romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ARK: Roma Realia stahuje stížnost na knihu Josefa Lady

Dobroměřice, 16.4.2010 16:17, (ROMEA)

Server Romea.cz zveřejňuje v plném znění prohlášení občanského sdružení Aliance romských komunit z Dobroměřic, které reaguje na vývoj v tzv. kauze Mikeš, jenž vznikla po prohlášení Roma Realia rovněž z Dobroměřic.

Tiskové prohlášení

S politováním oznamujeme české a romské veřejnosti, že po neúměrném společenském a mediálním tlaku, který byl spojen s prohlášením kauzy „Mikeš“ a jeho velmi zásadním vytržením z kontextu obsahu prohlášení Roma Realia se jeho představitel Václav Miko stahuje z veřejného a politického života, aby celou záležitost uklidnil.

Naše sdružení Aliance romských komunit bylo jedno z několika dalších, které se podepsaly pod tímto tiskovým prohlášením, kde jsme poukazovali nikoliv na celkový obsah knihy resp. pasáže z knihy, kde cikáni ukradli a hrozili kocouru Mikeše, ale na to, že samotné celkové sdělení generalizuje všechny Romy do negativního obrazu. Některá česká média bez přímého ověření zdroje přidávali nepravdivé přídomky o rasistickém Josefu Ladovi či Mikeši. Celá kauza po tomto lživě postupně doplňovaném sdělení prohlášení víceméně spíše slouží řadě anticiganistickým smýšlejícím osobám či skupinám.

Zároveň jsme byli informování, že Roma Realia připravovaným dopisem pro ministryni školství bude stahovat stížnost, kterou ministerstvu zaslali. Tudíž se česká společnost iniciující záchranu knihy Josefa Lady již nemusí obávat. To totiž nebylo nikdy hlavní intervencí.

Vedení Aliance romských komunit a Futurum Roma vyjadřuje obrovskou ztrátu nad odchodem význačného romského aktivisty, který ve veřejném a politickém životě na obhajobu Romů působil od roku 1994.

KAM DÁL?
Roma Realia: Kniha o Mikešovi není rasistická, Lada je osobnost
Stanovisko sdružení ROMEA ke "kauze Mikeš"
Karel Holomek: Na blbosti je člověk užije!
Lucie Horváthová: Výroky pana Mika poškozují snahu seriozních organizací
Pane Miko, nehovořte prosím za Romy, stydím se!!
D. R. Horváth ke kauze "Mikeš"
Návod jak číst noviny aneb "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Bodejž jsi je trochu málo, ty cikáně mlčelo!"

tisková zpráva, Tisková zpráva Aliance romských komunit
Přečteno: 2341x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MikešHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo