romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik se omluvil těm svým obětem, které nevyznávaly multikulturalismus

Oslo, Norsko, 24.4.2012 10:26, (ROMEA)
ilustrační foto

Norský atentátník Anders Behring Breivik se omluvil těm, které zavraždil a neměli přitom žádnou politickou příslušnost - a jejich pozůstalým. Nebylo mým cílem ublížit nevinným civilistům, řekl obžalovaný na úvod druhého týdne procesu před soudem v Oslu. Zároveň však odmítl jakoukoli omluvu rodinám 69 převážně mladých lidí, které 22. července loňského roku zastřelil na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya. Vynesení rozsudku se očekává v polovině července.

"Velmi se omlouvám obětem a pozůstalým po obětech, které nebyly členy žádné politické strany podporující multikulturalismus," prohlásil pravicový extremista s poukazem na kolemjdoucí, jež zranila či usmrtila jeho bomba, která vybuchla před vládními úřady v centru Osla. Na dotaz prokurátora, zda jeho omluva patří také dalším obětem, odpověděl nicméně obžalovaný záporně.

"Utöya je politický indoktrinační tábor," odpověděl. "Vidím ve všech multikulturních politických aktivistech monstra, zlá monstra, která si přejí vyhladit náš lid, naši etnickou skupinu, naši kulturu a naši zemi," prohlásil Breivik.

Během masakru na Utöyi o svém počínání i zapochyboval. "Mnoho lidí v Norsku by si popravu zasloužilo víc než tahle mládež," prohlásil dnes Breivik.

V dnešní první hodině jednání Breivik mimo jiné vylíčil, jak do některých obětí na ostrově Utöya střílel opakovaně, poněvadž věděl, že zranění lidé často hrají mrtvé. Řekl také, že na blízko střílel z pistole a na delší vzdálenost používal pušku. Masakr byl podle něj "strašlivý, ale nutný".

Breivik řekl, že chápe bolest příbuzných obětí, protože i on přišel kvůli útokům z 22. července o celou rodinu a všechny přátele. Ti s ním totiž poté přerušili veškerý kontakt a jeho matka byla nějakou dobu v psychiatrické léčebně. "Jediný rozdíl byl, že to (útoky) byla moje vlastní volba," podotkl.

Z ostrova Utöya zavolal policii poté, co zastřelil asi 40 lidí. V tu chvíli se ale domníval, že 300 až 400 dalších nahnal do vody a že kolem 150 se jich utopilo. Po telefonátu ve střelbě pokračoval.

Breivik dnes také uvedl, že před útoky zvažoval ukrást na malém letišti Fornebu letadlo, aby přitáhl ještě větší pozornost médií. Přiznal sice, že letadlo nikdy neřídil, o pilotování se však prý hodně dozvěděl na serveru YouTube. Přistání však přeci jen považoval za natolik složité, že se tohoto plánu nakonec vzdal.

Breivik, jenž sám sebe přirovnal k levicovým revolucionářům Che Guevarovi a Fidelu Castrovi, i dnes popisoval své vraždění bez emocí.

Prokurátor Svein Holden upozornil, že proces postupuje pomaleji, než se předpokládalo, a proto nebylo možné výslech obžalovaného dokončit tak, jak se plánovalo. Téma mentálního zdraví atentátníka bylo odloženo na středu, a obžalovaný tak podle DPA dostane možnost ještě jednou se vyjádřit ke dvěma psychiatrickým expertizám.

Dvě psychiatrické zprávy, posuzující svéprávnost obžalovaného, dospěly k protikladným závěrům. Zatímco zpráva z podzimu označuje pravicového extremistu za duševně nemocného paranoidního schizofrenika, a tudíž nesvéprávného, podle zprávy z dubna může být Breivik považován za trestně odpovědného.

Breivik sám požádal, aby mohl psychiatrické zprávy tento týden před soudem komentovat, a prohlásil, že otázka jeho trestní odpovědnosti je pro něj tím nejdůležitějším, k čemu se chce vyjádřit.

Breivik tvrdí, že je duševně v pořádku, a první psychiatrickou zprávu před soudem označil za dílo Asbjörnsena a Moea, což jsou nejznámější norští pohádkáři.

"Vím, že mi hrozí, že skončím v ústavu pro choromyslné a udělám všechno, co mohu, abych se tomu vyhnul," řekl soudu. Zpochybňování jeho duševního zdraví je podle Breivika součástí rasistického spiknutí, které má zdiskreditovat jeho krajní protimuslimskou ideologii. "Chtějí delegitimizovat všechno, co podporuji," prohlásil dnes obžalovaný. Nikdo by prý nezkoumal jeho duševní stav, kdyby byl "vousatý džihádista".

Breivik se již ke svým činům přiznal, ale je přesvědčen, že je nevinen. Jednal prý v sebeobraně, neboť chtěl čelit multikulturalismu a muslimskému přistěhovalectví. Obžalovanému hrozí 21 let vězení s možností opakovaného prodlužování trestu až na doživotí. Pokud soud dospěje k závěru, že byl nepříčetný, bude internován v psychiatrické léčebně.

ČTK, čtk
Přečteno: 549x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo