romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Egypťanky touží po bílé pleti

Káhira, 13.8.2008 20:49, (ROMEA)

Marva je ochotna udělat cokoli, aby její pleť byla světlejší. Zkouší bělicí krémy, které slibují lásku, slávu a krásu. Egypťanka neví, který si má vybrat: o její přízeň soupeří četné značky, které sázejí na potenciál arabského světa, napsala agentura AFP.

Nejsilněji se posedlost po bělostné pleti projevuje v Asii a v Africe, avšak trh Středního východu je považován za velmi slibný, zejména britsko-nizozemskou firmou Unilever, která tu uvádí do prodeje Fair and Lovely, jednu z předních značek tohoto druhu.

Zatímco stránky ženských časopisů v Evropě hýří rozmanitými reklamami na samoopalovací krémy, jež mají zajistit bronzovou pleť i v zimě, v arabském světě se setkáváme s pravým opakem: bílá pleť tu je znakem klasické krásy.

A ačkoli jsou zdejší pláže celé léto plné, mnoho žen ve městech od Tuniska přes Maroko po Egypt nebo Sýrii před sluncem prchá nebo se celé týdny před svatbou zahaluje v naději, že si tak pro svůj velký den zajistí alabastrovou pleť.

"Co je vzácné, to je drahé," vysvětluje Hasan Ahmad, profesor sociologie na Káhirské univerzitě. "A protože v Egyptě, stejně jako v ostatním arabském světě, je snědá pleť nejrozšířenější, dáváme přednost bílé pleti."

"Bílá pleť je snem každé ženy, především v Perském zálivu," ujišťuje blonďatá moderátorka teleshoppingu věnovaného právě bělicím produktům. Dívka "lituje osob, které trpí snědou pletí".

To je úplné terno pro Unilever, pro něhož země Maghribu a Středního východu představují obrovský potenciál, zvláště díky stále početnější mladé populaci. Obrat krému Fair and Lovely v regionu od roku 2005 roste ročně v průměru o 15 procent a loni dokonce o 18 procent.

Reklama na krém je prostým poselstvím: světlá pleť je klíč k úspěšnému životu. Každý reklamní šot se řídí týmž schématem: ať se mladá žena chce stát tanečnicí nebo vědkyní, uvědomuje si, že se její "příliš snědá pleť" stává překážkou. Teprve poté, co použila krému, získává nejen práci svých snů a uznání kolegů, ale také pozornost muže, po němž touží.

To samozřejmě mnohé televizní diváky pobuřuje. Dvě skupiny na společenském webu Facebook tak značku kritizují, jedna s trochou humoru (Fair and Lovely je rasistický, ale používám ho dál), druhá přísněji (Zakažme Fair and Lovely, rasismus v tubě).

Unilever se brání proti obviněním z imperialismu, neokolonialismu a rasismu a ujišťuje, že pouze reaguje na poptávku.

Touha po bílé pleti se neomezuje jen na nižší vrstvy. Mladá Egypťanka Salva, která raději neuvádí své pravé jméno, líčí, jak ji urazilo, když jí její přítel jednou řekl: "Víš, miluji tě i přesto, že máš tmavou pleť!". Mladík, kterého pak opustila, byl synem z bohaté měšťanské rodiny z Káhiry.

Dermatolog Riháb Sobí potvrzuje, že do jeho káhirské ordinace přicházejí pacientky ze všech společenských vrstev. Mnohé z nich chtějí napravit škody, které způsobilo příliš intenzivní používání - bez lékařského předpisu - některých bělicích krémů: bílé či naopak tmavé skvrny, akné, alergie či dokonce popáleniny.

Marva dále hledá zázračný krém mezi nejlevnějšími produkty na trhu. Devatenáctiletá dívka, která pracuje v kadeřnickém salonu v Káhiře, aplikuje krém až těsně k očím, které jsou podle jejího přesvědčení "příliš temné".

ČTK, , AFP
Přečteno: 992x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EgyptHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo