romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize uvede dokument věnovaný Mileně Hübschmannové

Praha, 3.7.2007 12:06, (Romea)

Druhý program České televize uvede 25.7. v 18 hodin v pravidelném multikulturním magazínu Kosmopolis portrét významné české romistky a indoložky, pedagožky, vědkyně Mileny Hübschmannové.

Dokumentární film režiséra Adama Geberta se pokouší posmrtně sestavit obraz této významné osobnosti, ke slovu se tak namísto Mileny Hübschmannové dostávají její přátelé a ti, kteří jí byli v životě nejblíže. Dokument rovněž zachytí události, které následovaly bezprostředně po jejím tragickém úmrtí v roce 2005 a diváky tak zavede na pietní shromáždění, setkání romských předáků či na koncert k poctě této ženy.

Milena Hübschmannová se narodila v roce 1933. Po maturitě na anglickém gymnáziu studovala hindštinu a urdštinu na FF UK v Praze. Od roku 1953 se zajímala o romštinu, kterou se naučila v romských rodinách. Od té doby se soustavně věnovala sběru romského folkloru. V letech 1956 až 1967 pracovala v Českém rozhlase a poté v Československé akademii věd, odkud musela odejít pro nesouhlas s asimilační politikou vůči Romům. Od roku 1982 vyučovala romštinu na Jazykové škole v Praze. V roce 1991 iniciovala vznik katedry romistiky pod Indologickým ústavem FF UK, kde až do své smrti vyučovala. Milena Hübschmannová byla spoluautorkou romsko-českého a česko-romského slovníku, autorkou odborných článků, knih a překladů z romštiny, sběratelkou romských pohádek a redaktorkou časopisu romistických studií Romano Džaniben. Celý život aktivně bojovala proti asimilaci Romů a porušování jejich práv, zachycovala romskou kulturu a podporovala rozvoj romského jazyka a literatury. Za svoji práci byla v roce 2002 oceněna tehdejším prezidentem republiky Václavem Havlem Medailí za zásluhy III. Stupně. Zemřela v roce 2005 při automobilové nehodě v Jihoafrické republice.

Přečteno: 1018x
 

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo