romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bezpečnost v problémové části Orlové zvýší policejní služebna

Ostrava, 12.2.2007 17:45, (ČTK)

Nová služebna strážníků by měla zvýšit bezpečnost v problémové části Orlové. Městskou částí Poruba v minulosti zmítaly rasové nepokoje a ultrapravicoví radikálové tam dokonce organizovali protiromskou domobranu. O vybudování nové služebny rozhodli minulý týden orlovští zastupitelé. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nataša Cibulková.

Strážníci by měli být v nové služebně pracovat čtyřiadvacet hodin. "Jeden policista by byl nastálo k dispozici občanům k nahlášení událostí a další čtyři strážníci by v terénu dohlíželi na bezpečnost v dané lokalitě. Chceme se daleko více přiblížit občanům Poruby," uvedl pro ČTK starosta města Jiří Michalík.

Cibulková dodala, k tomuto kroku zastupitele vedla především kriminalita, která v oblasti výrazně vzrostla během posledních dvou let. Situace eskalovala v prosinci 2005. Tehdy členové hnutí Národní odpor Orlová začali organizovat domobranu. Tvrdili, že chtějí ochránit lidi z řad starousedlíků před zloději a násilníky.

Na první hlídky se dostavily asi tři desítky ultrapravicových radikálů. Tři z nich policie zadržela, protože se ozbrojili. Odvolání hlídek následovalo po slibu starosty Orlové, že s extremisty zasedne ke kulatému stolu.

"Dnes už je v Porubě situace daleko klidnější, nicméně obyvatelé ještě stále mají strach," řekla mluvčí. "Jsem přesvědčen o tom, že už jen stálá přítomnost městské policie v této části města zvýší pocit bezpečnosti obyvatel a naopak, zkomplikuje život pachatelům trestné činnosti," dodal starosta.

Nová služebna vznikne v nebytových prostorách města. Na její zřízení zastupitelé vyčlenili částku 250.000 korun. "V tuto chvíli je služebna v Porubě nutnou záležitostí. Když se situace v budoucnu vyřeší a situace uklidní, mohou prostory i opět sloužit k podnikatelským účelům," vysvětlil místostarosta Radislav Mojžíšek.

Rasové nepokoje se nevyhýbají ani dalším částem Orlové. Loni v září například v jiné části města násilnosti mezi Romy a příslušníky hnutí skinhead vyvrcholily několika vzájemnými potyčkami. Ke slovu přišly i sekery, baseballové pálky, řetězy a boxery. Policisté ve městě posílili hlídkovou službu.

Přečteno: 1073x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo