romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský tisk nevěří, že olympiády přispívají k demokratizaci

Brusel/Bern, 5.8.2008 12:22, (ROMEA)

Velké sportovní události nepřispívají k posílení demokracie a lidských práv, spíše naopak k posílení útlaku, píše dnes v komentáři k nadcházejícím olympijským hrám v Pekingu belgický list De Morgen.

Olympiáda neudělá z Číny žádnou západní demokracii, nevytvoří tam sociální systém podle západoevropského vzoru, ani nezíská Tibetu nezávislost, píše list. Hry v Moskvě v roce 1980, i když byly částečně bojkotovány, nehrály při pádu komunismu ani vedlejší roli. Hry v Los Angeles 1984 a v Atlantě 1996 nepřinesly odstranění trestu smrti v USA.

Je to spíše naopak: zpravidla vedou velké sportovní události nikoli k oslabení, ale k zesílení represí. Více bezpečnostních opatření, pozornější policie, tvrdší zásahy proti nepokojům - to je obvyklý výsledek. V Mexiku v roce 1968 policie tvrdě "vyčistila" celé náměstí plné studentů, po Mnichovu 1972 byly v Německu přijímány protiteroristické zákony. Proč by tomu mělo být v Číně jinak? ptá se belgický deník.

Podobně švýcarský Basler Zeitung upozorňuje na to, že čínské úřady udělají všechno pro to, aby potlačily jakékoli projevy nespokojenosti. Například v ujgurských oblastech budou po nedávných krvavých útocích, které měly upozornit světovou veřejnost na situaci národnostních menšin v Číně, ještě zesílena represivní opatření. A budou zřejmě ještě přísnější i přímo v Pekingu, soudí list.

Přečteno: 809x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Olympiáda, Hry, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo