romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura EU řadí Česko mezi státy málo potlačující rasismus

Vídeň/Brusel, 25.6.2008 8:36, (ROMEA/ČTK)

Rasově motivované násilí a diskriminace v zemích Evropské unie přetrvává a většina z 27 členských zemí nepodniká dostatečné legislativní kroky, aby toto zlo odstranila. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury EU pro základní práva, jež mezi státy nedostatečně bojujícími s rasismem a xenofobií jmenuje i Česko. Zpráva byla dnes zveřejněna v sídle agentury ve Vídni a v Evropském parlamentu v Bruselu.

"Efektivní a odrazující sankce jsou pro boj s etnickou a rasovou diskriminací klíčové," zdůrazňuje zpráva. "Bez nich se diskriminační postoje a návyky stěží mohou změnit a oběti zůstávají bezbranné," dodává dokument.

V čele seznamu devíti zemí EU, které nejaktivněji vedou boj s projevy rasismu a xenofobie, stojí Británie a Francie. V letech 2006 a 2007 bylo v Británii potrestáno 95 osob za rasové či xenofobní útoky, což je více než ve všech ostatních 26 členských zemích dohromady. Do aktivní skupiny dále patří Bulharsko, Finsko, Irsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko a Švédsko.

Naproti tomu další země jako Česko, Dánsko, Estonsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Německo, Polsko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko nepřijaly podle zprávy v uvedených dvou letech vůbec žádné antidiskriminační sankce. "Absence takových sankcí ve většině případů odpovídá tomu, že dotyčná země nemá efektivní orgán monitorující boj s rasismem a xenofobií," uvádí agentura.

Jmenuje v této souvislosti výslovně Česko, Lucembursko a Španělsko, které prý nemají žádné stálé komise pro řešení podobných případů.

Počet rasově motivovaných zločinů ale rostl mezi roky 2000 a 2006 i ve většině těch zemí, které se jim snažily důrazně čelit. Podle zprávy vzrostl počet případů antisemitismu i v Británii a Švédsku, a "obecný vzestupný trend" byl zaznamenán ve spojitosti s extrémní pravicí i ve Francii a Německu. EU si však přes veškerou snahu nemůže udělat přesný obraz o rasově motivované kriminalitě, protože 16 z jejích 27 členů nepořizuje odpovídající statistiky. Mezi skupiny nejvíce diskriminované v oblasti bydlení a vzdělání patří v Evropě podle zprávy Romové.

"Je třeba zajistit, aby se rovná práva a ochrana proti diskriminaci a rasismu stala součástí každodenní právní praxe, a nikoli aby zůstávala jen na papíře," prohlásila podle agentury AP šéfka agentury Anastasia Crickleyová.

Přečteno: 940x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo