romea - logo
25. května 2018 (pátek)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bezpečnost v problémové části Orlové zvýší policejní služebna

Ostrava, 12.2.2007 17:45, (ČTK)

Nová služebna strážníků by měla zvýšit bezpečnost v problémové části Orlové. Městskou částí Poruba v minulosti zmítaly rasové nepokoje a ultrapravicoví radikálové tam dokonce organizovali protiromskou domobranu. O vybudování nové služebny rozhodli minulý týden orlovští zastupitelé. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nataša Cibulková.

Strážníci by měli být v nové služebně pracovat čtyřiadvacet hodin. "Jeden policista by byl nastálo k dispozici občanům k nahlášení událostí a další čtyři strážníci by v terénu dohlíželi na bezpečnost v dané lokalitě. Chceme se daleko více přiblížit občanům Poruby," uvedl pro ČTK starosta města Jiří Michalík.

Cibulková dodala, k tomuto kroku zastupitele vedla především kriminalita, která v oblasti výrazně vzrostla během posledních dvou let. Situace eskalovala v prosinci 2005. Tehdy členové hnutí Národní odpor Orlová začali organizovat domobranu. Tvrdili, že chtějí ochránit lidi z řad starousedlíků před zloději a násilníky.

Na první hlídky se dostavily asi tři desítky ultrapravicových radikálů. Tři z nich policie zadržela, protože se ozbrojili. Odvolání hlídek následovalo po slibu starosty Orlové, že s extremisty zasedne ke kulatému stolu.

"Dnes už je v Porubě situace daleko klidnější, nicméně obyvatelé ještě stále mají strach," řekla mluvčí. "Jsem přesvědčen o tom, že už jen stálá přítomnost městské policie v této části města zvýší pocit bezpečnosti obyvatel a naopak, zkomplikuje život pachatelům trestné činnosti," dodal starosta.

Nová služebna vznikne v nebytových prostorách města. Na její zřízení zastupitelé vyčlenili částku 250.000 korun. "V tuto chvíli je služebna v Porubě nutnou záležitostí. Když se situace v budoucnu vyřeší a situace uklidní, mohou prostory i opět sloužit k podnikatelským účelům," vysvětlil místostarosta Radislav Mojžíšek.

Rasové nepokoje se nevyhýbají ani dalším částem Orlové. Loni v září například v jiné části města násilnosti mezi Romy a příslušníky hnutí skinhead vyvrcholily několika vzájemnými potyčkami. Ke slovu přišly i sekery, baseballové pálky, řetězy a boxery. Policisté ve městě posílili hlídkovou službu.

Přečteno: 1031x

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V městečku Saintes Marie de la Mer na jihu Francie se každoročně koná tradiční pouť k uctění Kali Sáry. (FOTO: Wikimedia Commons)

Ve čtvrtek začíná ve Francii tradiční oslava romské patronky Kaľi Sáry

22.5.2018 22:15
Již tento čtvrtek začíná v jihofrancouzském městečku Saintes Maries de la Mer tradiční romská pouť, na kterou se sjíždějí Romové ze všech koutů světa, aby uctili svou patronku černou Sáru. Na několik dní tak jinak poklidné městečko ožívá romskou hudbou všech stylů. Tradice této pouťě, která oslavuje kromě Kaľi Sáry také svaté Marie Jakobé a Salomé, sahá až do středověku.
 celý článek

Brutální zákrok slovenských policistů 16. dubna 2017 ve Zborově, okres Bardejov. (FOTO: repro ERRC)

videoBrutální zásah proti Romům ve Zborově: Policejní inspekce uzavřela vyšetřování, nešlo o trestný čin

22.5.2018 16:45
Po roce vyšetřování brutálního policejního zásahu, který se odehrál loni v květnu v romské osadě ve Zborově u Bardějova, policejní inspekce případ uzavřela, podle ní policie nepochybila. Informuje o tom RTVS.
 celý článek

Ida Kelarová 26. 10. 2017 na chodbě Krajského soudu v Děčíně, který řešil případ napadení romských dětí a střelby na táboře v Jiřetíně pod Jedlovou v létě 2016. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Svědek v případu střelby na romském táboře: Děti se bály a plakaly. Střelec nadával pořadateli že je zm.. cikánskej a buzerant

22.5.2018 16:09
Výslechem dalších svědků pokračovalo dnes u děčínského okresního soudu projednávání střelby na táboře romského pěveckého sboru. Obžalobě z výtržnictví čelí Martin Kout, který podle obžaloby předloni u dětského tábora v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku střílel a rasisticky nadával jeho účastníkům. Na táboře byly romské děti. Kout již dříve jakoukoli vinu odmítl, hrozí mu dva roky vězení.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo