romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cizinci stále mají dojem, že jsou pro Čechy lidmi nižší kategorie

Praha, 25.11.2008 11:44, (ROMEA)

Mnozí cizinci žijící trvale v Česku jsou přesvědčeni, že se zde zejména v posledních dvou letech zlepšily jejich podmínky z hlediska přístupu státu. Vztah Čechů k příslušníkům menšinových národů však podle nich stále zdaleka není ideální; obvykle se k nim dokonce chovají jako k lidem nižší kategorie. Na konferenci nazvané Současná situace v oblasti integrace cizinců v ČR a Evropě to dnes ČTK řekla ředitelka pořádajícího sdružení Slovo 21 Jelena Silajdžičová.

"Často se ocitají v ponižujících situacích. Češi je většinou berou jako lidi nižší kategorie, a to každého normálního člověka samozřejmě strašně uráží. To bolí," prohlásila Silajdžičová.

Právní stránka trvalého pobytu cizinců je podle názoru Silajdžičové nyní dobře ošetřena, každodenní život je však přesto staví před neřešitelné problémy, na něž úředníci nemysleli. "Mám trvalý pobyt, žiju tady už 16 let, což je skoro jako občanství, ale nemůžu si koupit televizi na splátky," posteskla si. Bez českého pasu jí totiž přístroj žádný obchodník neprodá. "Zákon přitom říká, že jsme si před ním rovni," uvedla.

Silajdžičové stejně jako dalším lidem s trvalým pobytem navíc vadí samotná česká terminologie. Nelíbí se jí český výraz "cizinec", protože Česko považuje za svou druhou vlast a je přesvědčena, že sem již patří. "Já bych byla ráda, kdyby to tak brali i Češi," konstatovala.

Přestože postavení cizinců zejména z východní Evropy a zemí třetího světa dlouhodobě žijících v Česku prý zdaleka není ideální, Silajdžičová oceňuje přístup státu a jeho snahu řešit jejich obtíže. Úředníci by se podle ní zejména měli poučit ze zkušeností svých kolegů v západoevropských zemích a při přístupu k migrantům se vyvarovat jejich chyb. Neměla by zde tak vzniknout ghetta osídlená přistěhovalci, z nichž by se mohla stát ohniska napětí a násilí jako například ve Francii.

"Česká republika měla a pořád ještě má šanci to ošetřit, aby se nezopakovaly zkušenosti západních států," míní Silajdžičová. "Není to tady tak strašné. Kdyby to bylo strašné, tak bychom tady nežili," dodala.

Přečteno: 688x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo