romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský soud: odškodné vdově po slovenském Romovi

Bratislava, 16.12.2010 17:32, (ROMEA)

Vdova po slovenském Romovi Ľubomírovi Šarišském, jenž se v roce 1999 při policejním výslechu údajně sám smrtelně postřelil do břicha, dostane od státu odškodné 53.000 eur (1,3 milionu Kč). Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva, podle kterého pochybila policie. O verdiktu ČTK informovalo slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Případ vzbudil před 11 lety pozornost médií. Podle oficiální verze totiž Šarišský při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a sám se střelil do břicha. Navzdory třem operacím se ho nepodařilo zachránit. Zraněný Rom však prý svému kamarádovi v nemocnici opakovaně naznačoval, že zranění mu způsobil policista. Podle pitvy měl navíc Šarišský protržený bubínek. Jeho žena také tvrdila, že měl po těle podlitiny a opuchlou tvář.

"Evropský soud vytkl vnitrostátním orgánům, že porušily svou povinnost chránit zdraví zadržené osoby. K pochybením podle evropského soudu prý došlo také při vyšetřování okolností smrti zadrženého," uvedlo ministerstvo.

Policista, který Roma vyslýchal, byl obžalován z ublížení na zdraví, byť jen z nedbalosti. Poté, co mu soud vyměřil podmíněný trest, spáchal muž sebevraždu.

Přečteno: 1861x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo