romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura EU řadí Česko mezi státy málo potlačující rasismus

Vídeň/Brusel, 25.6.2008 8:36, (ROMEA/ČTK)

Rasově motivované násilí a diskriminace v zemích Evropské unie přetrvává a většina z 27 členských zemí nepodniká dostatečné legislativní kroky, aby toto zlo odstranila. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury EU pro základní práva, jež mezi státy nedostatečně bojujícími s rasismem a xenofobií jmenuje i Česko. Zpráva byla dnes zveřejněna v sídle agentury ve Vídni a v Evropském parlamentu v Bruselu.

"Efektivní a odrazující sankce jsou pro boj s etnickou a rasovou diskriminací klíčové," zdůrazňuje zpráva. "Bez nich se diskriminační postoje a návyky stěží mohou změnit a oběti zůstávají bezbranné," dodává dokument.

V čele seznamu devíti zemí EU, které nejaktivněji vedou boj s projevy rasismu a xenofobie, stojí Británie a Francie. V letech 2006 a 2007 bylo v Británii potrestáno 95 osob za rasové či xenofobní útoky, což je více než ve všech ostatních 26 členských zemích dohromady. Do aktivní skupiny dále patří Bulharsko, Finsko, Irsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko a Švédsko.

Naproti tomu další země jako Česko, Dánsko, Estonsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Německo, Polsko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko nepřijaly podle zprávy v uvedených dvou letech vůbec žádné antidiskriminační sankce. "Absence takových sankcí ve většině případů odpovídá tomu, že dotyčná země nemá efektivní orgán monitorující boj s rasismem a xenofobií," uvádí agentura.

Jmenuje v této souvislosti výslovně Česko, Lucembursko a Španělsko, které prý nemají žádné stálé komise pro řešení podobných případů.

Počet rasově motivovaných zločinů ale rostl mezi roky 2000 a 2006 i ve většině těch zemí, které se jim snažily důrazně čelit. Podle zprávy vzrostl počet případů antisemitismu i v Británii a Švédsku, a "obecný vzestupný trend" byl zaznamenán ve spojitosti s extrémní pravicí i ve Francii a Německu. EU si však přes veškerou snahu nemůže udělat přesný obraz o rasově motivované kriminalitě, protože 16 z jejích 27 členů nepořizuje odpovídající statistiky. Mezi skupiny nejvíce diskriminované v oblasti bydlení a vzdělání patří v Evropě podle zprávy Romové.

"Je třeba zajistit, aby se rovná práva a ochrana proti diskriminaci a rasismu stala součástí každodenní právní praxe, a nikoli aby zůstávala jen na papíře," prohlásila podle agentury AP šéfka agentury Anastasia Crickleyová.

Přečteno: 940x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo