romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deset procent podpory veřejnosti pro Národní gardu

Budapešť, Maďarsko , 22.6.2009 9:53, (ROMEA/RV)

Výzkum 2500 dospělých respondentů od Progressive Institute („Pokrokový ústav“) prokazuje, že 10 % maďarské veřejnosti sympatizuje s radikálním nacionalistickým hnutím Magyar Garda (Maďarská anebo Národní garda). Kdyby se z tohoto hnutí stala politická strana, volilo by ji zhruba 9 % maďarských obyvatel. Garda, která se nyní odvolává proti jejímu zákazu, je těsně spjatá s politickou stranou Jobbik - radikálními nacionalisty, kteří mají dostatečnou podporu, aby překročili 5 % a dostali se do parlamentu. Dnes v Maďarsku existuje větší otevřenost k extremistickým hnutím. Podle ústavu je to vedlejší efekt tlaku chudoby a nezaměstnanosti kvůli finanční krizi a zároveň vetšího výskytu kriminality a násilí. Jobbik zapsal Gardu s úřady v červnu 2007 jako kulturní organizaci, která připravuje mládež jak duševně, tak fyzicky pro mimořádné situace, které by mohla vyžadovat mobilizace. Garda má kolem 2000 členů a uspořádala hned několik pochodů, aby zastrašovala romskou komunitu na různých místech v několika lokalitách. Garda je odsouzená nejen v Maďarsku politickými stranami, nevládními organizacemi a organizacemi menšin. Strana Jobbik nepodporuje novelu maďarské ústavy, která by zakázala odpírání holocaustu.

Jobbik znamená „Hnutí pro lepší Madarsko“. Jeho ultrapravicová agenda obsahuje znovuzavedení trestu smrti, ekonomickou samostatnost, a vykázaní všech Romů z Maďarska. Je dost možné, že se Jobbik dostane do Evropského parlamentu v červnových volbách. Strana se původně zakládala v roce 2002 jako mládežnická organizace pravicové strany Fidesz - největší strany maďarské opozice, která pravděpodobně vyhraje příští volby. Od 2003 je Jobbik samostatnou stranou. V srpnu 2007 začalo 56 mužů nosit černobílé stejnokroje a čepice podle vzoru z meziválečného období. Takto se shromáždili v Budapešti vedle prezidentského paláce. Jejich vůdce Gabor Vona (31) přislíbil, že bude bojovat za jeden národ, jedno náboženství a jednu vlast. Obřadu se zúčastnili politici z Fidesz a první postkomunisticky ministr obrany Lajos Fur. Od roku 2007 se strana rozrostla až na 2000 členů.

Gabor Vona se dobře obléká a je často focen s úsměvem, vypadá spíš jako obchodník než jako vůdce radikální strany. Je to bývalý učitel, který vystudoval dějiny a psychologii, a je si vědom, že musí extremistický obsah předávat širšímu spektru voličů, ale v mírnějším balení. Krisztina Morvai, profesorka budapešťské univerzity, je jejich hlavní kandidátkou do Evropského parlamentu. Morvai nedávno pracovala pro OSN, je dokonala kandidátka pro stranu, která se snaží zlepšit svůj obraz. Nový maďarští nacionalisté vědí, že reproduktor a banda násilníků jim nedokáže zaručit úspěch ve volbách.

Gwendolyn Albert
Přečteno: 636x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek..
romea - logo