romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Czeslav Walek obdržel cenu Alice Garrigue Masarykové za prosazování lidských práv

Praha, 15.12.2011 10:35, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Bývalý předseda Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Czeslaw Walek se stal letošním držitelem Ceny Alice Garrigue Masarykové, kterou za přínos v oblasti lidských práv každoročně uděluje velvyslanectví USA v České republice. Ocenění Walekovi předal americký chargé d'affaires Joseph Pennington.

"Je to pro mě velká čest. Nečekal jsem něco takového, když mi to telefonovali, byl jsem opravdu překvapený. Nejvíc mě potěšilo, že to není jenom za moji roli v Prague Pride, ale jde o ocenění za celou moji dosavadní činnost," řekl Czeslav Walek serveru Roema.cz.

Walek cenu dostal za svou dlouhodobou činnost v oblasti lidských práv v Transparency International, Trustu pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě, v kanceláři Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a ve funkci náměstka pro lidská práva a národnostní menšiny. Letos se Walek stal předsedou občanského sdružení Prague Pride, které podporuje práva komunity gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů.

Cenu Alice Garrigue Masarykové uděluje americké velvyslanectví od roku 2004. Jejím prvním nositelem se stal Jiří Kopal z Ligy lidských práv. O rok později byl oceněn Kumar Vishwanathan za úsilí a iniciativu, které vedly k vytvoření Vesničky soužití v Ostravě určené Romům i lidem z většinové společnosti. V roce 2009 cenu dostal David Ondračka, ředitel české pobočky Transparency International. Americké velvyslanectví ocenilo jeho postoj v boji proti korupci veřejných činitelů. Loni se držitelkou ceny stala bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv (ombudsmana) Anna Šabatová. V předchozích letech cenu dostali i Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci a Igor Blaževič z organizace Člověk v tísni.

Cena je pojmenována po dceři prvního československého prezidenta a zakladatelce Československého červeného kříže Alici Garrigue Masarykové. Má uctít její odhodlání bojovat proti společenskému bezpráví a osobní statečnost při obhajobě lidských práv.

Server Romea.cz připravuje s Czeslavem Walekem rozhovor na téma lidská práva.

Přečteno: 1070x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo