romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extrémistické strany jsou rasistické, xenofobní a legální

Česká republika, 7.4.2008 14:52, (www.domaci.ihned.cz)

Národní strana na sebe opět přitáhla pozornost. Na svých webových stránkách zveřejnila protimuslimský film nizozemského poslance Geerta Wilderse. Teď jí hrozí, že policie stránky vypne. Extremistické straně se však zájem hodí, blíží se krajské volby. "Naším cílem je uspět a jednou se dostat do parlamentu," říká mluvčí strany Pavel Sedláček.

Ambice Národní strany nejsou přehnané. Už dnes má sedm zastupitelů a jednoho starostu. A to i přesto, že veřejně hlásá rasistické a xenofobní názory.

"Mají šanci uspět v regionech s vysokou kriminalitou a etnickými problémy," míní politolog Miroslav Mareš.

Extrémní názor na vše

Národní strana je s Dělnickou stranou nejextremističtější legální stranou. Společně kandidovaly v krajských volbách v roce 2004.

Obě strany mají extrémní názory v podstatě na vše. Vyjadřují se proti menšinám, chtějí potlačit přistěhovalectví, vadí jim homosexuálové. Mají blízko k neonacistům, kteří se účastní jejich akcí.

"Chceme otevřít lidem oči," uvádí mluvčí Národní strany Pavel Sedláček.

Národní strana měla problémy s registrací v roce 2001. Ministerstvo vnitra ji tehdy nepovolilo, soud ale rozhodnutí zrušil. Od té doby si existenci doslova užívá. Na podzim založila polovojenskou Národní gardu, předtím se snažila umístit provokativní pomník na místě koncentračního tábora v Letech. S neonacisty ale bývá spojována především Dělnická strana. Název strany příliš nenapovídá tomu, že by se mohla řadit ke krajní pravici. Její předsednictvo ale tvoří vesměs bývalí sládkovci.

Program Dělnické strany je zaměřený proti jakýmkoli menšinám. A pro hanlivá slova na adresu příslušníků menšin nejdou představitelé strany ve svých projevech nikdy daleko. Díky tomu s nimi neonacisté sympatizují.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Komentář: Edelmannová: vzorná matka, které říkají vůdce

 

Na hraně zákona

Strana se však snaží zalíbit i levicově zaměřeným voličům. Když v roce 2003 vznikla, její ambiciózní šéfové tvrdili, že jsou konkurencí pro KSČM. Proto také název "Dělnická" a odpor k takovým věcem, jako je například vládní reforma veřejných financí. "Chceme na sebe hlavně upozornit," přiznává předseda strany Tomáš Vandas. Programy obou stran se pohybují na hraně zákona. Problémy jim ale nehrozí. Na rozdíl od nedávno zrušeného Svazu komunistické mládeže proti nim ministerstvo vnitra nemůže dělat skoro nic. Vnitro totiž může rozpouštět pouze občanská sdružení, jako bylo právě KSM.U politických stran to tak jednoduché není. Ty může zrušit pouze Nejvyšší správní soud. Ale potřebuje k tomu podnět vlády či prezidenta. A to se dosud nestalo.Obě strany monitoruje jak Bezpečnostní informační služba, tak Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Sledují je také neziskové organizace, třeba Člověk v tísni.

"Problém je v tom, že strany nemůžeme obvinit z žádného trestného činu. Nejsou totiž trestně odpovědné, musíme proto prošetřovat jednotlivce," říká mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Ivana Kottasová
Přečteno: 1138x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo