romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budou exekuce dávek na živobytí realitou? Návrh už prošel sněmovnou

Praha, 23.9.2011 15:38, (ROMEA)

Sněmovna dnes schválila koaliční většinou předlohu, podle které bude dávka na živobytí podléhat exekuci a dlužníci dostanou možnost podepsat na tuto dávku s úřady dohodu o srážkách. Cílem návrhu, který opozice, experti i nevládní organizace kritizovali a varovali před důsledky, je podle autorek Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové (obě ODS) zvýšit vymahatelnost pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky. Novela zákona o hmotné nouzi však míří navzdory kritice opozice do Senátu.

Předkladatelky poukazují na praxi, kdy lidem vznikne nárok na dávku, ale nezaplacené pokuty uložené kvůli přestupkům a různé dlužné poplatky z ní neuhradí. Lidem by podle předlohy zůstalo po srážkách existenční minimum, které nyní činí 2020 korun na měsíc. Pokud by brali dávky za celou rodinu, zbylo by jim podle pozměňovacího návrhu sociálního výboru existenční minimum vypočítané pro všechny její členy.

Návrh však neprošel jednomyslně. Poslanec Roman Sklenák (ČSSD) zdůraznil, že existuje rovný přístup k dlužníkům, není možné ale zabavit jim vše; musí jim zůstat prostředky pro zachování základních životních potřeb. "Předkladatelky to návrhem prolamují," uvedl.

Opozice dále poukazuje i na to, že předloha rozšíří okruh lidí, kterým budou nabízeny a schvalovány různé nevýhodné půjčky. Věřitelé se díky možnosti exekuce dávky na živobytí ke svým penězům totiž snáz dostanou. "Nepřeji si platit lichvářům ze státního rozpočtu," řekl Jeroným Tejc (ČSSD). Podle Řápkové je ale však podobná praxe běžná už nyní, lichváři prý na dlužníky čekají už u úřadů, kam si pro dávky jdou.

Podle autorek je ale nutné zvýšit odpovědnost příjemců dávek a zamezit situacím, kdy lidé sociální systém zneužívají. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura upozornil na to, že zákon pomůže radnicím. "Když je někdo v hmotné nouzi, ať nepáchá přestupky," uvedla Řápková. Podle ní jde o jeden z nástrojů pro starosty, aby mohli řešit situaci ve svých městech.

Zatímco v prvním čtení se postavili proti předloze i někteří koaliční poslanci, dnes byli jednotní. Očekává se, že Senát, v němž má převahu levice, novelu sněmovně vrátí.

Se zabavováním sociálních dávek přišla radnice v Chomutově v době, kdy byla Řápková primátorkou. Lidem, kteří dlužili na nájemném, exekutor po vyplacení dávek peníze zabavil. Proti postupu města se postavil ombudsman i vládní zmocněnec pro lidská práva a prošetřoval ho i ministr spravedlnosti kvůli podezření z porušení ústavy.

KAM DÁL?
Ministerstvo práce chce předložit záměr o možné exekuci sociálních dávek

Exekuce jsou v módě, samy ale nic nevyřeší

Řápková navrhla zlegalizování dávky na živobytí

Poslanci dnes nestihli projednat návrh na exekuci dávek. Ten čelí kritice z vládních i opozičních řad

 

 

 

ČTK, ras, čtk
Přečteno: 1656x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo