romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deset procent podpory veřejnosti pro Národní gardu

Budapešť, Maďarsko , 22.6.2009 9:53, (ROMEA/RV)

Výzkum 2500 dospělých respondentů od Progressive Institute („Pokrokový ústav“) prokazuje, že 10 % maďarské veřejnosti sympatizuje s radikálním nacionalistickým hnutím Magyar Garda (Maďarská anebo Národní garda). Kdyby se z tohoto hnutí stala politická strana, volilo by ji zhruba 9 % maďarských obyvatel. Garda, která se nyní odvolává proti jejímu zákazu, je těsně spjatá s politickou stranou Jobbik - radikálními nacionalisty, kteří mají dostatečnou podporu, aby překročili 5 % a dostali se do parlamentu. Dnes v Maďarsku existuje větší otevřenost k extremistickým hnutím. Podle ústavu je to vedlejší efekt tlaku chudoby a nezaměstnanosti kvůli finanční krizi a zároveň vetšího výskytu kriminality a násilí. Jobbik zapsal Gardu s úřady v červnu 2007 jako kulturní organizaci, která připravuje mládež jak duševně, tak fyzicky pro mimořádné situace, které by mohla vyžadovat mobilizace. Garda má kolem 2000 členů a uspořádala hned několik pochodů, aby zastrašovala romskou komunitu na různých místech v několika lokalitách. Garda je odsouzená nejen v Maďarsku politickými stranami, nevládními organizacemi a organizacemi menšin. Strana Jobbik nepodporuje novelu maďarské ústavy, která by zakázala odpírání holocaustu.

Jobbik znamená „Hnutí pro lepší Madarsko“. Jeho ultrapravicová agenda obsahuje znovuzavedení trestu smrti, ekonomickou samostatnost, a vykázaní všech Romů z Maďarska. Je dost možné, že se Jobbik dostane do Evropského parlamentu v červnových volbách. Strana se původně zakládala v roce 2002 jako mládežnická organizace pravicové strany Fidesz - největší strany maďarské opozice, která pravděpodobně vyhraje příští volby. Od 2003 je Jobbik samostatnou stranou. V srpnu 2007 začalo 56 mužů nosit černobílé stejnokroje a čepice podle vzoru z meziválečného období. Takto se shromáždili v Budapešti vedle prezidentského paláce. Jejich vůdce Gabor Vona (31) přislíbil, že bude bojovat za jeden národ, jedno náboženství a jednu vlast. Obřadu se zúčastnili politici z Fidesz a první postkomunisticky ministr obrany Lajos Fur. Od roku 2007 se strana rozrostla až na 2000 členů.

Gabor Vona se dobře obléká a je často focen s úsměvem, vypadá spíš jako obchodník než jako vůdce radikální strany. Je to bývalý učitel, který vystudoval dějiny a psychologii, a je si vědom, že musí extremistický obsah předávat širšímu spektru voličů, ale v mírnějším balení. Krisztina Morvai, profesorka budapešťské univerzity, je jejich hlavní kandidátkou do Evropského parlamentu. Morvai nedávno pracovala pro OSN, je dokonala kandidátka pro stranu, která se snaží zlepšit svůj obraz. Nový maďarští nacionalisté vědí, že reproduktor a banda násilníků jim nedokáže zaručit úspěch ve volbách.

Gwendolyn Albert
Přečteno: 640x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo