romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČHV kritizuje odsouzení Týce i olomouckého řidiče autobusu

27.2.2012 22:03, (ROMEA)

Český helsinský výbor (ČHV) je znepokojen trestním stíháním výtvarníka Romana Týce a olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany. Týc nastoupil na měsíc do vězení za výměnu skel na semaforech, Smetanu čeká stodenní vězení za kreslení po předvolebních plakátech. Oba činy by neměly být kriminalizovány, uvedl ČHV ve vyjádření, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Stanovisko Českého helsinského výboru k odsouzení Romana Týce a Romana Smetany

Český helsinský výbor je znepokojen trestním stíháním Romana Smetany a Romana Týce (vlastním jménem David Hons). Případ olomouckého řidiče městské hromadné dopravy a provokativního umělce mají mnoho společného. Jsou atypickým, nekonvenčním vyjádřením názorů. Vyjádřením, jež v sobě nese kromě poškození majetku (zanedbatelného) či jiného způsobení hmotné škody i další poselství. Umělecký a politický rozměr obou aktů je zřejmý a podle našeho názoru převažující.

Domníváme se, že reakce státní moci na oba případy je zcela nepřiměřená a připomínáme, že nový trestní zákoník účinný od roku 2010 přinesl důležitou zásadu subsidiarity trestní represe vyjádřenou v ustanovení § 12 odst. 2. To znamená, že trestní odpovědnost lze ukládat jen v případech společensky škodlivých, ve kterých nepostačuje uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu; neméně významná je i zásada přiměřenosti trestní sankce.

Ve světle těchto zásad bylo možné oba případy řešit v rovině práva správního či občanského a nepřistupovat k trestněprávnímu řešení. Případně, pokud už se orgány činné v trestním řízení vydaly touto cestou, bylo možné upustit od potrestání, neboť žádný právem chráněný zájem společnosti nebyl ve skutečnosti podle našeho názoru ohrožen.

Oba případy jsou svědectvím o pozvolné proměně společenské atmosféry. Pokud jde o Romana Týce, nelze jeho skutek nepoměřit s více než dvacet let starou událostí – s natřením smíchovského tanku na růžovo. Bez ohledu na postoj k natření tanku bylo už tehdy nepředstavitelné, že by na tento čin reagovala státní moc trestním stíháním jako na poškození majetku, a nepřihlížela k jeho dalšímu rozměru uměleckému i politickému.

Nepovažujeme za správné kriminalizovat kritické projevy občanů a svobodomyslná umělecká vyjádření, jež je možno chápat jako reakci, byť svéráznou, na prohlubující se krizi společnosti. Odpovědí státních orgánů by měla být především sebereflexe, a nikoliv represe.

ČTK, ryz, , TZ ČHV
Přečteno: 560x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo