romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fischer se sám ujme agendy ministra pro menšiny

Praha, 28.3.2010 16:50, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Premiér Jan Fischer řekl ministru pro lidská práva a menšiny Michaelu Kocábovi, že se po jeho pondělní rezignaci sám ujme jeho agendy. Kocáb to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že oblast jeho agendy tak bude v nejlepších rukou. Ministr, který v pondělí vládu opouští, neboť Strana zelených stáhla svou podporu vládě, byl postupem zelených překvapen.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Kocáb v pondělí končí ve vládě

Zelení se k tomu rozhodli poté, co Fischer řízením ministerstva životního prostředí po rezignaci Jana Dusíka rychle pověřil ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Dusíka - stejně jako Kocába - nominovali do úřednické zelení a měli zájem o nominaci i jeho nástupce. Kocáb dnes uvedl, že o Fischerově rozhodnutí pověřit Šebestu dopředu nevěděl.

Dusík odešel poté, co se neshodl s premiérem na modernizaci elektrárny Prunéřov II. Ministr chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření. Fischer takový postup prý neakceptoval.

Kocáb dnes poznamenal, že premiér od Dusíka jen žádal vydání nějakého rozhodnutí v této věci. Věc by sám prý rezignací neřešil, v případě pocitu, že je na něj vyvíjen nátlak by vydal stanovisko záporné.

"Šlo mi o to, aby se zelení do té vlády vrátili. Docela mne překvapilo, že to zelení tak šmahem odmítli," poznamenal dnes Kocáb k rychlému rozhodnutí Strany zelených. "Jestliže by ta šance byla opět získat resort životního prostředí, tak bych to považoval za ideální s tím, že se udrží i oblast lidských práv. Pokud oni se k jednacímu stolu nechtějí vrátit, tak asi jiná varianta (než předání agendy Fischerovi) neexistuje," podotkl Kocáb.

Svou rezignaci prý má napsanou už od úterý, kdy jej SZ vyzvala k odchodu. Odchod ale Kocáb oznámil až v pátek. Dnes poznamenal, že proti své vůli odchází od rozdělané práce, váže jej však loajalita k zeleným.

Fischer se podle něj agendy lidských práv a menšin zhostí dobře, konkrétní agendu by mohl řídit Kocábův dosavadní náměstek Czeslaw Walek.

"On dlouhodobě osvědčil velkou vnímavost vůči těmto otázkám," řekl o premiérovi Kocáb. Připomněl romskou problematiku, která je spojena i s otázkou kanadských víz. Premiér podle něj prokázal "velkou citlivost" v oblasti boje proti rasismu nebo v otázce lidská práv.

Kocáb také okomentoval výrok prezidenta Václave Klause, který ho označil za „poloministra“. „Beru to letité podceňování Václavem Klausem s humorem, ale myslím si, že to je agenda pro dva ministry,“ řekl Kocáb na otázku, jak na něj výrok prezidenta působí. „Ta moje oblast je skutečně obrovská: romská problematika, problémy s vízy do Kanady, boj proti rasizmu, oblast lidských práv, neziskový sektor, rovné příležitosti mužů a žen, zdravotně postižení,“ vyjmenoval některá z témat, s nimiž se resort za jeho úřadování potýkal v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

KAM DÁL?
Klaus: Agendu "poloministra" Kocába může převzít premiér
Kocáb v pondělí končí ve vládě

Přečteno: 1107x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo