romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize uvede dokument věnovaný Mileně Hübschmannové

Praha, 3.7.2007 12:06, (Romea)

Druhý program České televize uvede 25.7. v 18 hodin v pravidelném multikulturním magazínu Kosmopolis portrét významné české romistky a indoložky, pedagožky, vědkyně Mileny Hübschmannové.

Dokumentární film režiséra Adama Geberta se pokouší posmrtně sestavit obraz této významné osobnosti, ke slovu se tak namísto Mileny Hübschmannové dostávají její přátelé a ti, kteří jí byli v životě nejblíže. Dokument rovněž zachytí události, které následovaly bezprostředně po jejím tragickém úmrtí v roce 2005 a diváky tak zavede na pietní shromáždění, setkání romských předáků či na koncert k poctě této ženy.

Milena Hübschmannová se narodila v roce 1933. Po maturitě na anglickém gymnáziu studovala hindštinu a urdštinu na FF UK v Praze. Od roku 1953 se zajímala o romštinu, kterou se naučila v romských rodinách. Od té doby se soustavně věnovala sběru romského folkloru. V letech 1956 až 1967 pracovala v Českém rozhlase a poté v Československé akademii věd, odkud musela odejít pro nesouhlas s asimilační politikou vůči Romům. Od roku 1982 vyučovala romštinu na Jazykové škole v Praze. V roce 1991 iniciovala vznik katedry romistiky pod Indologickým ústavem FF UK, kde až do své smrti vyučovala. Milena Hübschmannová byla spoluautorkou romsko-českého a česko-romského slovníku, autorkou odborných článků, knih a překladů z romštiny, sběratelkou romských pohádek a redaktorkou časopisu romistických studií Romano Džaniben. Celý život aktivně bojovala proti asimilaci Romů a porušování jejich práv, zachycovala romskou kulturu a podporovala rozvoj romského jazyka a literatury. Za svoji práci byla v roce 2002 oceněna tehdejším prezidentem republiky Václavem Havlem Medailí za zásluhy III. Stupně. Zemřela v roce 2005 při automobilové nehodě v Jihoafrické republice.

Přečteno: 1018x
 

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo