romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotoreport: "Rasističtí štváči z Varnsdorfu" a extremisté z DSSS se v Praze setkali s odporem

Praha, 1.10.2011 20:46, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Lukáš Kohout na neohlášeném pochodu Prahou k Úřadu vlády (FOTO: Lukáš Houdek)

Protesty proti Romům se dnes ze Šluknovského výběžku pokusil do Prahy přesunout podvodník a falešný asistent Lukáš Kohout společně s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).  Proti tzv. diskriminaci naruby přijelo do metropole demonstrovat několik desítek lidí z Varnsdorfu a extremisté. Jejich protest provázely na Palackého náměstí a později u Úřadu vlády slovní přestřelky s lidmi, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s rasismem a sociálním vyloučením. Odpůrci rasismu podle svých slov protestovali proti "rasistickým štváčům z Varnsdorfu". Nasazeny byly desítky policistů, kteří udržovali obě skupiny od sebe. Z každého tábora byl zadržen jeden muž.

Akce začala kolem 14:00 na Palackého náměstí protestem proti rasismu, sešlo se na něm podle organizátorů zhruba 60 lidí. Demonstrace ale byla svolána i jako nesouhlas se shromážděním proti obrácené diskriminaci kvůli Romům na Šluknovsku, které bylo na stejném náměstí ohlášeno na 16:00. "Tahle akce by měla být snahou o to, aby byl slyšet jiný hlas než hlas organizovaných rasistů, neonacistů a xenofobů," uvedl jeden z organizátorů ze sdružení Alerta. Umožnili také promluvit do megafonu lidem s opačnými názory. Jeden z mladíků si například stěžoval na soužití s Romy na pražském sídlišti Černý Most.

Varnsdorfští dorazili oblečeni v bílých tričkách s nápisem "Přežili jsme Varnsdorf, přežijeme všechno". Mimo jiné vybídli své kritiky, aby si romské spoluobčany vzali k sobě domů. Na jejich adresu skandovali nadávky mimo jiné "Vyhulený hlavy", "Cikáni do Prahy" a "Nic proti tomu, kdo něco dělá". Po verbálních potyčkách zabránil střetům antikonfliktní tým a policie, která obě skupiny oddělila kordonem.

Účastníky protiromské demonstrace nejvíce rozlítily transparenty "Náckové pryč z Prahy" a "Stop náckům". Odmítli, že mají cokoliv společného s neonacismem nebo s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Pravdivost tohoto tvrzení, však byla po chvilce jasně vyvrácena, když jako první na shromáždění promluvil Petr Kotáb, místopředseda DSSS, nácíc přívrženci strany byli i mezi organizátory shromáždění. "Petr Kotáb si s podvodníkem Lukášem Kohoutem velmi dobře rozumněl," uvedl náš zpravodaj, kterým byl přímo na místě. Kromě Kotába byla mezi protiromskými demonstranty i místopředsedkyně Dělnické mládeže Lucie Šlégrová.

"Těm lidem tady jde o to, aby si toho vláda všimla a začala problém Šluknovského výběžku konečně řešit," řekl novinářům hlavní organizátor severočeských protestů Lukáš Kohout. Přítomní na protiromské demonstraci mohli také podepisovat petici proti snížení trestu útočníkovi, který v Krupce na Teplicku loni zbil, okradl a znásilnil dvanáctiletého chlapce z dětského domova.

Poté se Varnsdorfští vydali se souhlasem pracovníků magistrátu na předem neohlášený pochod k sídlu vlády, jejich odpůrci je následovali po druhém břehu. Policie držela oba tábory od sebe, na mostě Legií se ale skupina asi deseti radikálních odpůrců neonacismu a rasismu pokusila dostat k protiromským demonstrantům. Museli proto zasáhnout těžkooděnci. Podobné incidenty se staly také u Karlova mostu a v ulici U Lužického semináře, kde se lidé pokusili protiromský neohlášený pochod zastavit.

Slovními potyčkami před Úřadem vlády celá akce vyvrcholila. Na volání "Problémem je rasismus" Varnsdorfští odpovídali "Nejsme rasisti, chceme jenom právo", což bylo posléze přehlušeno pokřikem "Kohout krade", kterým odpůrci rasismu reagovali na vůdce protiromských protestů Lukáše Kohouta. Na jediném pokřiku se oba tábory shodly, a to "Práci pro Romy". Kolem 18:00 přijel pro Varnsdorfské autobus a protest skončil.

Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové byli zadrženi celkem dva lidé. Třiadvacetiletý rasista byl předveden poté, co na Palackého náměstí provolával rasistická hesla, může být obviněn z šíření nenávisti vůči skupině obyvatel. Čtyřiadvacetiletého odpůrce rasismu pak policie zadržela, když se pokusil narušit nenávistný neohlášený pochod k sídlu vlády. Na akci dohlížely kromě antikonfliktního týmu i desítky policistů a speciální pořádkové jednotky.

Organizátor protiromského protestu Kohout na závěr uvedl, že protesty budou pokračovat v neděli na severu Čech, poděkoval DSSS za podporu. Přitom ještě dnes na začátku akce odmítl, že by měli s extremistickou DSSS nebo s neonacismem cokoliv společného.

Demonstrace začaly na severu Čech v polovině srpna po dvou konfliktech mezi etnickými Čechy a Romy. První demonstrace v Rumburku přešla v sérii výtržností u domů obývaných Romy, pak se nepokoje přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti se při pokusu o pochod k ubytovnám Romů několikrát napadli kameny policií.

KAM DÁL??
V Praze proběhne protest proti rasismu a sociálnímu vyloučení
Rumburská radnice: Kohoutovy demonstrace zhoršují, nikoli zlepšují atmosféru na severu Čech
Protesty se v říjnu ze Šluknovského výběžku přesunou do Ústí nad Labem

ČTK, Lukáš Houdek, ryz, , FOTO:
Přečteno: 3697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo