romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Advokátka Veselá-Samková se vzdala kandidatury na ombudsmanku

Praha, 23.8.2010 17:06, (ROMEA)

Počet senátorských adeptů na veřejného ochránce práv se ztenčil na pět. Advokátka Klára Veselá-Samková svou kandidaturu vzdala, řekl dnes ČTK předseda senátní volební komise Tomáš Grulich (ODS). Senát bude ze zbývajících kandidátů vybírat ve středu dva nejúspěšnější, které nabídne sněmovně. Volit ombudsmana totiž budou z kandidátů Senátu a také prezidenta právě poslanci.

Advokátku nominoval senátor ODS Miroslav Škaloud. "Nesmírně si této nominace vážím. Avšak vzhledem k tomu, že v mé rodině došlo úmrtí, jímž jsem hluboce osobně zasažena, nepovažuji z etických a emocionálních důvodů za mravně konzistentní vstoupit na půdu Senátu a svou nominaci osobně podpořit," sdělila ČTK Veselá-Samková.

Veselá-Samková nebyla řazena k favoritům na senátní nominaci. Těmi jsou bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, které při první volbě v červenci chybělo ke zvolení sedm poslaneckých hlasů, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský a předseda Židovské obce v Praze František Bányai. Konkurencí jim jsou nynější zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová a pražský advokát Jan Matys.

Bányaie, Varvařovského a Matyse nominovali senátoři ODS, která má v horní komoře dominantní postavení. Šabatovou znovu navrhli senátoři z ČSSD spolu se dvěma členy Klubu TOP 09 a Starostové. Seitlovou, která při červnovém vybírání senátních kandidátů obdržela jen 12 hlasů, pro druhou volbu navrhl senátor za TOP 09 Václav Jehlička.

Kromě Senátu má možnost své dva kandidáty navrhnout sněmovně do pátku také prezident Václav Klaus. Do první volby navrhoval občanského aktivistu Johna Boka a někdejší místopředsedkyni ústavně právního výboru dolní komory Evu Dundáčkovou (ODS), která se spolu se Šabatovou dostala do sněmovního finále.

Poslanci mají na druhý pokus o zvolení nástupce zesnulého Otakara Motejla čas do pátku 7. září.

KAM DÁL?
Na ombudsmana jsou navrženi i předseda Židovské obce či Veselá-Samková

Přečteno: 1273x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, OmbudsmanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo