen s tím, že se nepodařilo prokázat, zda mu způsobili smrtelné zranění opravdu policisté.
  2. Podobně jsou uzavřeny i některé případy k smrti ubitých bezbranných lidí bez domova. Nyní se jeden takový případ k soudu dostal, ale to jen díky svědkům a díky tomu, že bezdomovec před svou smrtí ve strašných bolestech řekl, kteří policisté ho takto brutálně zbili.
  3. Kauza střelby na Strakonické ulici v Praze. Policisté zastřelili mladou dívku, která nikomu neublížila a měla před sebou celý život. A pak tvrdili, že jí neviděli. Řada důkazů dokázala opak, GIBS tyto důkazy však ignorovala, některé dokonce zatajila a další nezajistila (rekonstrukce události, zda je možné ležet v autě a pak během pár sekund se vrátit zpět na sedadlo - rozdíl mezi koukáním policistou do vozu a střelbou na vozidlo, které ho již nijak neohrožovalo činil pár sekund, dále nedošlo k zajištění záznamu z kamer městského kamerového systému z celé jízdy vozu atd.).
  4. Případ Roma který zemřel po policejním zákroku v Kynšperku. Případ se dostal k soudu jen díky velmi kvalitní práci některých lidskoprávních aktivistů (jako první o případu psal server Romea.cz), díky kvalitnímu právnímu zastoupení a díky tentokrát kvalitní práci státního zastupitelství. Mrtvých Romů je v ČR po policejních zákrocích poměrně dost (většinou se to však nedostane vůbec před soud). Celkově jsou Romové často obětí policejní zvůle. V případech napadení Romů například neonacisty ne vždy jde před soud pachatel, ale někdy bohužel oběť.
    Nenávist některých policistů k Romům má u nás poměrně silnou tradici.Nejvíce vyvrcholila za protektorátu, kdy Romové umírali v koncentračních táborech na našem území právě rukama "našich" četníků a to včetně žen, dětí a starých lidí. Další část Romů, ta která přežila lágry, tak byla nakonec poslána většinou do plynu ve vyhlazovacích táborech mimo protektorát. Za naprosto nepochopitelné považuji rozhodnutí české policie, že se například pan Okamura nedopustil některými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku trestného činu.
  5. Kauza zadrženého muže, který zemřel po několika hodinách v policejním voze na těžký infarkt a policisté si údajně nevšimli, že mu něco je. Případ se opět nedostal ani k soudu.

 

Toto jsou opravdu jen některé případy, dalších je bohužel celá řada. Někteří policisté se dokonce ještě v různých internetových diskuzích posmívají obětem. Podle hlavního policejního psychologa Vosky jsou však psychotesty při přijímání zájemců k policii v naprostém pořádku,jak mně vysvětlil v odpovědi na můj dopis. Bohužel ale i žák základní školy vidí, že přes ně bez problémů procházejí lidé, kteří se neštítí násilí a celkově lidé s velice tvrdou mentalitou.

 

Jak jsem již uvedl, tak se v této zemi mnohé povedlo a mnohé nepovedlo za 25 let od pádu režimu a policie patří k těm nejslabším místům.

 

Dodatek: článek jsem dopsal v době, kdy GIBS obvinila policisty, kteří srazili autem motorkáře a poté ho jeden z policistů brutálně napadl a další tomu nezabránil. Jak už jsem uvedl, tak u tohoto případu byl naštěstí záznam z kamery. Co se však týče právní kvalifikace případu, tak dle mého názoru je sražení motorkáře automobilem pokusem o vraždu. Z toho však policisté obviněni nejsou.

Dále bych rád uvedl, že neházím všechny policisty do jednoho pytle, ale pokud například po podobných otřesných věcech bude dělat vedení policie i hlavní policejní psycholog mrtvého brouka, tak se situace rozhodně nezlepší a pohled na policii jako celek také ne.

Přečteno: 2575x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo