romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká republika nedokáže chránit veřejnost před neonacisty

Praha, 21.10.2008 12:19, (ROMEA)

V sobotu 18. října 2008 organizoval Národní odpor a členové Dělnické strany demonstraci v Litvínově. Záměrně neohlášené shromáždění směřovalo proti romské menšině obývající sídliště Janov. Jednalo se o provokativní akci vedenou militantními neonacisty, jejímž cílem bylo vyvolat násilné střety s Romy. Bezpečnostní složky státu musely vědět, že se jedná o jedno z nejrizikovějších shromáždění letošního roku, přesto přípravu podcenily a následně na místě proti 400 neonacistům nezasáhly takovým způsobem, který by byl v demokratické společnosti adekvátní.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Pokus o neonacistický pogrom na janovské Romy

Od okamžiku, kdy neonacisté zveřejnili pozvánku na pochod Janovem, bylo jasné, že bezpečnostní rizika nebudou malá. Neonacistické webové stránky, webová stránka Dělnické strany a několik diskusních fór dávaly najevo, že do Litvínova a Janova se sjedou stovky neonacistů, které hodlají napadnout romskou komunitu.

V sobotu 18.října se neonacisté sešli na litvínovském nádraží. Již zde bylo patrné, že policie akci velmi podcenila a že její aktivity nejsou dostatečně koordinovány. Na místě bylo přítomno pouze několik desítek policistů, kteří celou akci sledovali z povzdálí. Ačkoli na nádraží došlo k napadení fotografa týdeníku Ekonom a kameramana o.s. Tolerance a občanská společnosti, přítomní policisté nezasáhli, policista řídící policejní dodávku, který celý incident viděl, raději odjel pryč, než aby musel situaci řešit. Několik metrů opodál stojící hlouček policistů z antikonfliktního týmu také nezasáhl.

Některé policejní útvary naopak na jiných příjezdových místech do Litvínova neonacisty kontrolovaly, nalezené zbraně jim zabavily a majitelům neumožnily zúčastnit se shromáždění. Ačkoliv tedy velitel zásahu musel mít jednotlivé poznatky o tom, že neonacisté přijíždějí na akci ozbrojeni, policie nepřistoupila k plošné kontrole ostatních aktivistů s cílem odhalit další držení zbraní, odebrání těchto zbraní a budoucímu zabránění násilných střetů.

Policie ČR tak umožnila proniknout ozbrojeným neonacistům do centra Litvínova Po přednesení projevů bylo shromáždění rozpuštěno starostou Litvínova, kterého se téměř okamžitě pokusilo několik maskovaných neonacistů napadnout. Poté se neonacistům podařilo prolomit početně slabé policejní jednotky. Skupinky militantů překonaly vzdálenost 3 km z centra Litvínova až ke čtvrti Janov a navíc se během cesty ozbrojily dalšími kameny, lahvemi a tyčemi. Neonacisté útočili na policisty, postavili několik barikád, stříleli praky, házeli po policistech kameny, lahve, napadali novináře a chystali se zaútočit na Romy. Jen velkou shodou náhod nedošlo ke skutečnému střetu mezi útočícími neonacisty a napadanými Romy.

Špatným postupem policie a podceněním dané situace došlo k nezajištění základních povinností právního státu – ochránit své obyvatele bez ohledu na barvu pleti, etnický či národnostní původ, víru, sexuální orientaci, politický názor a další.

Policie nedostatečným způsobem šetřila trestnou činnost, nezadržela a nezkontrolovala totožnost desítek osob, které se dopouštěly nebo se mohly dopustit některého z trestných činů podle §§ 196-198a nebo §§ 260-261 trestního zákona. Zcela rezignovala na své povinnosti uložené jí zákonem o policii, konkrétně povinnosti chránit bezpečnost osob a majetku a odhalovat trestnou činnost a její pachatele.

V neposlední řadě vystavilo velení policie tím, že nebylo schopné akci dostatečným způsobem připravit a organizačně zajistit, a uvedlo v nebezpečí zranění i zasahující policisty.

Snaha vyvolat násilí, otevřený rasismus a páchání trestné činnosti za dozoru policie nesmí být legitimní v žádné demokratické společnosti.

Domníváme se, že představitelé severočeské policie akci hrubě podcenili a že došlo na úrovni policejního vedení k takovým pochybením, které není možné přejít bez vyvození osobní zodpovědnosti velitele opatření, ředitele okresního policejního ředitelství, ředitele krajského policejního ředitelství, policejního prezidenta a v neposlední řadě i ministra vnitra.

Žádáme proto, aby došlo k

- přezkoumání a zveřejnění šetření postupu velitele opatření v Litvínově dne 18.října 2008. Zejména zjištění :

  • kolik bylo na místě přítomných pořádkových jednotek a jak vybavených?
  • jak je možné, že pořádkové jednotky nebyli na Náměstí Míru dostatečně připraveny a umožnily neonacistům utéct a následně se pak pokusit zaútočit na obyvatele čtvrti Janov?
  • jak je možné, že policie po několikahodinových bojích odvedla ty samé neonacisty zpět na nádraží a nezkontrolovala ani jejich totožnost? Proč bylo předvedeno pouze 6 osob, ačkoli porušení zákona se jich dopustilo několik desítek?
  • jak mohlo dojít k tomu, že pachatelé násilné trestné činnosti pronikli až do těsné blízkosti romské komunity/osob romského etnika?
  • jak je možné, že antikonfliktní tým vyjednával s neonacisty poté, co útočili několik hodin kameny, lahvemi na zasahující policisty a snažili se především zaútočit na obyvatele sídliště Janov?

- přezkoumání postupu zodpovědného představitele okresního policejního ředitelství

- přezkoumání postupu zodpovědného představitele krajského policejního ředitelství

- vyvození politické odpovědnosti policejního prezidenta a ministra vnitra

o zejména zodpovězení otázky jak je možné, že v demokratickém právním státě nejsou bezpečností jednotky schopné ochránit příslušníky etnické menšiny před militantními neonacisty?

Dále žádáme o informaci, jaké personální důsledky byly z pochybení bezpečnostních složek konkrétně vyvozeny.

Tolerance a občanská společnost, o. s.
Český helsinský výbor

KAM DÁL
Při sobotní akci neonacistů v Litvínově byli zraněni tři policisté
Za řádění v Litvínově obviněn jeden neonacista
Policii se podařilo vytlačit agresivní neonacisty z Janova, Romové se klidně rozešli

Romové vyhnali ze sídliště Janov Dělnickou stranu, místopředseda vyhrožuje odvetou
Dělnická strana vyšle do litvínovského sídliště ochranné sbory
Ústecká ODS představila protiromskou kampaň
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

KOMENTÁŘEE
Janov - začátek války?
V Janově zvítězil především rozum
Chyba, pane Vandasi, zásadní politická chyba!

Spontánní demo vepřových mozků
Za rudou kamufláží hnědé jádro

Kdo seje vítr, sklízí bouři
Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS
Tak makejte, gádžové

Tolerance a občanská společnost, o. s., Český helsinský výbor
Přečteno: 1919x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Janov, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo