romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EUROPE-ROMA CZ dává dohromady Romy s majoritou

Vítkov, 29.10.2009 21:24, (ROMEA)

Ladislav Baláž, jedna z předních romských osobností, po svém návratu z Británie do České republiky rozšířil činnost své organizace EUROPE-ROMA CZ i na Moravskoslezský kraj. EUROPE-ROMA CZ působí již ve Velké Británii a několika dalších zemích Evropské unie. Nyní chce své zkušenosti zúročit i zde. „Naším hlavním cílem je zlepšovat soužití Romů a členů majoritní společnosti, pěstovat dobré sousedské vztahy, pomáhat Romům v těžkých životních situacích, mapovat násilí, kterého se na nich dopouštějí extremisté. A také chceme zlepšit výměnu informací s ostatními Romy ze zemí Evropské unie či připomínat, co se dělo za války, včetně koncentračních táborů, aby se naše budoucnost neutvářela bez dobré znalosti minulosti a mohli jsme se tak poučit z předchozích chyb,“ řekl serveru Romea.cz Ladislav Baláž.

EUROPE-ROMA CZ má přitom nemalé ambice:

  1. Překlenovat nedorozumění mezi Romy a lidmi z majoritní části společnosti - napomáhat vzájemnému porozumění.
  2. Společně zvelebovat bydlení a okolí, i jinak pěstovat dobré vztahy s neromskými sousedy.
  3. Monitorovat útoky proti Romům, následné soudní procesy s krajně pravicovými extremisty a seznamovat s tím českou i evropskou veřejnost.
  4. Pomáhat Romům v jejich zařazování na pracovní trh a ve složitých situacích, jako jsou: výpověď z bytu, odebírání dětí a jejich umísťování do ústavů, exekuce, bezdůvodné umísťování dětí do zvláštních škol apod.Vytvořit pro děti životní podmínky, v nichž se naučí a zachovají si romskou tradici, tanec, hudbu, případně i některé tradiční profese.

EUROPE-ROMA CZ můžete přispět na činnost převodem na bankovní účet:
Poštovní Banka č.ú. 232720138/0300 (Vitkov)/reg.MNV - IČO: 22840028

Ladislavovi Balážovi se během velmi krátké doby podařilo už několik dobrých počinů: V Havířově – Šumbarku, kde si právě dává do pořádku nový byt, obešel sousedy, Romy i Čechy, a domluvil se s nimi, že od každého vyberou peníze a za ně vymalují chodbu domu, nalakují a opraví domovní dveře, které také začnou na noc zamykat. Vše již proběhlo ke všeobecné spokojenosti - každé patro vymalovali ti nájemníci, kteří v něm bydlí. Baláž nyní obchází celé sídliště a snaží se totéž – společné zvelebování bydliště – zorganizovat v dalších domech. Problémem ovšem je, že ne všichni mají na něco takového peníze. Domy nyní patří firmě RPG. A ta podle Baláže sice vybírá pravidelně nájem, ale do domů a bytů v Šumbarku nic neinvestuje. „Ale takhle, v domech o něž dlouhé roky jejich majitelé nepečují, přeci nejde žít, musíme se o to tedy postarat sami. Jsem rád, že na to přistoupili všichni sousedé, bez rozdílu. Všichni na tom máme stejný zájem, už jenom proto, že v této části Šumbarku nás prakticky každý týden napadají rasisti a ti si k házení zápalných lahví, kamenů či jiných předmětů a k dalším útokům vybírají domy podle jejich vzhledu. Mnohem důležitější však je, že takovéhle zdánlivě všední věci, jako je malování chodeb a opravy ve společných prostorech, dávají Romy s lidmi z majoritní části společnosti dohromady.“

Ladislav Baláž se činí také v dalších bodech svého předsevzetí. Stal se jedním ze dvou zmocněnců rodiny ze slezského Vítkova, kterou letos v dubnu zápalnými lahvemi napadli rasističtí fanatici – dvouletá Natálka byla při tomto útoku popálena na osmdesáti procentech těla. A také se začal zúčastňovat soudů s extremistickými násilníky. Dostavil se například na nedávné řízení před krajským soudem v Ostravě, v němž je obviněno osm extremistů, že se před rokem pokusili umlátit 16 letého Roma a poté v ulicích Šamberku a Prostřední Suché napadali Romy další. Bez něho by napadený dnes neměl advokáta ani naději, že dostane bolestné. Ladislav Baláž totiž zprostředkoval informace o případu občanské sdružení ROMEA, které sehnalo pro poškozeného advokáta a finance na obhajobu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Mladý Rom po útoku neonacistů ochrnul a musel se znovu učit mluvit

Baláž objíždí v Moravskoslezském kraji další Romy, kteří chtějí být aktivní a snaží se tak působnost své organizace co nejvíc rozšířit. „Stálým problémem jsou však peníze. Není pořádně na benzín či na úhradu lístků na autobus či vlak, natož na činnost konkrétních lidí v místech,“ dodává Ladislav Baláž. Doufá však, že dobrá práce jeho organizace přinese své plody: „V jiných evropských zemích lidé poznali, že se jim vyplatí přispět na naši práci nějakými penězi, protože vidí, že to děláme pro ně.“

Přečteno: 2093x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo