romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Advokáti Vaculíka a Lukeše kritizují postup soudu, prý nezákonný

Ostrava, 12.5.2010 15:05, (ROMEA)

Za nezákonný dnes označili právní zástupci dvou obžalovaných v kauze Vítkov postup senátu ostravského krajského soudu. Tvrdí, že předseda senátu hlavní líčení vede tak, že jsou pošlapávána práva jejich klientů - Jaroslava Lukeše a Davida Vaculíka. Vadí ji především fakt, že nemohli klást otázky dvěma zbývajícím obžalovaným, kteří v úterý vypovídali a označili za organizátora žhářského útoku na dům romské rodiny především Lukeše. Soudce Miloslav Studnička kvůli rozporům slavní líčení odročil na čtvrtek. Pokračovat bude v 09:00.

"Vaši klienti měli možnost vypovídat a vyjádřit se ke všemu. Doporučím vám toto: Dnes hlavní líčení odročíme a vy se poraďte se svými klienty. Zítra můžou vypovídat," řekl Studnička.

"Považuji postup soudu za nezákonný, v rozporu s trestním řádem. Způsob, jak jsou vedeny výslechy, je nepřípustný. Cítíme se poškozeni," řekl advokát Vaculíka Petr Kausta s tím, že s něčím takovým se ve své praxi ještě nesetkal. Vadí mu například to, že obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru byli přítomni u výslechu toho druhého.

"Námitek je celá řada," dodal Kausta. Podle něj navíc soudce už v úterý měl dát možnost obhájcům položit otázky obviněným, kteří vypovídali. To se nestalo, soud tuto možnost dal až dnes. To už ale Cojocaru i Müller vypovídat odmítli. "Nemohli jsme předvídat, jak se obžalovaní rozhodnou," reagoval na výtky ještě během jednání Studnička.

"Nechápu, proč byl přerušen výslech obžalovaného Müllera, soudce pak nepřečetl předchozí výpovědi a pak nedal prostor k otázkám," řekl obhájce Lukeše Pavel Pěnkava. Dodal, že neumožněnými otázkami chtěl dokázat to, že jeho klient nebyl organizátorem útoku. "Tato mediální nálepka by mohla být odlepena. O tuto možnost jsme byli postupem soudu připraveni," řekl.

Oba se shodli na tom, že pochybnosti mohou mít vliv na vývoj procesu. Podle Kausty by se připomínkami obhájců měl zabývat odvolací soud. Pěnkava se zase domnívá, že neprokázané okolnosti se zase mohou odrazit na výši trestu.

Mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová nechtěla postup soudce Studničky a výtky advokátu komentovat. "Vedení hlavního líčení je zcela v kompetenci soudu a ten může postupovat v souladu s trestním řádem postupovat tak jak pozná za vhodné," řekla pouze. Státní zástupkyně Brigita Bilíková postup advokátů označila za častou záležitost.

KAM DÁL?
Druhý den procesu se žháři: Obžalovaní svalují vinu jeden na druhého, nikdo nic neorganizoval (2. den procesu)
Žháři z Vítkova Cojocara a Müller: Nevěděli jsme, že uvnitř jsou lidé, útočili jsme na sklad kradených věcí (1. den procesu)
Kdo nese spoluodpovědnost za žhářský útok ve Vítkově

Přečteno: 1424x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo