romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fidel Castro by v amerických prezidentských volbách volil Obamu

Havana, 12.10.2008 21:37, (ROMEA)

Kubánský vůdce Fidel Castro by v amerických prezidentských volbách jednoznačně hlasoval pro kandidáta demokratů Baracka Obamu. Podle jeho názoru svého republikánského protivníka Johna McCaina převyšuje inteligencí a je "čistý zázrak", že Obama ještě nebyl zavražděn jako Martin Luther King, míní Fidel Castro.

"Ve Spojených státech existuje hluboký rasismus a myšlení milionů bělochů se nemůže smířit s ideou, že by černý člověk s manželkou a dětmi obsadil Bílý dům, který se přesně takhle jmenuje: Bílý," napsal Fidel Castro v sobotu v jedné ze svých úvah na aktuální téma, které zveřejňuje kubánský oficiální internetový server Cuba Debate. "Je to zázrak, že ho ještě nepotkal stejný osud jako (zavražděné vůdce) Martina Luthera Kinga, Malcolma X a další, kteří ve své mysli chovali sen o rovnosti a spravedlnosti," dodal.

S odvoláním na špatné známky McCaina ve vojenské škole ve West Pointu a jeho nedostatky ve znalostech ekonomických záležitostí zdůraznil Fidel Castro, že Obama svého soupeře převyšuje "inteligencí i vyrovnaností".

Obama se vyslovil příznivě k možnosti uvolnění napětí mezi Kubou a Spojenými státy, které na komunistický ostrov v roce 1962 uvalily embargo, zatímco McCain je pro zachování tvrdé linie, jakou prosazuje současná vláda George Bushe.

Dvaaosmdesátiletý Fidel Castro předal ze zdravotních důvodů v roce 2006 prezidentský úřad po půlstoletí u moci svému mladšímu bratru Raúlovi. Nadále má ale velký vliv na kubánskou společnost a politiku.

Přečteno: 971x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo