romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AI: Romové v ČR jsou diskriminováni

Londýn, 28.5.2009 9:59, (ROIMEA)

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ve své výroční zprávě zdůraznila, že Romové v České republice jsou nadále diskriminováni, především ve školství, bydlení a zdravotnictví. Dnes zveřejněná zpráva AI také kritizuje Prahu za to, že se nepodařilo prosadit dostatečný zákon proti diskriminaci.

Nebyl přijat komplexní antidiskriminační zákon zajišťující právní pomoc obětem a účinné monitorovací mechanismy, píše zpráva a zdůrazňuje, že zákon v květnu vetoval prezident Václav Klaus s tím, že je "zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní a jeho dopady velmi problematické". A to i přesto, že vláda přislíbila v souladu s direktivami Evropské unie připravit zákon zajišťující právo na rovné zacházení a ochranu proti diskriminaci, konstatuje AI.

Nejdelší část pasáže věnované České republice se zaměřuje na diskriminaci Romů. "Romové jsou diskriminováni ze strany státních úředníků i soukromých osob ve školství, bydlení, zdravotnictví a při zaměstnávání," uvádí zpráva. Romské komunity se staly cíli krajně pravicových skupin a oficiální představitelé nadále používají vůči Romům rasistický jazyk, dodala zpráva.

Uvádí například shromáždění Dělnické strany v listopadu v Litvínově a jejich útok na sídliště Janov. Připomíná i to, že státní zástupce v Ostravě obžaloval bývalého zástupce starosty Jiřího Jizerského a senátorku Lianu Janáčkovou kvůli rasistickým výrokům o Romech. Ale vzhledem k tomu, že Senát nezbavil Janáčkovou imunity, byla žaloba zmařena, uvedla AI.

Tvrdí, že pokračuje segregování romských dětí do škol pro žáky s mentálními problémy. Nic na tom nezměnilo ani přejmenování těchto škol ze "zvláštních" na "praktické". Tyto školy poskytují žákům stejně omezený rozvrh a tedy i menší příležitost pro další vzdělání a omezují výběr zaměstnání, uvádí AI s odvoláním na studie nevládních organizací Evropské centrum pro práva Romů a Romský vzdělávací fond. Tyto studie také ukazují, že romské děti jsou v nich nadměrně zastoupené. AI uznává, že ministerstvo školství během roku uznalo problémy systému a podniklo předběžné kroky k nápravě.

Problémy s diskriminací Romů jsou v také v Maďarsku, na Slovensku, Srbsku ale i v západní Evropě - například v Itálii nebo Španělsku, řekl ČTK John Dalhuisen z AI. Je to dlouhodobý problém, který zhoršuje nynější ekonomická krize. Ta podle něj přispívá k růstu násilí proti Romům a k růstu sociálního napětí.

AI podle něj uznává, že vlády se snaží situaci řešit různými programy, ale obává se, aby krize nevedla k odsunutí boje s diskriminací na vedlejší kolej.

Podle Dalhuisena vlády jednotlivých zemí nedělají dost proti růstu násilí vůči Romům - v rétorice, prevenci násilí i při stíhání pachatelů. AI také znepokojuje vzestup xenofobie a krajní pravice. Obává se, aby velké politické strany postupně nepřejímaly v mírnější podobě rétoriku a argumenty krajní pravice, řekl Dalhuisen.

Zpráva rovněž s odvoláním na studie nevládních organizací vypracované pro UNHCR uvádí, že v některých českých městech jsou Romové v bydlení rasově diskriminováni a záměrně segregováni. Připomíná i problém nucené sterilizace romských žen. I když oficiální zpráva loni v březnu uvedla, že sterilizace neprobíhaly striktně podle předpisů ministerstva zdravotnictví, tak zdůraznila, že nebyly "motivovány rasovými nebo národnostními předsudky", uvedla AI.

Všímá si také toho, že český parlament schválil až po deseti letech Mezinárodní trestní soud (ICC). A proces ratifikace ještě musí uzavřít podpis prezidenta, zdůrazňuje AI s tím, že ČR je jedinou zemí EU, která ustavení ICC neratifikovala.

Přečteno: 1369x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Diskriminace, Extremismus, Neonacismus, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo