romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americký fotograf uvádí v New Yorku snímky úspěšných českých Romů

New York, 7.3.2007 8:11, (ČTK)

Úspěšné české Romy - lékaře, soudce, ředitelku muzea, redaktora, ministerského radu, spisovatelku, policistu a další - představuje na svých portrétech americký fotograf Chad Evans Wyatt. "Dnes existují velmi zdeformované pohledy na Romy. Moje snímky jsou pokusem očistit je, objevit nový jazyk a nová pravidla fotografování Romů," řekl autor ČTK při úterní vernisáži své výstavy Romské obrození (Roma Rising) v newyorském Českém centru.

Na zhruba stu černobílých snímků, z nichž čtvrtina tvoří současnou expozici, zachytil "vzdělané Romy, kteří přijali vysoce odpovědná povolání, založili podniky a vstoupili do profesionálního ringu". "Je to významné množství neobyčejných lidí, kteří jsou Romové a pracují (v takových postaveních) v České republice," uvedl.

Při svém osmiletém pobytu v České republice si všiml článků o tom, jak Romové údajně nemohou dosáhnout vzdělání, jsou neodpovědní a nepřemýšlejí o budoucnosti. "To mě zneklidnilo. Sám jsem poloviční černoch," řekl a připomněl období černošského hnutí za občanská práva v 50. letech 20. století v USA, kdy vzdělaní černošští aktivisté pomáhali povznést ostatní příslušníky své menšiny. "Poznal jsem Romy, kteří se dostali do střední třídy, mezi úspěšné profesionály," prohlásil v této souvislosti.

Současné fotografie Romů v médiích jsou "velmi špatnou imitací" vynikajících snímků českého fotografa Josefa Koudelky, který v 60. letech minulého století zaznamenal život Romů na východním Slovensku a "postavil základy moderní fotožurnalistiky", tvrdí Wyatt. Většina dnešních snímků v novinách podle něho přináší "skutečně zkreslené" pohledy na Romy.

Lidé v projektu Romské obrození představují "znovuzrození romské komunity", která v Československu existovala před druhou světovou válkou, ale byla nacisty zcela zničena, uvedl Wyatt. "V České republice je 62 let po válce nová komunita romské střední třídy, Romů s profesními úspěchy. To je velmi podnětné," dodal.

Premiéru měla jeho výstava v roce 2004 v Muzeu romské kultury v Brně a v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně v Cedar Rapids v americkém státě Iowa. Od té doby procestovala řadu evropských zemí a amerických měst. Letos bude mimo jiné uvedena v pensylvánském Bethlehemu, ve Zlíně a Karviné a stane se součástí skupinové expozice v rakouském Štýrském Hradci. Fotografie vyšly také v knižním vydání.

Wyatt, který si vydobyl uznání zejména za portréty osobností z uměleckého světa, ale fotografoval také pět amerických prezidentů, má za sebou úspěšný projekt portrétů s názvem 101 umělců České republiky. K této zemi má úzký vztah díky své manželce, která ho do ní přivedla v roce 1993, když pátrala po svých předcích za železnou oponou.

Na výstavu Romské obrození v New Yorku naváže příští týden promítání českého filmu Marian s romskou tematikou. České centrum hodlá také na podzim přivézt na newyorský mezinárodní Gypsy Festival českou romskou kapelu. "Chceme se romské problematice věnovat daleko více než dříve," řekla ČTK výkonná ředitelka centra Monika Koblerová.

Přečteno: 1480x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo