romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zyad Yassin: Policie 25 let po listopadu 1989

Praha, 1.12.2014 15:45, (ROMEA)
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Již let 25 uběhlo od brutálního zásahu komunistické policie proti pokojně demonstrujícím studentům v Praze na Národní třídě. Totalitní režimy se hroutily po celé Evropě a ČSSR nebyla výjimkou. Lidové milice, armáda a policie (tehdy SNB) patřily od roku 1948 k hlavním "úderným pěstím" nesvobodného režimu a posilovaly v lidech strach.

Policie požívala dokonce svého času jako poradce "opravdové odborníky", a to členy nechvalně známé sovětské tajné policie (KGB). Právě brutální zásah policie proti demonstrantům vedl po statisícových demonstracích a sérií jednání, spolu s celou řadou dalších věcí, k definitivnímu pádu totalitního režimu v ČSSR. Komunistický režim zajišťoval příslušníkům bezpečnosti v podstatě úplnou beztrestnost. Brutalita příslušníků bezpečnosti a to jak uniformované, tak tajné, byla na denním pořádku a v řadě případů to končilo smrtí člověka (i toto zůstávalo většinou bez trestu).

 

25 let od zhroucení totalitního režimu se v této zemi mnohé povedlo a mnohé nepovedlo. Zaměřím se nyní právě na problematiku policie, neboť jak asi nejeden člověk ví, tak té věnuji značnou část svého času. Značným problémem zůstává i nadále závažná trestná činnost policistů. Protizákonné jednání policistů vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů - ta už sice nepodléhá přímo ministerstvu vnitra, jako podléhala Inspekce ministra vnitra a Inspekce policie ČR, ale podstata problému zůstává stále stejná. Detektivové a vyšetřovatelé inspekce jsou bývalí policisté.

GIBS často šikanuje policisty kvůli naprostým banalitám a používá k tomu metody z dob před rokem 1989 (klasicky například provokace), ale opravdu závažná trestná činnost policistů je vyšetřována mírně řečeno nestandardním způsobem. Zdá se, že řada pracovníku GIBS zastává stejné názory jako nemalá část řadových policistů. Mezi tyto názory patří i ten, že zdraví a život některých lidí má malou nebo žádnou hodnotu. Policisté se dopouštějí závažné trestné činnosti někdy sami, někdy například ve spojení s vymahači dluhů, členy různých ochranek nebo s neonacisty (i podle vnitřní zprávy vnitra sympatizuje zhruba 60% policistů s krajní pravicí - vnitro to však bohužel nijak neřeší).

Nijak neobvyklou věcí je například to, že policisté někoho zbijí a vzápětí jej obviní z útoku na úřední osobu. Policistům to projde, neboť jim stačí vymluvit se na to, že zranění u zadrženého vzniklo při kladení aktivního odporu, v sebeobraně nebo nevzniklo v době zákroku. Tak se stává, že napadený je sám potrestán za vymyšlený útok na úřední osobu, neboť řadě státních zástupců a soudců stačí jako důkaz pouhé tvrzení policistů.

Nyní probíhá například vyšetřování případu, v němž byl policisty autem sražen z motorky mladý motorkář, potom velmi brutálně zbit, byl mu málem zlomem policistou vaz a nebyla mu poskytnuta pomoc. Podle informací z minulého měsíce GIBS stále nenechala zhotovit důležitý znalecký posudek o průběhu nehody a stále nevyslechla svědky. U tohoto případu je na rozdíl od jiných nepřerušený a kvalitní záznam z kamery (ne však díky policii), tak se nechme překvapit výsledkem vyšetřování.

Bohužel i v případech končících smrtí je postupováno zvláštně. Případů je poměrně dost, vyjmenuji jen některé. O některých už jsem psal, ale v souvislosti s výročím pádu totality mně to nedá, abych se nezmínil znovu, neboť část lidí může snadno podlehnout iluzi, že policie již funguje jinak než před rokem 89.

  1. Zastřelení muže policisty před zhruba rokem - případ byl odložen s tím, že se nepodařilo prokázat, zda mu způsobili smrtelné zranění opravdu policisté.
  2. Podobně jsou uzavřeny i některé případy k smrti ubitých bezbranných lidí bez domova. Nyní se jeden takový případ k soudu dostal, ale to jen díky svědkům a díky tomu, že bezdomovec před svou smrtí ve strašných bolestech řekl, kteří policisté ho takto brutálně zbili.
  3. Kauza střelby na Strakonické ulici v Praze. Policisté zastřelili mladou dívku, která nikomu neublížila a měla před sebou celý život. A pak tvrdili, že jí neviděli. Řada důkazů dokázala opak, GIBS tyto důkazy však ignorovala, některé dokonce zatajila a další nezajistila (rekonstrukce události, zda je možné ležet v autě a pak během pár sekund se vrátit zpět na sedadlo - rozdíl mezi koukáním policistou do vozu a střelbou na vozidlo, které ho již nijak neohrožovalo činil pár sekund, dále nedošlo k zajištění záznamu z kamer městského kamerového systému z celé jízdy vozu atd.).
  4. Případ Roma který zemřel po policejním zákroku v Kynšperku. Případ se dostal k soudu jen díky velmi kvalitní práci některých lidskoprávních aktivistů (jako první o případu psal server Romea.cz), díky kvalitnímu právnímu zastoupení a díky tentokrát kvalitní práci státního zastupitelství. Mrtvých Romů je v ČR po policejních zákrocích poměrně dost (většinou se to však nedostane vůbec před soud). Celkově jsou Romové často obětí policejní zvůle. V případech napadení Romů například neonacisty ne vždy jde před soud pachatel, ale někdy bohužel oběť.
    Nenávist některých policistů k Romům má u nás poměrně silnou tradici.Nejvíce vyvrcholila za protektorátu, kdy Romové umírali v koncentračních táborech na našem území právě rukama "našich" četníků a to včetně žen, dětí a starých lidí. Další část Romů, ta která přežila lágry, tak byla nakonec poslána většinou do plynu ve vyhlazovacích táborech mimo protektorát. Za naprosto nepochopitelné považuji rozhodnutí české policie, že se například pan Okamura nedopustil některými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku trestného činu.
  5. Kauza zadrženého muže, který zemřel po několika hodinách v policejním voze na těžký infarkt a policisté si údajně nevšimli, že mu něco je. Případ se opět nedostal ani k soudu.

 

Toto jsou opravdu jen některé případy, dalších je bohužel celá řada. Někteří policisté se dokonce ještě v různých internetových diskuzích posmívají obětem. Podle hlavního policejního psychologa Vosky jsou však psychotesty při přijímání zájemců k policii v naprostém pořádku,jak mně vysvětlil v odpovědi na můj dopis. Bohužel ale i žák základní školy vidí, že přes ně bez problémů procházejí lidé, kteří se neštítí násilí a celkově lidé s velice tvrdou mentalitou.

 

Jak jsem již uvedl, tak se v této zemi mnohé povedlo a mnohé nepovedlo za 25 let od pádu režimu a policie patří k těm nejslabším místům.

 

Dodatek: článek jsem dopsal v době, kdy GIBS obvinila policisty, kteří srazili autem motorkáře a poté ho jeden z policistů brutálně napadl a další tomu nezabránil. Jak už jsem uvedl, tak u tohoto případu byl naštěstí záznam z kamery. Co se však týče právní kvalifikace případu, tak dle mého názoru je sražení motorkáře automobilem pokusem o vraždu. Z toho však policisté obviněni nejsou.

Dále bych rád uvedl, že neházím všechny policisty do jednoho pytle, ale pokud například po podobných otřesných věcech bude dělat vedení policie i hlavní policejní psycholog mrtvého brouka, tak se situace rozhodně nezlepší a pohled na policii jako celek také ne.

Přečteno: 2584x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo