romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chaplinův syn: Otec byl hrdý na svou divokou romskou krev

Praha, 16.2.2010 18:34, (ROMEA)

Charlie Chaplin se narodil 16. dubna roku 1889 v Londýně. Jeho oba rodičové Charles a Hannah pracovali jako poměrně úspěšní koncertní hudebníci. Jak Chaplinům syn, jmenovec, v biografii svého otce doslova popisuje: My grandmother had Gypsy blood -French or Spanish - inherited from her mother. My father has always been inordinately proud of that wild Romany blood. (Moje babička měla romskou krev, francouzskou nebo španělskou, kterou zdědila po své matce. Můj otec byl vždycky nadmíru hrdý na svou divokou romskou krev.)

Jak se dále v Chaplinově biografii dozvídáme, byla jeho matka obsazovanou zpěvačkou a pianistkou, která vystupovala pod pseudonymem Lily Harley. Svého času byla členkou populární Herecké společnosti Gillberta a Sullivana, která absolvovala velké turné Anglií.

Chaplinův otec matku v průběhu jeho útlého dětství opustil, aby odjel na velké turné do Spojených států. Hannah se sama o své dvě děti, Charlieho a Sydneyho, nedokázala postarat, a proto je na nějakou dobu odložila do sirotčince, kde předpokládala, že jim bude lépe.

Když bylo Chaplinovi pět let, zastoupil poprvé svou matku na koncertních prknech, když jí těsně před představením selhal hlas. Od té doby začal vystupovat stále častěji a již v osmi letech začal cestovat s představením Osm lancashirských chlapců.

Svůj první film Chaplin si vydělává na živobytí (Making and Living) natočil roku 1914. Za svou poměrně dlouhou filmovou kariéru natočil Chaplin na devadesát filmů. Za vrchol jeho filmové tvorby jsou považovány filmy Chaplin hasičem (The Fireman , 1916), Chaplin vystěhovalcem (The Immigrant; 1917), Chaplin strážcem veřejného pořádku (Easy Street, 1917) a Chaplin odhadcem v zastavárně (The Pawnshop, 1916). Posledním snímkem, ve které se mihl v roli herce je film z roku 1967 Hraběnka z Hongkongu (A Countress from Hong Kong).

Charlie Chaplin byl roku 1975 byl britskou královnou pasován do postavení rytíře. O Štědrém dnu o dva roky později zemřel ve spánku ve švýcarském městě Vevey.

KAM DÁL?
August Krogh: Nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu

Přečteno: 2824x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo