romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský tisk nevěří, že olympiády přispívají k demokratizaci

Brusel/Bern, 5.8.2008 12:22, (ROMEA)

Velké sportovní události nepřispívají k posílení demokracie a lidských práv, spíše naopak k posílení útlaku, píše dnes v komentáři k nadcházejícím olympijským hrám v Pekingu belgický list De Morgen.

Olympiáda neudělá z Číny žádnou západní demokracii, nevytvoří tam sociální systém podle západoevropského vzoru, ani nezíská Tibetu nezávislost, píše list. Hry v Moskvě v roce 1980, i když byly částečně bojkotovány, nehrály při pádu komunismu ani vedlejší roli. Hry v Los Angeles 1984 a v Atlantě 1996 nepřinesly odstranění trestu smrti v USA.

Je to spíše naopak: zpravidla vedou velké sportovní události nikoli k oslabení, ale k zesílení represí. Více bezpečnostních opatření, pozornější policie, tvrdší zásahy proti nepokojům - to je obvyklý výsledek. V Mexiku v roce 1968 policie tvrdě "vyčistila" celé náměstí plné studentů, po Mnichovu 1972 byly v Německu přijímány protiteroristické zákony. Proč by tomu mělo být v Číně jinak? ptá se belgický deník.

Podobně švýcarský Basler Zeitung upozorňuje na to, že čínské úřady udělají všechno pro to, aby potlačily jakékoli projevy nespokojenosti. Například v ujgurských oblastech budou po nedávných krvavých útocích, které měly upozornit světovou veřejnost na situaci národnostních menšin v Číně, ještě zesílena represivní opatření. A budou zřejmě ještě přísnější i přímo v Pekingu, soudí list.

Přečteno: 799x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Olympiáda, Hry, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo