romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deníky komentují postoje politiků a lidí k výrokům Janáčkové

Praha, 18.7.2007 9:14, (ČTK)

Senátorka Liana Janáčková, která na sebe upozornila kontroverzními výroky na adresu Romů, říká podle komentáře dnešních Hospodářských novin to, co si myslí drtivá většina jejích ostravských voličů a jen o málo menší část celé společnosti. "Jak ale běží dny, stává se skoro vážnějším problémem opatrná shovívavost, kterou k jejím slovům o dynamitu na 'odstřel cikánů' projevují ostatní členové ctihodné horní komory," píše autor.

"'Případ Janáčková' se v jistém ohledu začíná podobat kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. Tak dlouho tu budeme opakovat, že se 'něco má stát', že vicepremiér obviněný z korupce nesmí být členem vlády a že s rasistkou Janáčkovou se nemluví, až se z toho stane směšná a později únavná banalita: senátorce stačí vydržet. Přesto ještě jednou. Slova Janáčkové byla promyšlená a odporná. Na počátku 90. let ve federálním parlamentu opouštěli pravicoví delegáti sál vždy, když k mikrofonu přistoupil pozitivně lustrovaný poslanec. Senátoři by tenhle zvyk měli teď u Liany Janáčkové obnovit. Čunek může zůstat sedět," napsal autor komentáře.

Komentář Mladé fronty Dnes mimo jiné poznamenává: "Od všech politiků (nejen od paní Janáčkové a pana Čunka) však požadujeme u citlivých témat, jako jsou vztahy mezi etniky, jednoznačnou slušnost a věcnost. Když totéž chceme od školních dětí, snad by to mohli zvládnout i politici."

Přečteno: 879x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo