romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chebské ghetto je na prodej

Cheb, 21.7.2008 22:08, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Pětadvacet milionů korun. Přesně za tuto sumu lze získat blok pěti obytných domů s více než padesáti byty nedaleko centra Chebu. V čem je háček? Mnohé napoví už adresa. Wolkerova ulice.

Činžovní domy, o nichž se už delší dobu hovoří jako o ghettu, jsou už na první pohled v žalostném stavu. Chybějí vchodové dveře, na průčelí chybí omítka. Až na cihly jsou otlučené i omítky na chodbách a schodištích. Do sklepů se lze bez problémů dostat velkými, nijak nezabezpečenými vybouranými otvory. Kromě dvou domů, na nichž už z dálky upoutají bílá plastová okna, jsou rámy dalších oken zdevastované a na první pohled už desetiletí neviděly barvu.

Stav bytů není o nic lepší. Někde se propadají stropy, čas od času neteče voda, na chodbách, ale i za domem je nepořádek. „Jen za nájem platím pět tisíc měsíčně, další čtyři tisíce mě stojí elektřina, plyn a voda,“ dává se po chvíli do řeči jeden z nájemníků. „Je to drahé, ale nemáme kam jít. Největší problémy máme s vodou, jednou nám netekla rok,“ stěžuje si.

Dá se najít lepší bydlení?

O tom, že se dá z Wolkerovy ulice odejít a najít si byt v „lepší“ lokalitě, svědčí i příběh mladého muže, který přišel navštívit přátele.

„Ve Wolkerce jsem ještě nedávno bydlel, pak jsem si sehnal nájemní byt na Hwiezdoslavově náměstí. Mnohem lepší,“ říká. „Tady jsem platil za byt 1+1 i s energiemi asi devět tisíc měsíčně. Teď je to o dva tisíce víc. A to je byt o dvacet metrů čtverečních větší,“ dodává.

Majitel domů Miroslav Matušek ve Wolkerově ulici nezvedal telefon. Už dříve ale zdůvodňoval nedostatečnou údržbu tím, že značná část nájemníků buď neplatí nájemné vůbec, nebo s velkým zpožděním. „Problém je v tom, že se opravené byty poté, co je nájemníci opustili, změnily k nepoznání,“ řekl před časem Matušek. „Není prostě možné opravovat tytéž věci stále dokola,“ zdůraznil.

S tím ale nesouhlasí chebský romský aktivista Václav Červeňák. „Netvrdím, že platí všichni, ale většina ano,“ zdůrazňuje. „Ono je jednoduché říkat, že si to zničili Romové sami, ale copak můžou za to, že střechou zatéká,“ ptá se.

Je podle něj jen otázkou času, kdy bude stav domů tak špatný, že se stanou úplně neobyvatelnými.

Toho se obává i starosta Chebu Jan Svoboda. „Pokud by hygienici nebo statik zakázali byty veWolkerově ulici obývat, byl by to velký problém. Domy mají soukromého majitele, a my vlastně nemůžeme nic dělat,“ připouští starosta, kterého požadovaná cena za pětici domů překvapila. „Pokud domy někdo koupí, tak jen proto, aby mohl vybírat nájemné a aby se mu investice co nejdříve vrátila,“ zamýšlí se starosta, který před časem označil problémy ve Wolkerově ulici za časovanou bombu.

S odpovědí na otázku, zda by nemohlo zdevastované domy odkoupit město a nechat je opravit, Jan Svoboda neváhá. „Určitě ne. Na tak velkou investici prostě město nemá peníze,“ odpovídá starosta.

Ministryně nepomohla „Stát nemůže pomoci. Jediná šance pro obyvatele domů je dostat se z ghetta a najít si lepší bydlení,“ řekla při své nedávné návštěvě Wolkerovy ulice ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková. „Mluvila jsem s nájemníky a myslím, že mnoho z nich má ambice získat lepší byt. Ne vždy se to ale podaří,“ připustila.

Lepší šance má podle ministryně mladší generace, podmínkou je vzdělání. „Chybí jim ale prostředí, kde jsou rodiče zvyklí pracovat a jdou jim příkladem. Jediné co může stát udělat, je zásadní změna v poskytování sociálních dávek, aby bylo výhodnější pracovat než brát podporu a sociální dávky,“ zdůraznila Stehlíková. Podle ní ale nepřijde změna najednou.

MICHAL HOUDEK
Přečteno: 1214x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Cheb, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo