romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bolest šikany

Česká republika, 21.6.2007 11:53, (Romano Voďi)

Šikana byla donedávna tabu. Ale školní šikanování je velmi starý fenomén, stejně starý jako škola sama. Je závažným celospolečenským problémem, který je nutné neodkladně řešit. Co vlastně šikana je a jak se projevuje? Šikana je nemoc, nemoc toho, kdo šikanuje. Je to nemocné, tedy patologické chování. Důležitým znakem šikany je převaha agresora. To ji odlišuje od běžných „chlapeckých šarvátek“. Šikana je jakékoli chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného člověka. Zahrnuje fyzický útok (např. bití nebo poškozování věcí druhého) i útok slovní. Šikana je nebezpečná a její následky mohou být vážné, ba celoživotní. Šikana dle JUDr. Choděry může naplňovat i znaky konkrétního trestného činu! Vždycky se jí braňte!

Ojedinělý střet, od hádky po rvačku, šikanou nebývá. Šikana je záměrné užití síly zpravidla opakovaně, ať už je to bití, ohrožování, vydírání, oloupení, rozšiřování pomluv. Šikana podle posledních průzkumů postihuje až 40 % dětí.

Nejčastější oběti jsou příslušníci menšin nebo děti čímkoli odlišné od očekávaného průměru. Většina dětí šikanu nepřizná, obvykle ze strachu, cítí se bezmocně. Záminkou pro šikanu může být cokoli, běžná věc – tloušťka, brýle, barva vlasů, prostě jakákoli odlišnost, dokonce i přednost či talent. Tři čtvrtiny případů šikany se odehrávají ve škole, zbytek na cestě do školy, případně v okolí domova. Proč si děti a mladiství tolik libují v činnostech plných násilí? Servat se, zdemolovat lavici či potrápit slabšího spolužáka a hlavně to natočit na mobilní telefon – to je hit posledních dní. Školáky už nebaví filmy plné násilí jenom sledovat, oni je sami tvoří. Znepokojuje to celou společnost. Na internetu stačí spustit stránky YOU TUBE a zadat klíčové slovo šikana. Vyhledávač pak vytřídí seznam příspěvků.

Na školácká videa s násilím se začalo upozorňovat letos na jaře, kdy se provalila hromadná rvačka žáků dvou základních škol v Ústí nad Labem. Bitku si děti natočily na video a nahrávku umístily na internet. V České Třebové zase žáci devátých tříd nasadili učiteli na hlavu odpadkový koš. V březnu 2007 trojice osmáků natáčela rvačku, při níž byl 14letý žák zraněn kopnutím do ledvin. Děje se na to na celém světě. Třeba v říjnu 2006 v polském Gdaňsku ponížili spolužáci 14letou školačku, když ji svlékli, osahávali a předváděli znásilnění. Asi dvacetiminutovou scénku nahráli na mobilní telefon. Dívka trauma neunesla a oběsila se. Nějaká nová rvačka se na internetu objeví snad každý týden. Dokonce podle posledních zpráv se začínají natočené příspěvky i honorovat! Co vede mladé lidi k natáčení agrese, a dokonce vraždění? Podle M. Koláře, specialisty na dětské násilí, školákům tato videa dávají falešný pocit moci a důležitosti, že se zkrátka ve světě můžou aspoň takto prosadit. Každý člověk má navíc hluboko v osobnosti zakořeněnou náchylnost ke krutosti, kterou lze překvapivě snadno nastartovat.

Co si myslet o posledním případu, kdy 23letý student Virginského polytechnického institutu zabil 32 lidí a po činu spáchal sebevraždu? A co o deníku školáků, kteří na škole v Columbine zastřelili 13 lidí a desítky zranili, a mluví o zabíjení jako o zábavě? Na univerzitě v Austinu Ch. Whitman postřílel v roce 1966 14 lidí. A mohl bych pokračovat. Jde z toho hrůza. Školní masakry trápí především USA, zažila je však už i Evropa. Ale i školy u nás by se měly probudit a co nejdřív šikanu řešit. Na každé škole je někdo neoblíbený či jinak „postižený“, na jehož úkor je prima dělat „legrácky“. Zatím to lze ještě řešit, dokud nedošlo ke zlomu, kdy se šikanování stane nepsaným zákonem i pro slušné děti a celá skupina se stává krutou a šikanování skupinovým programem.

Co amatéři ještě točí:

Happy slapping – kruté videosekvence, v nichž se aktéři baví útoky na nic netušící oběti. Skupinka teenagerů na ulici hodí klacek pod kola cyklistovi a krkolomný pád oběti si s radostí natáčí.

Bumfi ghts – zaměřeno především na rvačky žebráků nebo útoky na ně a ničení majetku (demolování hromadných prostředků, laviček, nákupních vozíků). Záběry ukazují často brutální násilí.

Jackass – označení nebezpečné, nechutné až odporné zábavy, kdy aktéři provádějí cokoli šokujícího.

Vojtěch Lalík
Přečteno: 2215x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2007, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo