romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský soud: odškodné vdově po slovenském Romovi

Bratislava, 16.12.2010 17:32, (ROMEA)

Vdova po slovenském Romovi Ľubomírovi Šarišském, jenž se v roce 1999 při policejním výslechu údajně sám smrtelně postřelil do břicha, dostane od státu odškodné 53.000 eur (1,3 milionu Kč). Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva, podle kterého pochybila policie. O verdiktu ČTK informovalo slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Případ vzbudil před 11 lety pozornost médií. Podle oficiální verze totiž Šarišský při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a sám se střelil do břicha. Navzdory třem operacím se ho nepodařilo zachránit. Zraněný Rom však prý svému kamarádovi v nemocnici opakovaně naznačoval, že zranění mu způsobil policista. Podle pitvy měl navíc Šarišský protržený bubínek. Jeho žena také tvrdila, že měl po těle podlitiny a opuchlou tvář.

"Evropský soud vytkl vnitrostátním orgánům, že porušily svou povinnost chránit zdraví zadržené osoby. K pochybením podle evropského soudu prý došlo také při vyšetřování okolností smrti zadrženého," uvedlo ministerstvo.

Policista, který Roma vyslýchal, byl obžalován z ublížení na zdraví, byť jen z nedbalosti. Poté, co mu soud vyměřil podmíněný trest, spáchal muž sebevraždu.

Přečteno: 1852x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo