romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fidesz bude mít v maďarském parlamentu dvoutřetinovou většinu

Budapešť, 25.4.2010 22:19, (ROMEA)

Konzervativní mladí demokraté (Fidesz) v čele s Viktorem Orbánem budou mít v příštím maďarském parlamentu dvoutřetinovou většinu. Oznámila to národní volební komise po sečtení 97 procent hlasů odevzdaných v dnešním druhém kole parlamentních voleb.

Podle komise by měl mít Fidesz 262 z celkových 386 mandátů, dosud vládní socialisté 59, krajně pravicová strana Jobbik 47 a ekologická formace Je možná jiná politika (LMP) 16. Parlament doplní další dva poslanci - jeden nezávislý a jeden podporovaný třemi různými stranami včetně Fideszu.

K dosažení dvoutřetinové většiny bylo zapotřebí získat 258 křesel. Že toho Fidesz dosáhne, naznačovaly už průzkumy v posledních dnech. Teď bude mít volné ruce i pro případnou změnu ústavy.

Socialisté, za jejichž vlády se země dostala do hluboké krize, zaznamenali obrovský propad - dosud měli 186 poslanců. Krajní pravice a ekologové budou v parlamentu zastoupeni poprvé. Zisk xenofobního a rasistického Jobbiku je považován za znepokojivý. Fidesz vylučoval spolupráci s ním v případě, že nedosáhne kýžené většiny.

Fidesz vedl kampaň před druhým kolem pod heslem "Fidesz sám" a "Teď nebo nikdy". Orbán, který stál v čele vlády už v letech 1998-2002, v posledních vystoupeních sliboval, že "čím více získáme hlasů, tím dříve vyvedeme zemi z krize".

Za své hlavní cíle strana před volbami označovala změnu systému místní správy, volebního zákona a zákona o sdělovacích prostředcích, snížení daní a omezení počtu poslanců parlamentu. Slibovala také vytvoření milionu nových pracovních míst, posílení bezpečnosti a odstranění korupce.

Mezi dalšími sliby je udělení maďarského občanství Maďarům žijícím v zahraničí. To by mohlo vést k dalšímu ochlazení vztahů mezi Maďarskem a Slovenskem.

Podle maďarské agentury MTI finanční analytici doufají, že jasné vítězství Fideszu skoncuje s chaotickou politikou poslední doby a že jeho vláda bude schopna oživit hospodářství a zvýšit zaměstnanost. Plány této strany jsou prý ale na druhé straně považovány za "zavřenou knihu" a dá se čekat, že někteří investoři budou vyčkávat, zda bude mít Fidesz odvahu uskutečnit obtížné reformy, kterým se socialisté vyhýbali.

Účast ve druhém kole byla znatelně nižší než v prvním a také než ve druhém kole před čtyřmi lety. V 17:30, půldruhé hodiny před uzavřením volebních místností hlasovalo jen necelých 42 procent zapsaných voličů, zatímco při obou zmíněných předchozích příležitostech to bylo o 15 až 17 procent víc.

Oficiální výsledky voleb budou podle MTI vyhlášeny v polovině května.

KAM DÁL?
Volby v Maďarsku: Fidesz 52,77%, MSZP 19,29%, Jobbik 16,71%

Přečteno: 973x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo