romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chaplinův syn: Otec byl hrdý na svou divokou romskou krev

Praha, 16.2.2010 18:34, (ROMEA)

Charlie Chaplin se narodil 16. dubna roku 1889 v Londýně. Jeho oba rodičové Charles a Hannah pracovali jako poměrně úspěšní koncertní hudebníci. Jak Chaplinům syn, jmenovec, v biografii svého otce doslova popisuje: My grandmother had Gypsy blood -French or Spanish - inherited from her mother. My father has always been inordinately proud of that wild Romany blood. (Moje babička měla romskou krev, francouzskou nebo španělskou, kterou zdědila po své matce. Můj otec byl vždycky nadmíru hrdý na svou divokou romskou krev.)

Jak se dále v Chaplinově biografii dozvídáme, byla jeho matka obsazovanou zpěvačkou a pianistkou, která vystupovala pod pseudonymem Lily Harley. Svého času byla členkou populární Herecké společnosti Gillberta a Sullivana, která absolvovala velké turné Anglií.

Chaplinův otec matku v průběhu jeho útlého dětství opustil, aby odjel na velké turné do Spojených států. Hannah se sama o své dvě děti, Charlieho a Sydneyho, nedokázala postarat, a proto je na nějakou dobu odložila do sirotčince, kde předpokládala, že jim bude lépe.

Když bylo Chaplinovi pět let, zastoupil poprvé svou matku na koncertních prknech, když jí těsně před představením selhal hlas. Od té doby začal vystupovat stále častěji a již v osmi letech začal cestovat s představením Osm lancashirských chlapců.

Svůj první film Chaplin si vydělává na živobytí (Making and Living) natočil roku 1914. Za svou poměrně dlouhou filmovou kariéru natočil Chaplin na devadesát filmů. Za vrchol jeho filmové tvorby jsou považovány filmy Chaplin hasičem (The Fireman , 1916), Chaplin vystěhovalcem (The Immigrant; 1917), Chaplin strážcem veřejného pořádku (Easy Street, 1917) a Chaplin odhadcem v zastavárně (The Pawnshop, 1916). Posledním snímkem, ve které se mihl v roli herce je film z roku 1967 Hraběnka z Hongkongu (A Countress from Hong Kong).

Charlie Chaplin byl roku 1975 byl britskou královnou pasován do postavení rytíře. O Štědrém dnu o dva roky později zemřel ve spánku ve švýcarském městě Vevey.

KAM DÁL?
August Krogh: Nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu

Přečteno: 2940x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Film



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo