romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AI: Kocáb řeší lidská práva smysluplně a měl by zůstat zmocněncem

Praha, 4.7.2010 14:18, (ROMEA)

Ministerstvu pro lidská práva dal Michael Kocáb smysluplnou náplň, řekla Mediafaxu koordinátorka pro mezinárodní otázky Eva Dobrovolná z Amnesty International (AI). Potvrdila, že hnutí je s prací zmocněnce pro lidská práva spokojeno a vítalo by její pokračování v dalším volebním období. Spokojenost s prací současného zmocněnce pro lidská práva vyjádřil i senátor Jaromír Štětina.

"Funkci ministra pro lidská práva, která někdy vzbuzovala spíše pochybnosti, dokázal Michael Kocáb dát smysluplnou náplň. Oceňujeme činnost, kterou vykonal, například úsilí o přijetí antidiskriminačního zákona,“ řekla Mediafaxu Dobrovolná. Dodala, že AI ocenilo i to, že Kocáb veřejně odsoudil sklony k pravicovému extremismu, který prosakuje českou politickou scénou.

"Namísto toho, aby hledal zjednodušující ospravedlnění pro činy extremistů, usiloval o potlačení extremistických nálad. Zodpovědně se také postavil k situaci marginalizovaných lidí, kteří v České republice žijí. Právě to je v čase zostřeného etnického klimatu důležité," řekla Mediafaxu Dobrovolná.

Senátor Jaromír Štětina se domnívá, že post ministra lidských práv je dobrý a užitečný tam, kde se porušují lidská práva. V České republice podle něj k nedodržování lidských práv dochází, proto by se tento post rušit neměl. "Já si myslím, že když se porušují lidská práva, je tento post dobrá věc," konstatoval Štětina a zdůraznil, že v České republice lidská práva nejsou v pořádku.

O vládním zmocněnci pro lidská práva Michaelu Kocábovi si senátor myslí, že je výborný. "Nevidí případy, ale lidi," upřesnil s tím, že je to přesně vlastnost, kterou by měl vládní zmocněnec mít. O setrvání Kocába i v nové vládě se však bude teprve rozhodovat.

Naopak místopředsedkyně Věcí veřejných a zároveň zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová má s Kocábem odlišné zkušenosti. "Můj osobní názor je, že bych Kocába jako zmocněnce pro lidská práva nepodpořila," řekla Mediafaxu a vysvětlila, že především odsuzuje jeho přístup k problematice tzv. squatterů.

Znepokojena zrušením postu ministra pro lidská práva a menšiny je i senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). "V České republice není stav lidských práv dosud ideální. Diskriminace z nejrůznějších důvodů je u nás každodenní realitou," vysvětlila Mediafaxu. Právě diskriminace je podle Gajdůškové hlavním problémem, který brání univerzálnímu naplňování lidských práv.

"Ne všech práv mohou užívat Romové, senioři, ženy, lidé s tělesným či mentálním postižením, homosexuálové či přistěhovalci," vyjmenovala s tím, že za nejpočetnější skupinu diskriminovaných můžeme považovat ženy. Senátorka připomněla, že právě ženy jsou nejčastějšími oběťmi domácího násilí a jsou diskriminovány v zaměstnání. "Ani jejich zastoupení v řízení a politice není adekvátní," upřesnila.

"Bylo to čistě úsporné opatření," vysvětlil důvod zrušení postu ministra předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj úspěšnost budoucího vládního zmocněnce záleží na jeho osobnosti. "Je zásadní, aby se jednalo o silnou osobnost, která bude mít podporu premiéra," upřesnil.

Kocáb přitom již o budoucnosti lidských práv a křesle zmocněnce jednal s šéfem VV Radkem Johnem i předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Rozhodnutí však zůstává především na premiérovi Petru Nečasovi z ODS, se kterým se má Kocáb setkat následující týden. Nečas Mediafaxu potvrdil, že na schůzce spolu vše projednají a poté se rozhodne.

Problematikou lidských práv by se měla zabývat všechna relevantní ministerstva, domnívá se Člověk v tísni. Zrušením postu ministra pro lidská práva zřejmě k velké změně nedojde, řekl Jan Černý z Člověka v tísni. "V první Topolánkově vládě přešla agenda zmocněnce pro lidská práva na ministra pro lidská práva," vysvětlil Černý a dodal, že v tomto volebním období se vrátí zase zpět k zmocněnci. Připomněl totiž, že ministr bez ministerstva disponoval odborným aparátem, který bude i dále pracovat stejně jako mnoho let před ustanovením ministra pro lidská práva.

"Jinou věcí je, že ochranu lidských práv a rovných příležitostí by měli na mysli všichni ministři, kteří disponují reálnými ministerstvy" zdůraznil s tím, že jejich rozhodování má reálný vliv na životy lidí a jejich šance na spravedlnost a usilování o štěstí. V této souvislosti Černý zmínil, že by ministr pro lidská práva jako člen vládního týmu mohl k tomuto ideálu přispívat bezprostředně. "Nicméně úlohou vládního zmocněnce je to samé, i když člen vlády není," dodal.

S názorem Černého souhlasí i ředitelka Amnesty International Dáša van der Horst. "Z naší zkušenosti vidím potřebu, aby téma lidských práv bylo přítomno napříč ministerstvy," řekla s tím, že toto téma patří na ministerstvo zahraničí, vnitra či školství. Van der Horst považuje za klíčové, aby tato ministerstva neměla pocit, že se lidskými právy zabývat nemusí, protože to spadá pod agendu jiného úřadu.

Ředitelka také upozornila, že vzhledem k tomu, že exministr pro lidská práva zaznamenal řadu výsledků, je si jistá, že by nový ministr nezůstal bez práce. Obává se, že ekonomická krize a snižování rozpočtů nese riziko, že lidská práva budou upozaděna. "Šetřit na úkor ochrany lidských práv dle našeho názoru není příliš prozíravé," uzavřela pro agenturu Mediafax.

KAM DÁL?
Post zmocněnce pro lidská práva zůstane zřejmě zachován, zůstat by mohl Michael Kocáb

ryz, Mediafax
Přečteno: 988x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lidská práva, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo