romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Czeslav Walek obdržel cenu Alice Garrigue Masarykové za prosazování lidských práv

Praha, 15.12.2011 10:35, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Bývalý předseda Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Czeslaw Walek se stal letošním držitelem Ceny Alice Garrigue Masarykové, kterou za přínos v oblasti lidských práv každoročně uděluje velvyslanectví USA v České republice. Ocenění Walekovi předal americký chargé d'affaires Joseph Pennington.

"Je to pro mě velká čest. Nečekal jsem něco takového, když mi to telefonovali, byl jsem opravdu překvapený. Nejvíc mě potěšilo, že to není jenom za moji roli v Prague Pride, ale jde o ocenění za celou moji dosavadní činnost," řekl Czeslav Walek serveru Roema.cz.

Walek cenu dostal za svou dlouhodobou činnost v oblasti lidských práv v Transparency International, Trustu pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě, v kanceláři Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a ve funkci náměstka pro lidská práva a národnostní menšiny. Letos se Walek stal předsedou občanského sdružení Prague Pride, které podporuje práva komunity gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů.

Cenu Alice Garrigue Masarykové uděluje americké velvyslanectví od roku 2004. Jejím prvním nositelem se stal Jiří Kopal z Ligy lidských práv. O rok později byl oceněn Kumar Vishwanathan za úsilí a iniciativu, které vedly k vytvoření Vesničky soužití v Ostravě určené Romům i lidem z většinové společnosti. V roce 2009 cenu dostal David Ondračka, ředitel české pobočky Transparency International. Americké velvyslanectví ocenilo jeho postoj v boji proti korupci veřejných činitelů. Loni se držitelkou ceny stala bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv (ombudsmana) Anna Šabatová. V předchozích letech cenu dostali i Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci a Igor Blaževič z organizace Člověk v tísni.

Cena je pojmenována po dceři prvního československého prezidenta a zakladatelce Československého červeného kříže Alici Garrigue Masarykové. Má uctít její odhodlání bojovat proti společenskému bezpráví a osobní statečnost při obhajobě lidských práv.

Server Romea.cz připravuje s Czeslavem Walekem rozhovor na téma lidská práva.

Přečteno: 1068x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo