romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fotoreport: "Rasističtí štváči z Varnsdorfu" a extremisté z DSSS se v Praze setkali s odporem

Praha, 1.10.2011 20:46, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Lukáš Kohout na neohlášeném pochodu Prahou k Úřadu vlády (FOTO: Lukáš Houdek)

Protesty proti Romům se dnes ze Šluknovského výběžku pokusil do Prahy přesunout podvodník a falešný asistent Lukáš Kohout společně s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).  Proti tzv. diskriminaci naruby přijelo do metropole demonstrovat několik desítek lidí z Varnsdorfu a extremisté. Jejich protest provázely na Palackého náměstí a později u Úřadu vlády slovní přestřelky s lidmi, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s rasismem a sociálním vyloučením. Odpůrci rasismu podle svých slov protestovali proti "rasistickým štváčům z Varnsdorfu". Nasazeny byly desítky policistů, kteří udržovali obě skupiny od sebe. Z každého tábora byl zadržen jeden muž.

Akce začala kolem 14:00 na Palackého náměstí protestem proti rasismu, sešlo se na něm podle organizátorů zhruba 60 lidí. Demonstrace ale byla svolána i jako nesouhlas se shromážděním proti obrácené diskriminaci kvůli Romům na Šluknovsku, které bylo na stejném náměstí ohlášeno na 16:00. "Tahle akce by měla být snahou o to, aby byl slyšet jiný hlas než hlas organizovaných rasistů, neonacistů a xenofobů," uvedl jeden z organizátorů ze sdružení Alerta. Umožnili také promluvit do megafonu lidem s opačnými názory. Jeden z mladíků si například stěžoval na soužití s Romy na pražském sídlišti Černý Most.

Varnsdorfští dorazili oblečeni v bílých tričkách s nápisem "Přežili jsme Varnsdorf, přežijeme všechno". Mimo jiné vybídli své kritiky, aby si romské spoluobčany vzali k sobě domů. Na jejich adresu skandovali nadávky mimo jiné "Vyhulený hlavy", "Cikáni do Prahy" a "Nic proti tomu, kdo něco dělá". Po verbálních potyčkách zabránil střetům antikonfliktní tým a policie, která obě skupiny oddělila kordonem.

Účastníky protiromské demonstrace nejvíce rozlítily transparenty "Náckové pryč z Prahy" a "Stop náckům". Odmítli, že mají cokoliv společného s neonacismem nebo s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Pravdivost tohoto tvrzení, však byla po chvilce jasně vyvrácena, když jako první na shromáždění promluvil Petr Kotáb, místopředseda DSSS, nácíc přívrženci strany byli i mezi organizátory shromáždění. "Petr Kotáb si s podvodníkem Lukášem Kohoutem velmi dobře rozumněl," uvedl náš zpravodaj, kterým byl přímo na místě. Kromě Kotába byla mezi protiromskými demonstranty i místopředsedkyně Dělnické mládeže Lucie Šlégrová.

"Těm lidem tady jde o to, aby si toho vláda všimla a začala problém Šluknovského výběžku konečně řešit," řekl novinářům hlavní organizátor severočeských protestů Lukáš Kohout. Přítomní na protiromské demonstraci mohli také podepisovat petici proti snížení trestu útočníkovi, který v Krupce na Teplicku loni zbil, okradl a znásilnil dvanáctiletého chlapce z dětského domova.

Poté se Varnsdorfští vydali se souhlasem pracovníků magistrátu na předem neohlášený pochod k sídlu vlády, jejich odpůrci je následovali po druhém břehu. Policie držela oba tábory od sebe, na mostě Legií se ale skupina asi deseti radikálních odpůrců neonacismu a rasismu pokusila dostat k protiromským demonstrantům. Museli proto zasáhnout těžkooděnci. Podobné incidenty se staly také u Karlova mostu a v ulici U Lužického semináře, kde se lidé pokusili protiromský neohlášený pochod zastavit.

Slovními potyčkami před Úřadem vlády celá akce vyvrcholila. Na volání "Problémem je rasismus" Varnsdorfští odpovídali "Nejsme rasisti, chceme jenom právo", což bylo posléze přehlušeno pokřikem "Kohout krade", kterým odpůrci rasismu reagovali na vůdce protiromských protestů Lukáše Kohouta. Na jediném pokřiku se oba tábory shodly, a to "Práci pro Romy". Kolem 18:00 přijel pro Varnsdorfské autobus a protest skončil.

Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové byli zadrženi celkem dva lidé. Třiadvacetiletý rasista byl předveden poté, co na Palackého náměstí provolával rasistická hesla, může být obviněn z šíření nenávisti vůči skupině obyvatel. Čtyřiadvacetiletého odpůrce rasismu pak policie zadržela, když se pokusil narušit nenávistný neohlášený pochod k sídlu vlády. Na akci dohlížely kromě antikonfliktního týmu i desítky policistů a speciální pořádkové jednotky.

Organizátor protiromského protestu Kohout na závěr uvedl, že protesty budou pokračovat v neděli na severu Čech, poděkoval DSSS za podporu. Přitom ještě dnes na začátku akce odmítl, že by měli s extremistickou DSSS nebo s neonacismem cokoliv společného.

Demonstrace začaly na severu Čech v polovině srpna po dvou konfliktech mezi etnickými Čechy a Romy. První demonstrace v Rumburku přešla v sérii výtržností u domů obývaných Romy, pak se nepokoje přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti se při pokusu o pochod k ubytovnám Romů několikrát napadli kameny policií.

KAM DÁL??
V Praze proběhne protest proti rasismu a sociálnímu vyloučení
Rumburská radnice: Kohoutovy demonstrace zhoršují, nikoli zlepšují atmosféru na severu Čech
Protesty se v říjnu ze Šluknovského výběžku přesunou do Ústí nad Labem

ČTK, Lukáš Houdek, ryz, , FOTO:
Přečteno: 3683x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo