romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AFP: Egypťanky touží po bílé pleti

Káhira, 13.8.2008 20:49, (ROMEA)

Marva je ochotna udělat cokoli, aby její pleť byla světlejší. Zkouší bělicí krémy, které slibují lásku, slávu a krásu. Egypťanka neví, který si má vybrat: o její přízeň soupeří četné značky, které sázejí na potenciál arabského světa, napsala agentura AFP.

Nejsilněji se posedlost po bělostné pleti projevuje v Asii a v Africe, avšak trh Středního východu je považován za velmi slibný, zejména britsko-nizozemskou firmou Unilever, která tu uvádí do prodeje Fair and Lovely, jednu z předních značek tohoto druhu.

Zatímco stránky ženských časopisů v Evropě hýří rozmanitými reklamami na samoopalovací krémy, jež mají zajistit bronzovou pleť i v zimě, v arabském světě se setkáváme s pravým opakem: bílá pleť tu je znakem klasické krásy.

A ačkoli jsou zdejší pláže celé léto plné, mnoho žen ve městech od Tuniska přes Maroko po Egypt nebo Sýrii před sluncem prchá nebo se celé týdny před svatbou zahaluje v naději, že si tak pro svůj velký den zajistí alabastrovou pleť.

"Co je vzácné, to je drahé," vysvětluje Hasan Ahmad, profesor sociologie na Káhirské univerzitě. "A protože v Egyptě, stejně jako v ostatním arabském světě, je snědá pleť nejrozšířenější, dáváme přednost bílé pleti."

"Bílá pleť je snem každé ženy, především v Perském zálivu," ujišťuje blonďatá moderátorka teleshoppingu věnovaného právě bělicím produktům. Dívka "lituje osob, které trpí snědou pletí".

To je úplné terno pro Unilever, pro něhož země Maghribu a Středního východu představují obrovský potenciál, zvláště díky stále početnější mladé populaci. Obrat krému Fair and Lovely v regionu od roku 2005 roste ročně v průměru o 15 procent a loni dokonce o 18 procent.

Reklama na krém je prostým poselstvím: světlá pleť je klíč k úspěšnému životu. Každý reklamní šot se řídí týmž schématem: ať se mladá žena chce stát tanečnicí nebo vědkyní, uvědomuje si, že se její "příliš snědá pleť" stává překážkou. Teprve poté, co použila krému, získává nejen práci svých snů a uznání kolegů, ale také pozornost muže, po němž touží.

To samozřejmě mnohé televizní diváky pobuřuje. Dvě skupiny na společenském webu Facebook tak značku kritizují, jedna s trochou humoru (Fair and Lovely je rasistický, ale používám ho dál), druhá přísněji (Zakažme Fair and Lovely, rasismus v tubě).

Unilever se brání proti obviněním z imperialismu, neokolonialismu a rasismu a ujišťuje, že pouze reaguje na poptávku.

Touha po bílé pleti se neomezuje jen na nižší vrstvy. Mladá Egypťanka Salva, která raději neuvádí své pravé jméno, líčí, jak ji urazilo, když jí její přítel jednou řekl: "Víš, miluji tě i přesto, že máš tmavou pleť!". Mladík, kterého pak opustila, byl synem z bohaté měšťanské rodiny z Káhiry.

Dermatolog Riháb Sobí potvrzuje, že do jeho káhirské ordinace přicházejí pacientky ze všech společenských vrstev. Mnohé z nich chtějí napravit škody, které způsobilo příliš intenzivní používání - bez lékařského předpisu - některých bělicích krémů: bílé či naopak tmavé skvrny, akné, alergie či dokonce popáleniny.

Marva dále hledá zázračný krém mezi nejlevnějšími produkty na trhu. Devatenáctiletá dívka, která pracuje v kadeřnickém salonu v Káhiře, aplikuje krém až těsně k očím, které jsou podle jejího přesvědčení "příliš temné".

ČTK, , AFP
Přečteno: 999x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EgyptHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo