romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Až se všichni jednou sejdeme v Kanadě

Praha, 21.4.2009 11:50, (MF Dnes)

Vůbec bych se nedivil, kdybychom zase potřebovali ke vstupu do Kanady víza. Můžeme si třeba desetkrát říkat, že za novou vlnou romského stěhování do Kanady se chechtají nějací překupníci, můžeme tomu třeba s úsměškem říkat turistika, ale tím nezměníme podstatu věci.

Romové to nyní mají strašně jednoduché. Když se v 90. letech zvedla první vlna odchodů, která nás potupně stála bezvízový styk, mohl se stát ohradit: Když vám, vážení Kanaďané, Romové líčí bajky o tom, jak utíkají před rasismem a násilím, přehánějí. Teď už je taková obrana těžší.

Když Romové přistanou v Torontu, nemusí říct ani slovo. Stačí, když tam předají kazetu s televizním šotem z uplynulé soboty, kde v Krupce stojí před svými domovy za barikádou z kontejnerů - a na druhé straně stojí extremisté, kteří chtějí táhnout dál.

Pak tam může také být zpráva o nočním útoku Molotovovými koktejly proti romské rodině, při němž byla těžce popálena dvouletá holčička. Je to tak tragický případ, že je skoro jedno, co bylo motivem. Někteří říkají, že to vůbec nemusí být rasově motivovaný útok a že to mohl udělat lichvář. Možné je všechno. Mohl to být také opožděný bombardér z druhé světové války.

Ta letadla tady totiž straší pořád. Třetí šot by proto mohl být z Ústí nad Labem, kde novodobá hitlerjugend pochodovala kvůli náletu takových letounů z roku 1945, což v překladu do otevřené češtiny znamená: u příležitosti Adolfových narozenin. Ta letadla, to bylo vtipné, ne sice tak, jako když někdo řekne, že nehajloval, jen ukazoval soukmenovci, kolik bylo v zimě sněhu, a soud se tváří, že mu věří, ale i tak - oslavit s policejní ochranou Hitlerovy narozeniny pod kamufláží mírového pochodu a ještě přitom nadávat Churchillovi, to je taky dobrý kousek.

Teď zpátky do Kanady. Když tyhle záběry uvidí úředník na letišti, zeptá se: „A kdy se to seběhlo?“ Romové můžou s klidným svědomím říct: „Tohle se u nás stalo během jediného víkendu.“ Jak říkám, Romové to dneska mají strašně jednoduché. A měli by nám za to být sakra vděční. Pomáháme jim s Kanadou lépe než nějaký překupník. Jsem zvědav na statistiky, které teď budou zveřejněny. Uvidíme, jestli ukážou, že je všechno při starém, nebo jestli rasismu a pochodů nácků přibývá. Skoro bych si vsadil na to druhé. Vždy, když to jde s ekonomikou od deseti k pěti a lidé mají obavy o práci, ožívá ulice a hledá nejsnazšího fackovacího panáka.

Ale těší mě, že už asi víme, jak na to reagovat. Velmi mě uklidnil nápad, který uplatnili v Ústí.

Bylo chytré vyzvat lidi, aby raději na víkend opustili město. Přesně: prostě vyklidit pozice a nechat ty druhé, ať zastaví městskou dopravu a ochromí město.
A všichni občané ať se klidí z očí. Beru to jako trénink. Jednoho dne nám takhle úřady třeba řeknou, že by pro nás bylo lepší opustit republiku.

Naštěstí je Kanada velká země.

KAM DÁL?
Dvouletá Natálka z Vítkova je stále v kritickém stavu, útok byl zřejmě plánovaný, útočníci zastavili přívod vody
Útočníci na romskou rodinu křičeli: "Tak si tady klidně shořte, cikáni!"

Některé politiky z ignorace nárustu neonacismu probudil až pokus o upálení dvouletého děvčátka
Dvě zápalné láhve někdo vhodil do domu, kde bydlí Romové
Žhářský útok v Moravském Berouně: rasismus zatím policie nezjistila

Další žhářský útok na Romy, tentokrát v Bruntále
Další útok na Romy, podle policie opět nejde o rasismus
Neznámý žhář hodil na Bruntálsku zápalnou láhev do domu s Romy

 

 

 

MILAN VODIČKA
Přečteno: 1760x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, Neonacismus, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo