romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Filmový příběh „Černé Venuše“

Praha, 22.10.2011 0:00, (Romano voďi)
ilustrační foto

Filmový příběh „Černé Venuše“

Třetího listopadu proběhla česká premiéra snímku Černá Venuše obracející se k počátkům historie bílého rasismu, který byl svého času významně rozvíjen novověkou vědou. Francouzský režisér Abdellatif Kechiche oživuje na plátně téměř dvě stě let starý příběh Jihoafričanky Saartjie Baartmanové. Ta na počátku 19. století přichází do Francie, kde se pod přezdívkou hotentotská Venuše stává atrakcí londýnského panoptika i objektem zájmu pařížských anatomů. „Nikdy jsme neviděli lidskou hlavu, která by se tak moc podobala opičí,“ zněl prý jeden z jejich komentářů. V tragickém příběhu Afričanky se tak odráží dvojí forma útlaku bytostně spjatého s evropskou historií, „bílého“ a „mužského“. Film zároveň nabízí zamyšlení nad hranicemi otroctví a možností svobodného života.
Režisér Abdellatif Kechiche se narodil v Tunisku, ale vyrůstal a žije ve Francii. Tématem imigrace a vlivu cizí kultury na život jedince se zabýval i v předešlých snímcích. Černá Venuše je jeho už pátý režisérský počin.

Více info : www.acfk.cz/cerna-venuse.htm

Romano Vodi
Přečteno: 283x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 ..
romea - logo